Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Płyta indukcyjna – jaką wybrać?

 2023-08-11 

Ułatwia życie, usprawnia gotowanie, przyspiesza obróbkę termiczną. Jest też bezpieczna i łatwa w czyszczeniu. O jakim produkcie mowa? Oczywiście o płycie indukcyjnej, która zrewolucjonizowała świat AGD. Wprowadziła ona do kuchni powiew innowacyjności, ale i nowoczesnego wzornictwa. Dziś płyta indukcyjna uspójnia wnętrze, można ją dostać w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach, a przy okazji nie jest już tak droga, jak kiedyś. Płyta indukcyjna – jaką wybrać i które rozwiązania powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności? O tym w naszym poradniku.

Coraz chętniej kupowane ze względu na swoje właściwości i możliwości

Wprowadzenie na rynek tych nowoczesnych urządzeń, początkowo oceniane było przez klientów sceptycznie. Użytkownicy niechętnie chcieli zmieniać tradycyjną, gazową kuchenkę na elektryczne udogodnienie. Powodów było kilka: zarówno kwestie ekonomiczne, jak i brak wiedzy o pozytywnych stronach tej technologii. Przeszkodą była początkowo cena samego urządzenia, bowiem płyta indukcyjna początkowo była kilka razy droższa od tych, ceramicznych. Dziś kupisz ją nawet za 700-800 zł i więcej. Problematyczna była też, m.in. konieczność kupowania nowych, drogich jak na tamte czasy garnków, z ferromangetycznym dnem. Po czasie, modele elektryczne (w tym ceramiczne) zaczęły wieść prym w sprzedaży płyt i przetarły drogę właśnie modelom indukcyjnym, które okazały się sprawniejsze i dużo bardziej funkcjonalne, niż płyty ceramiczne (z rozgrzanymi do czerwoności polami grzewczymi). Różnice bowiem w tych dwóch typach modeli elektrycznych są ogromne.

Elektryczna płyta indukcyjna to nie to samo co płyta ceramiczna

Płyta elektryczna ceramiczna bazuje na grzałkach (spiralach) grzewczych. To one rozgrzewając się, oddają ciepło gorącym polom grzewczym i garnkom. Nawet po zdjęciu garnka z powierzchni, strefa grzania jest stosunkowo długo gorąca, później ciepła (producenci jednak wyposażają elektryczne modele we wskaźnik ciepła resztkowego z symbolem „H”, od słowa hot).


Inna jest płyta indukcyjna. Jaką wybrać i jak ją rozpoznać? Przede wszystkim, jej powierzchnia jest zimna. Po zdjęciu garnka, który podgrzewaliśmy, pole grzejne pozostaje chłodne lub delikatnie ciepłe, w zależności od długości grzania. Ciepło bowiem tworzy się nie na płycie, lecz w garnku. Wszystko to dzięki tzw. prądom wirowym i ferromagnetycznemu dnu (grube, solidne dno, można rozpoznać przykładając magnez – jeśli się przyklei, garnek nadaje się na indukcję). To w jego dnie, dochodzi do zjawiska indukowania prądów wirowych, które zamieniają energię elektryczną, przekazywaną przez płytę w ciepło powstałe w naczyniu. W praktyce, im wyższy poziom grzania na płycie, tym więc fal powstaje w garnku, więc i większa moc grzania. W płytach indukcyjnych, specyficznym „objawem” takiej fizyki jest dźwięk, wydawany przez garnek. Nie jest to objaw usterki urządzenia, a normalna reakcja na tworzenie się wspomnianych prądów wirowych – dodajmy, całkowicie bezpiecznych dla człowieka. Ciekawostką jest fakt, że częstotliwości te są zbliżone do tych, jakie do echolokacji wykorzystują nietoperze.

Zdecydowałeś się na indukcję? Sprawdź dostępne rozmiary

Wybór płyty powinieneś dostosować, m.in. do częstotliwości gotowania i… wielkości rodziny. Piszemy o tym aspekcie, bo wiemy z doświadczenia, że im większa rodzina, tym więcej gotuje się w domu, większa zatem powinna być płyta indukcyjna. Jaką wybrać, jeśli jesteśmy singlem, a jaką kiedy gotujemy dla kilku domowników?


Przy wyborze sprzętu, najważniejsza jest szerokość urządzenia. To od niej zależy, ile na płycie jest pól grzewczych. Standardowo płyty indukcyjne mają 60 cm i mieszczą 4 pola grzejne. Ten rodzaj urządzenia jest najczęściej spotykanym rozmiarem, ponieważ sprawdza się w każdym domu. Coraz chętniej jednak, Polacy zwracają uwagę na szersze sprzęty, ok. 75-77 cm, bowiem mają one dodatkowe pola grzewcze (w takim urządzeniu mieści się już 5 pól grzewczych). Największe (ok. 87-90 cm), stanowią najlepsze rozwiązanie dla dużej rodziny, gdyż mają nawet 6 pól grzewczych.


Te najbardziej innowacyjne, mogą mieć nawet pełnopowierzchniowe grzanie bez wyznaczonych pól (tzw. flexi), dzięki czemu możesz położyć tyle garnków, ile się na niej zmieści. Obok ilości pól grzewczych, zwróć uwagę nie tylko na szerokość, ale i wysokość która może różnić się o kilka milimetrów lub nawet centymetrów.

Tuż po rozmiarze, sprawdź moc przyłączeniową

Tuż obok rozmiaru płyty, ważna jest jej moc przyłączeniowa. To od niej zależy, między innymi sprawność i szybkość działania urządzenia. Od mocy przyłączenia, zależy też rodzaj zasilania. Większość płyt przyłączysz do zasilania wielofazowego (nie należy mylić z tzw. siłą). Tutaj ważna uwaga – sprzęt AGD, w tym płyty indukcyjne nie potrzebują zasilania trójfazowego. Może być jedno-lub dwufazowe, pod warunkiem odpowiedniej mocy licznika i sprawności okablowania. Warto wiedzieć, że na rynku istnieją także płyty indukcyjne, które w łatwy sposób zainstalujesz samodzielnie, włączając wtyczkę do gniazdka 230 V. To rozwiązanie jest idealne dla rodzin, które nie mają możliwości podłączenia sprzętu do faz L1, L2 czy L3. Mimo ograniczonej mocy, urządzenie typu plug&play, daje pełną funkcjonalność, dostępną w tradycyjnych, wyższych mocą modelach z jednym małym wyjątkiem – nie da się na takich płytach wykorzystywać wszystkich pół o dużej mocy (tzw. booster).


Tradycyjnie, modele z możliwością podłączenia do zwykłego gniazdka elektrycznego 230 V, pobierają ok. 3000-4000 W (3-4 kW), a modele przygotowane do podłączenia dwufazowego – od 5 do nawet 10-12 kW. Pamiętaj jednak, że część płyt może mieć zabezpieczenie przed przeciążeniem i podczas gotowania, nie pozwoli włączyć wszystkich pól grzewczych z pełną mocą na raz jeśli z sieci nie będzie zagwarantowana odpowiednia dla niej moc. Aspekt ten należy sprawdzić i określić własne potrzeby. Jeśli gotujesz dużo i chcesz, aby płyta działała sprawniej – wybierz modele z wyższą mocą przyłączeniową. Standardowe 60-tki pracują średnio z ok. 7-8 kW. Analogicznie modele o szerokości 70 i więcej, mogą pobierać więcej – nawet 12 kW.

płyta indukcyjna jaką wybrać

Bezpieczeństwo użytkowania, choć nie tylko

Wspomniana wyżej kwestia zimnych pół, to nie tylko bezpieczeństwo gotowania. Dużą zaletą takich sprzętów jest fakt, że nie ma szansy na to, aby użytkownik po zdjęciu garnka oparzył się, dotykając powierzchni. Co więcej, płyta indukcyjna pozwala nawet przetrzeć powierzchnie i pola grzewcze, na których stał gorący garnek bez oparzeń. Zimne pola są szczególnie ważne, kiedy w domu są dzieci. Na płycie indukcyjnej potrawy się nie przypalają oraz nie przyklejają do jej powierzchni, w przeciwieństwie do standardowej płyty ceramicznej. Ponadto, w indukcjach spotkać można także szereg innych zabezpieczeń, wpływających na komfort użytkowania. Mowa choćby o sygnalizacjach i alarmach, które wykrywają błędy – np. gdy na powierzchnię wykipi ciecz lub panel sterowania zostanie zakryty przedmiotem (gorącym garnkiem, nożem itd.). Jest także blokada rodzicielska, która po przytrzymaniu przycisku przez kilka sekund lub po włączeniu z innym przyciskiem (kombinacja dwóch funkcji), dezaktywuje działanie panelu sterowania.

Zaawansowana technicznie płyta indukcyjna. Jak wybrać najciekawsze funkcje?

Wybierając płytę indukcyjną, tuż po określeniu jej rozmiaru (głównie szerokości i ilości pól grzewczych), sprawdź czy ma funkcje szybkiego gotowania. Sprawia ona, że nawet kilkulitrowy gar (m.in. na zupę czy makaron), zagotuje się dosłownie kilka minut, dużo krócej niż na płycie gazowej, czy standardowej elektrycznej. Ważne jest także, aby płyta miała automatyczne łączenie pól. Nazewnictwo funkcji jest różne (standardowo AutoBridge, FlexiBridge, FlexiSpace itd.), jednak technicznie działają na podobnym schemacie – użytkownik chcąc wykorzystać, np. podłużną brytfannę lub duży gar – aktywuje dwa pola grzewcze, które łączą się i grzeją jako jedno duże. Dużym ułatwieniem dla użytkowników, będzie też ustawianie wszelkiego rodzaju czasu grzania. Do tego potrzebna będzie Ci funkcja timer, stoper czy minutnik – posiadają je droższe modele. Możesz też wybrać płytę z nieco bardziej zaawansowanymi funkcjami, takimi jak automatyczne wykrycie garnka (jego kształtu i rozmiaru), od razu po położeniu naczynia na powierzchnię. W ten sposób nie musisz odszukiwać na panelu sterowania odpowiedniego pola i obsługiwać właśnie jego. Dzięki tej funkcji, możesz też przesuwać garnki, dokładać następnie, a płyta każdorazowo automatycznie będzie gotowa do grzania odpowiedniego obszaru. Oszczędność czasu obsługi płyty gwarantowana.

Szukasz modeli topowych? Przeczytaj ten fragment

Gwarancją oszczędności czasu, są też programy automatyczne. Są one dostępne w najbardziej zaawansowanych płytach i działają na zasadzie wyboru odpowiednich, zaprogramowanych temperatur gotowania. Temperatury te zostały laboratoryjnie dostosowane, w sposób odpowiedni do smażenia konkretnych dań i produktów (naleśników, jajek, krewetek i ryb czy zup). O krok dalej poszli producenci, wyposażający swoje płyty w sensory smażenia, które dbają o to, aby nie dopuścić do wykipienia wody. Najnowszym rozwiązaniem w AGD, jest zdalne sterowanie i takie oferuje też płyta indukcyjna. Jaką wybrać jeśli chcemy, aby nasza kuchnia miała topowe rozwiązania? Przy wyborze takiego modelu, zwróć uwagę na opcję połączenia płyty z okapem – przez Wi-Fi, podczerwień lub Bluetooth. Wówczas za pośrednictwem jednego urządzenia, możesz regulować dwa modele jedocześnie.

Regulacja – który sposób wybrać, aby każdy potrafił użytkować płytę?

Mnogość modeli na rynku, to i mnogość sposobów sterowania. W różnych sprzętach, dostępne są różnorodne sposoby, które już dziś nie tylko służą do obsługi płyty, ale także dodają jej stylu, nowoczesności, pięknie prezentując się podczas gotowania. Wszystko to za sprawą kolorowych podświetleń (białych, czerwonych, niebieskich), a także przemyślanych układów przycisków. Klienci mogą wybrać nie tylko przyciski z piktogramami, ale i slidery z kilkustopniową regulacją dotykową. Oprócz tego, nowoczesność łączy się z tradycją i dzisiejsze płyty, mogą mieć też designerskie pokrętła. Najmniej skomplikowane są jednak dotykowe przyciski oraz sensorowe slidery (nie tylko jeden do wszystkich, ale i do każdego pola osobno), których obsługa jest dziecinnie prosta. Podczas wyboru płyty, warto zwrócić uwagę na modele z nowoczesnymi wyświetlaczami. Można z nich wybrać moc grzania, ale i sprawdzić krok po kroku, przygotowanie danego dania. Jest to jednak gadżet, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Zadecyduj mądrze – postaw na piękne wzornictwo…

…bowiem z płyty będziesz prawdopodobnie korzystał każdego dnia, dlatego ważne, aby Ci się podobała. Ale od początku – powierzchnie płyt w większości wykonane są z ceramicznego, odpornego na zarysowania szkła. Musi być ono solidne, bowiem przesuwamy po ich powierzchni nie tylko lekkie patelnie, ale i solidne, ciężkie garnki z grubym dnem. Dlatego warto, aby płyta podczas gotowania szybko się nie porysowała lub nie pękła.


Oprócz samego rodzaju powierzchni, warto też zwrócić uwagę na wykończenie. Płyta może mieć powierzchnie lśniącą, ale też może posiadać matowe wykończenie, np. w miejscu grzewczym. To nie tylko swoista nawigacja, gdzie położyć naczynie, ale także wzorniczy efekt najnowszych trendów. Ponadto, oprócz powierzchni, warto zwrócić uwagę na wykończenie ramki płyty. Może być ona zakończona specjalnym, płaskim szlifem, może też być bez frezu. W wielu modelach spotkasz także dekoracyjną metolową ramkę. Zabezpiecza ona płytę przed okruszeniem, ale stanowi też dodatkowy element wzorniczy, dodający nowoczesności, zwłaszcza kiedy reszta AGD ma stalowe dodatki lub jest wykonana ze stali szlachetnej. Szlifowanie płyt ma głównie walor estetyczny. Brak szlifu może zaś przydać się użytkownikom, którzy chcą zabudować płytę na równi z blatem.


Z naszego poradnika dowiedziałeś się, jak działa i co to w ogóle jest płyta indukcyjna. Jaką wybrać? To już Twoja indywidualna decyzja. Ważne, abyś podjął ją rozważnie, bo wybierzesz sprzęt, który będzie Ci służył przez wiele lat.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756