Poradniki Eksperta

Czy warto kupić PS4 w 2022 roku?

O prym na światowym rynku konsol do gier od lat toczą walkę praktycznie tylko dwaj gracze - amerykański Microsoft, produkujący kolejne modele Xbox i japońskie Sony, twórca PlayStation. Obie konsole mają swoje plusy, obie skupiają wokół siebie ogromną społeczność graczy. W tym tekście postaramy się podpowiedzieć, jak dobrze wybrać i czy warto kupić PlayStation 4 wraz z dodatkami.


czy warto kupić ps4

 

Ta japońska konsola pojawiła się na rynku w 2013 roku, ale dwa lata temu przeszła modyfikację. Od tego czasu w sprzedaży są dwa modele PlayStation 4 Slim (o smuklejszej obudowie) oraz PlayStation Pro (o ywydajniejszych podzespołach). Obie wersje różnią się też znacząco ceną. Model Pro jest o około 20% droższy od Slima. Czy warto zainwestować w tę wersję? Odpowiedź nie jest łatwa. W tej chwili wszystkie gry działają na obu modelach, ale niektóre oferują na Pro o lepszą grafikę: rozdzielczość 4K, płynniejszą animację, efekt HDR. Być może w przyszłości pojawią się jednak gry, które będą działać wyłącznie na wzmocnionej konsoli lub też różnica w działaniu gier na obu modelach będzie się pogłębiać. Poznaj najnowszą generację konsoli Sony - PlayStation 5.


Jaki dysk w PS4?


Konsole PS4 sprzedawane są obecnie z dyskami o pojemności 500 GB lub 1 TB. Współczesne, topowe gry zajmują często po kilkadziesiąt gigabajtów każda, więc dla aktywnego gracza, lubiącego testować nowości, pojemność 1 TB wydaje się znacznie lepszym wyborem. Jednak ten gracz, który tylko raz na jakiś czas gra w kilka ulubionych tytułów, może ze spokojem zdecydować się na wybranie mniejszeg dysku. Konsola Sony znana jest z tego, że ukazują się na nią regularnie świetne gry- niedostępne na inne platformy (tzw. exclusive). Nigdy nie wiadomo więc, kiedy połknie się bakcyla gamingu. Wtedy na pewno przydatny okazałby się dysk o największej pojemności.Co w zestawie?

Przeglądając propozycje działu konsoli PS4 w sklepach internetowych, może dziwić nieco oferta dziesiątek zestawów, dostępnych w najróżniejszych cenach. Poza modelem i dyskiem, różnią się one zazwyczaj także dołączoną grą (lub grami) oraz dodatkami. Warto przyjrzeć im się uważnie i sprawdzić, czy nie znajdzie się zestawu z interesującymi tytułami, które i tak ma się zamiar nabyć. Nowa gra kosztuje często ponad 200 zł, a kupując ją w zestawie z konsolą, można sporo zaoszczędzić. Warto też pamiętać, że „domyślnie” w pudełku z konsolą PlayStation 4 znajduje się tylko jeden pad. Jeśli więc ktoś chce bawić się lokalnie w gry dwuosobowe (na przykład rozgrywać mecz piłki nożnej z dzieckiem w Fifa 18), musi dokupić drugi kontroler (za mniej więcej 200 zł). I znów, wybór zestawu, który zawiera dwa kontrolery, pozwala zaoszczędzić parę złotych.

 

Czy warto kupić PS4 wraz z PlayStation Plus?


Duża część współczesnych gier umożliwia rozgrywkę sieciową, czyli współpracę lub współzawodnictwo z innymi, żywymi graczami poprzez Sieć. Aby jednak cieszyć się rozgrywką sieciową, trzeba wykupić usługę abonamentową PlayStation Plus. Koszt takiej przyjemności to około 30 zł na miesiąc (zmienia się zależnie od okresu subskrypcji). Oprócz umożliwienia rozgrywki wieloosobowej online daje to także inne korzyści. Sony udostępnia swoim subskrybentom darmowy dostęp do sporej biblioteki gier, do której co miesiąc dodawanych jest kilka kolejnych tytułów. I nie są to tytuły sprzed lat, ale często wręcz nowości. Kolejnym bonusem, jaki otrzymuje się po wykupieniu usługi, są spore rabaty na zakupy gier w sklepie Sony. Inną korzyścią jest przechowywane danych, na przykład zapisów stanu gier w chmurze. Oznacza to, że przesiadając się na przykład z PS4 na wersję Pro, można na nowej konsoli od razu kontynuować swoją rozgrywkę w miejscu, w którym została ona przerwana.

 

PlayStation VR


W ostatnich latach do domów graczy przebojem wdarły się zestawy okulary VR (wirtualnej rzeczywistości). Również Sony wydało dla swojej flagowej konsoli świetnie oceniany zestaw PlayStation VR, zawierający wyświetlacz OLED o wysokiej rozdzielczości i pełny zestaw czujników. Czy warto wydać ponad 1000 zł na zestaw VR? Najlepiej najpierw spróbować takiej zabawy (u kolegi, w sklepie lub w salonie gier VR). Niektórzy gracze kochają pełne zanurzenie w trójwymiarowym świecie, inni podchodzą do tego z pewnym dystansem. Jeśli okazuke się, że ktoś należy do tej pierwszej grupy, gogle Sony są dla niego jednym z lepszych rozwiązań obecnych teraz na rynku. Na PlayStation VR dostępnych jest dziś już ponad 400 gier! Zestaw do wirtualnej rzeczywistości można uzupełnić o specjalną kamerę śledzącą ruchy gracza oraz bezprzewodowe kontrolery VR Move Motion (z charakterystycznymi kolorowymi kulkami na końcach) lub "kontroler celowniczy", czyli broń do realistycznej symulacji walki w wirtualnym świecie. Każdy z tych zakupów oznacza wydatek mniej więcej od 200 do 300 zł.Dodatki do PS4

Jeśli nie wiemy jeszcze, czy warto kupić PS4, zwróćmy uwagę na dodatki. Oczywiście podstawową wersję konsoli PlayStation 4 również można rozbudować. W sprzedaży dostępne są między innymi specjalne kontrolery dedykowane konkretnym grom. Miłośnicy wyścigów mogą skorzystać z zestawów kierownica i pedały, a fani gier muzycznych (na przykład serii Singstar) wyposażyć się w mikrofon. Często kupowanym gadżetem ułatwiającym codzienną eksploatację konsoli PS4 jest stacja dokująca Speedlink, umożliwiająca szybkie i wygodne ładowanie kontrolerów. Innym przydatnym zakupem jest headset, czyli połączenie słuchawek z mikrofonem. Bardzo przydaje się w rozgrywkach sieciowych - kupując go, warto się jednak upewnić, czy jest kompatybilny z konsolą PlayStation 4.Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756