Poradniki Eksperta

Wertykulacja trawnika - kiedy i jak wykonać?

Zakładając przydomowy ogródek, zazwyczaj tworzy się również piękny, zielony trawnik. Początkowo przypomina zielony dywan, który cieszy oko i dodaje uroku całemu ogrodowi. Jednak mija pewien czas, a trawnik mimo regularnego koszenia, nawożenia i podlewania przestaje sprawiać tak dobre wrażenie. Prawdopodobnie z powodu nieprzeprowadzenia poprawnej wertykulacji. Czym jest wertykulacja trawnika? Kiedy ją przeprowadzić?


wertykulacja trawnika


Dlaczego robimy wertykulację trawnika? Kiedy należy ją wykonać?


Wertykulacja trawnika to zabieg pielęgnacyjny, który pozwala na dokładne oczyszczenie terenu, na którym rośnie trawa. Dzięki temu, że likwidowany jest filc, wertykulacja trawnika przywraca dostęp światła i powietrza (tlenu) do całej powierzchni trawy - także jej niższych warstw. Tak zadbane źdźbła stają się zdrowsze i silniejsze, a chwasty nie mają szans na rozwój. Jak wygląda wertykulacja trawnika? Za pomocą wertykulatora wykonuje się pionowe cięcia darni, mniej więcej na głębokość 5-15 mm. Głębokość przy użyciu bardziej profesjonalnych narzędzi może jednak dochodzić nawet do 45 mm. Jednak niezależnie od głębokości, wertykulacja trawnika ma za zadanie usunąć obumarłe części roślin, mchu i nadmiaru filcu. 


Należy pamiętać, że aby zabieg był skuteczny i przyniósł pożądane efekty, należy przeprowadzić w określonym czasie i na określonych zasadach wertykulację trawnika. KIedy ją robimy?  Pierwsza wertykulacja trawnika powinna odbyć się w drugim roku od założenia trawnika i łączyć się z pierwszym koszeniem, a więc najlepiej wykonać ją na początku wiosny - w okolicach marca. Pierwszym krokiem jest jak najniższe skoszenie trawnika, by wertykulator mógł spełnić swoje zadanie. Gdy pierwszy etap zostanie przeprowadzony, można rozpocząć wertykulację trawnika. Często spotykamy się z wątpliwościami, jakie budzi wertykulacja - jak głęboko można ją przeprowadzić. Otóż, jak zostało wspomniane, wertykulacja trawnika na ogół dotyczy głębokości 5-15 mm, ale czasem dochodzi nawet do 45 mm. W przypadku przydomowego trawnika można jednak przyjąć, że 15 mm jest maksymalną głębokością, która nie naruszy struktury trawy, a przy okazji spełni swoje zadanie. 


W pierwszych latach po założeniu trawnika wertykulację można przeprowadzać raz w roku. Jednak wraz z mijającym warto, by wertykulacja trawnika odbywała się 2-3 razy w roku. Wówczas - poza marcem - dobrym czasem na tego typu zabiegi są okolice maja-czerwca oraz wrzesień. Warto każdorazowo zadbać o termin, któremu nie towarzyszy susza. Wertykulacja trawnika wymaga dobrej wilgotności lub przynajmniej perspektywy opadów. Kiedy więc prognozy pogody zapowiadają w ciągu najbliższych dni opady - warto zabrać się za wertykulacje. Planując ostatni w roku zabieg tego typu, należy zaś pamiętać o konieczności regeneracji trawnika po wertykulacji - nie wolno więc robić tego już po rozpoczęciu okresu wegetatywnego, bo zima może doprowadzić nieodpowiednio przygotowaną trawę do ruiny.


Wertykulacja trawnika – kiedy ją wykonać?


Warto jeszcze chwilę uwagi poświęcić właściwemu momentowi wykonania prac. Kiedy wertykulować trawnik? Na pewno nie powinieneś się spieszyć. Pierwsze dni wiosny wykorzystaj na inne zadania. Wertykulacja trawnika po zimie, powinna mieć miejsce najlepiej w kwietniu. Wtedy można mieć pewność, że trawa odżyła już po zimnych, śnieżnych miesiącach. Jeśli Twój trawnik wzbił się w górę po zimie, dokonaj pierwszego koszenia. Następnym krokiem może być wykonanie wertykulacji. Czy można powtarzać ją częściej? Oczywiście, zwłaszcza, gdy woda jest wchłaniana coraz gorzej. Może to być oznaką mocnego zbicia darni, przez co nawadnianie trawnika jest utrudnione. Wtedy nacięcie jest bardzo pomocne i rozwiązuje napotkany problem. Ważne, abyś nie wykonał wertykulacji zbyt wcześnie. Dokonanie zabiegu w marcu, może skutkować problemami z wzrastaniem nowych pędów, co z kolei ma wpływ na gęstość trawy.


Po sezonie letnim także wskazana jest wertykulacja trawnika. Kiedy możesz się za to zabrać? Dobrym terminem będzie wrzesień lub początek października, kiedy promienie słoneczne jeszcze rozświetlają nasze ogródki. Dzięki wertykulacji jesiennej, usuniesz martwe resztki roślin lub mech, który wyrósł podczas wiosny i lata. W ten sposób zapewnisz trawie lepszy dostęp do wody i tlenu, co jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju trawnika.Wertykulacja i aeracja trawnika - jakie są różnice?


Po wertykulacji warto przeprowadzić kolejny zabieg, w którym może pomóc dobry aerator. Aeracja, bo o niej mowa, to zabieg wspomagający wertykulację, dlatego nie warto wybierać: wertykulacja czy aeracja, tylko przeprowadzać obydwie czynności (ale nie jednocześnie), a aerację nawet częściej niż dwa trzy razy w roku. Jakie są różnice między aeracją i wertykulacją? Aerator - urządzenie do napowietrzania trawnika - przy pomocy specjalnych rurek lub kolców nakłuwa glebę. Sprawia to, że podłoże staje się luźniejsze, bardziej odporne na deptanie, a powietrze może przedostać się do głębszych warstw gleby. Aeracja pozwala więc pozbyć się mocno zbitej skorupy gleby, sprawiając że trawnik szybciej się regeneruje. Aerację warto przeprowadzić po koszeniu trawy - latem pozwoli to poprawić dostęp wody do korzeni traw, a jesienią przygotuje trawnik na kolejny sezon wegetacyjny. Różnicę między aeracją a wertykulacją stanowi także głębokość penetracji gleby. Nakłuwanie podczas aeracji następuje do głębokości nawet 10 cm.  


Wertykulatory w naszej ofercie:


Czym przeprowadzić wertykulację trawnika?


Wertykulacja trawnika za pomocą ręcznego wertykulatora zda egzamin jedynie na malutkich trawnikach, jest to bowiem zajęcie wymagające siły. Lepiej sprawdzą się do tego zadania wertykulatory spalinowe lub wertykulatory elektryczne. Wertykulatory elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska, dlatego z pewnością przypadną do gustu osobom, dla których ekologia stanowi ważny aspekt życia. Są także cichsze od spalinowego odpowiednika, a ich eksploatacja jest tańsza. Niektóre wertykulatory elektryczne posiadają akumulator - wówczas należy pamiętać o ładowaniu go, ale większość wymaga podłączenia do zasilania podczas użytkowania. Jeśli trawnik jest duży, niezbędne może okazać się posiadanie przedłużacza ogrodowego, by sprawnie oczyścić cały obszar. Wertykulatory spalinowe mają zaś nieograniczony zasięg. 


Należy także podkreślić, że wertykulacja trawnika tego typu urządzeniem przebiega szybciej, bo wertykulatory spalinowe mają większą moc. Niezależnie od preferencji przed kupnem wertykulatora warto zwrócić uwagę właśnie na moc urządzenia, ale także materiał, z jakiego wykonano noże i korpus. Wertykulator będzie wykorzystany kilka razy w roku, dlatego warto, by posłużył jak najdłużej.


Nie należy również zapominać, że wertykulacja trawnika to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, który należy wykonywać. Koszenie, podlewanie, nawożenie, aeracja - to wszystko sprawi, że trawa w ogrodzie będzie piękna i zdrowa. 


Czynności po wykonaniu wertykulacji – kilka cennych wskazówek


Przede wszystkim, po wykonaniu wertykulacji, powinieneś dokładnie oczyścić trawnik z resztek roślin. W tym celu, wystarczy oczywiście użyć grabi. Polecamy wybrać takie, które nie uszkodzą pojedynczych źdźbeł trawy. Mogą to być modele plastikowe lub wykonane z cienkich drucików. Bardzo dobrze zbierają odpadki, a jednocześnie nie trzeba ich mocno dociskać. Dlaczego uprzątnięcie resztek roślin jest ważne? Ich pozostawienie może doprowadzić w dłuższej perspektywie do gnicia, a to z kolei doprowadzi do zakwaszenia gleby.


Jeśli nie jesteś zadowolony z gęstości swojego trawnika, możesz dosiać trawę w tym momencie. Będziesz jednak do tego potrzebował odpowiedniej ziemi, którą powinieneś przykryć obecny trawnik. Warstwa może być cienka. Ważne, aby nasiona miały gdzie kiełkować. Na koniec możesz delikatnie zagrabić siew. W ten sposób zakryjesz nasiona, chroniąc je przed zjedzeniem przez ptaki lub wywianiem przez wiatr. Możliwe jest także użycie nawozu, który wzmocni trawę. Ważne, aby był to środek organiczny, który nie zniszczy siewu. Po nawożeniu, powinieneś dokonać podlania trawnika. Wody musi być sporo, ale używaj pistoletów zraszających, które niwelują mocny strumień.


Nie martw się, że Twój trawnik po wertykulacji wygląda mniej atrakcyjnie. To podobna sytuacja, jak z przycinaniem gałęzi drzew. Trzeba je skrócić, aby roślina mogła się rozwijać. W przypadku trawników jest bardzo podobnie, choć zamiast cięcia gałęzi, przecinana jest darń.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756