Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Karma sucha czy mokra dla psa - co wybrać?

 2023-05-19 

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie czy karma sucha czy mokra dla psa będzie bardziej odpowiednia, sprawdźmy, czym powinniśmy się kierować w jej wyborze. Przede wszystkim karma powinna zostać dobrana do szczególnych potrzeb naszego pupila. Ważny tu będzie nie tylko jego wiek czy rasa, ale również jego upodobania smakowe i co najważniejsze, zalecenia lekarskie. Wiele psów, tak samo, jak ludzi, wykazuje alergie pokarmowe na rozmaite białko zwierzęce. Warto o tym wiedzieć i wyeliminować go z psiej diety. Alergie pokarmowe mogą być przyczyną wielu chorób, które uaktywnią się nie tylko w układzie pokarmowym, ale również na skórze, w uszach, układzie moczowym, a nawet nerwowym. Odpowiedni dobór diety gwarantuje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne psa. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym wyjaśnimy, jak odpowiednio żywić swojego pupila i czy lepsza będzie karma sucha czy mokra dla psa?

Dobra karma, czyli jaka?

Karma sucha czy mokra dla psa powinna charakteryzować się odpowiednimi składnikami. W tym zakresie producenci psich karm obligowani są przepisami prawa i rozmaitymi atestami, których muszą bezwzględnie przestrzegać. Wśród karm dla psów znajdziemy takie, które są bardzo dobre, a także takie o niższej jakości. Nie zawsze musi to iść w parze z ceną, dlatego warto czytać skład, który producent jest zobowiązany umieścić na opakowaniu karmy.


Dobra karma dla psa to taka, która charakteryzuje się wysokim poziomem białka zwierzęcego przy jednoczesnym niskim wskaźniku węglowodanów. Dlatego psy nie powinny spożywać karm, które w swoim składzie mają zboża. Warto przy tym wybierać karmy z dodatkowymi warzywami i owocami, które powinny się znaleźć w psiej diecie.

Rodzaje mokrych karm

Producenci żywości dla zwierząt oferują bardzo szeroki wachlarz karm mokrych dla psów. Mogą się one różnić składem, rodzajem białka i dodatkami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pakowana jest w saszetki czy też puszki o rozmaitej gramaturze. To z uwagi na fakt, iż psy najchętniej zjadają świeże pożywienie. Dlatego warto wybierać takie opakowania, które wystarczą na jeden pełny posiłek. Po otwarciu mokrą karmę należy przechowywać w lodówce, ponieważ jej świeżość będzie zależała od utrzymania jej w odpowiedniej temperaturze. Postępujemy z nią tak samo, jak z konserwami czy innymi mięsami do przyrządzania posiłków dla domowników.


Karmy mokre dla psów mogą się też różnić konsystencją. Dla psich maluchów, które dopiero uczą się jeść i przechodzą z pokarmu matki na stałe pożywienie, rekomendowane są karmy w postaci jednolitych pasztetów czy musów. Taka konsystencja przypadnie do gustu również psim seniorom, którzy nierzadko mają już braki w uzębieniu. Dla szczeniąt ze stałymi zębami oraz psów dorosłych producenci zalecają karmy mokre z kawałkami mięsa z dodatkiem sosu, galaretki lub naturalnego rosołu.

Zalety karmy suchej

Dużą popularnością wśród właścicieli cieszy się również karma sucha dla psa. Zanim przejdziemy do jej charakterystyki, omówmy najpierw zalety w jej stosowaniu. Karma sucha uznawana jest za wygodniejszą w podawaniu zwierzęciu. Nie wymaga przechowywania w lodówce czy też innego, specjalnego obchodzenia się z nią. Wśród rodzajów znajdziemy takie, które są polecane dla juniorów, psów dorosłych i seniorów. Ten rodzaj karmy również jest dostępny w opakowaniach o rozmaitych gramaturach, z tą różnicą, że jednorazowy zakup 10 kilogramów w jednym worku i jego szczelne zamknięcie jest bardzo ekonomiczne. Możemy z niej potem korzystać nawet przez kolejne 3 miesiące.


Jeśli chodzi o skład, sucha karma również podlega prawnym regulacjom. Dobra sucha karma dla psa to taka, która charakteryzuje się odpowiednim doborem wysokiej jakości składników odżywczych. Taką informację znajdziemy na opakowaniu. 

Szczególne potrzeby szczeniąt

Jaką wybrać karmę dla szczenięcia? Lepsza w tym wypadku będzie karma sucha czy mokra dla psa? Takie pytania zadają sobie właściciele pupili, które dopiero co zmieniają mleko matki na stałe pożywienie i mają jeszcze mleczne zęby. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to bowiem od szczenięcia, a także rasy. Mokre karmy w postaci pasztetów i musów są chętnie zjadane przez małe szczenięta. To dlatego, że jedynymi odruchami jedzenia, jakie mają takie małe psy są ssanie i lizanie. Mus czy pasztet bardzo łatwo spożywać nie używając do tego zębów. Niemniej wiele młodych psów doskonale radzi sobie również z suchą karmą. Producenci mają w swoich ofertach wiele rodzajów karm suchych dla szczeniąt. Wybór karmy zależy zatem od preferencji psiaka, a także zaleceń weterynarza lub psiego dietetyka.

Zobacz także: Jaka miska dla psa?

Alergie i choroby układu pokarmowego

Karma sucha czy mokra dla psa występuje również w wielu rodzajach z uwzględnieniem rozmaitych alergii i chorób psiego układu pokarmowego. W takich wypadkach na początek stosuje się tak zwane karmy monobiałkowe. To takie rodzaje karm, które w swoim składzie mają wyłącznie jedno źródło białka zwierzęcego. Może to być na przykład kurczak, kaczka, wołowina, królik, wieprzowina, dziczyzna i wiele innych. Wśród szczególnych karm weterynaryjnych znajdują się również takie, które są przeznaczone dla psów z chorobami wątroby, trzustki, układu moczowego czy alergii skórnych.


Badania nad psimi chorobami i alergiami są bardzo zaawansowane i warto kierować się w tej kwestii poradami psiego dietetyka. Odpowiednio dobrana karma jest często kluczem do profilaktyki wielu schorzeń, a nierzadko też skutkuje całkowitym wyleczeniem zwierzęcia z danej przypadłości.

Mieszany system karmienia psa

Bardzo popularnym sposobem żywienia, jest mieszany system karmienia zwierząt domowych. Nie musimy wybierać czy karma sucha czy mokra dla psa będzie bardziej odpowiednia. Jeśli nasz pupil nie ma szczególnych wskazań do stosowania w diecie określonego rodzaju karmy, możemy wprowadzić tą metodę do naszego życia codziennego. W takich przypadkach zalecane jest, aby rano i wieczorem podawać psu karmę mokrą, a w ciągu dnia zaserwować mu przekąskę z karmy suchej. Warto przy tym przestrzegać zalecanych ilości. Przekarmianie psa, który ma tendencję do zjadania wszystkiego, co ma nałożone do miski, może skutkować otyłością zwierzęcia, co w konsekwencji będzie prowadziło do wielu psich schorzeń.

Suche karmy dla psów w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756