Poradniki Eksperta

Hoverboard - jaką deskorolkę elektryczną wybrać?

Hoverboard, czyli deskorolka elektryczna, zyskuje z roku na rok coraz więcej fanów, świetnie sprawdza się do poruszania po ulicach miast i przyciąga wzrok przechodniów. To modny i popularny gadżet, o którym marzy wielu nastolatków i nie tylko. Producenci tego typu mobilnych urządzeń oferują szeroki wybór modeli o różnej mocy silnika, zasięgu i maksymalnej prędkości. Jaką deskorolkę elektryczną kupić, aby nie żałować dokonanej inwestycji? Jak działa hoverboard?


hoverboard


Co to jest hoverboard?

 

Hoverboard, inaczej deskorolka elektryczna, został opatentowany w 2013 roku przez chińskiego biznesmena Shane Chena i od tego czasu stale rośnie liczba jego sympatyków. Dziś ten pojazd jest powszechnie dostępny niemal na całym świecie. Jak działa hoverboard? Każde z dwóch kół posiada własny silnik, zasilany przez akumulatory. Natomiast wbudowany komputer pokładowy umożliwia utrzymanie równowagi (pomagają mu w tym sensory oraz żyroskop). Zgodnie z prawem deskorolka elektryczna może osiągać maksymalnie 20 km/h.


Początkowo sterowanie hoverboardem może stanowić dla części osób wyzwanie, ponieważ, jak wiadomo, ten dwukołowy pojazd elektryczny nie posiada kierownicy. Jednak z czasem nabieramy wprawy w odpowiednim balansowaniu ciałem. Oto kilka wskazówek dla początkujących. Chcąc jechać przed siebie, należy pochylić obie stopy do przodu. Natomiast, aby się cofać, należy przechylić podesty do tyłu. Skręt w lewo uzyskujemy poprzez pochylenie prawej stopy, a w prawo - poprzez pochylenie lewej. Im większy kąt nachylenia - tym szybciej jedziemy. Analogicznie, aby zwolnić lub zahamować, musimy zmniejszyć kąt nachylenia.


Jak wybrać hoverboard?


Hoverboard to dwukołowy pojazd elektryczny o niewielkich wymiarach, który składa się z podstawy, na której stoi użytkownik, oraz drążka z układem kierowniczym. Urządzenie jest ciche i może poruszać się dosyć szybko, a steruje się nim swoim ciałem. Hoverboard zasilany jest akumulatorem. Tak naprawdę niewiele ma wspólnego z wyglądem klasycznej deskorolki – to urządzenie o zupełnie innym designie. Dostępne są hoverboardy przeznaczone dla dzieci, które można traktować jak zabawki, ale również terenowe, polecane dla starszych użytkowników, mające większe koła i mocniejsze silniki. Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie są to jednak urządzenia przeznaczone na dłuższe wyprawy.


Deskorolki elektryczne są przede wszystkim wykorzystywane jako zabawka dla dzieci – te o wyższych parametrach mogą być także używane przez dorosłych. Wybierając urządzenie, należy kierować się wieloma istotnymi parametrami, od których zależy m.in. to, jakie możliwości będzie dawać urządzenie. Znaczenie mają: 


 • Marka producenta – warto stawiać na sprawdzone modele hoverboardów. Producenci, którzy dają duży wybór takich rozwiązań, to choćby Skymaster, Goclever, Kawasaki czy S-line.
 • Maksymalna prędkość – może wynosić 5, 10, 15 czy 20 km/h. Dopasowując prędkość, warto brać pod uwagę to, kto będzie używał deskorolki. W przypadku dzieci nie powinna być ona duża z uwagi na ich bezpieczeństwo. Jeśli deskorolka ma być użytkowana przez dorosłych, np. w celu dojazdu do pracy, to warto postawić na urządzenie, które umożliwia poruszanie się z większą prędkością.
 • Rozmiar kół – wyrażony w calach. Od 2,5 do nawet ponad 10 cali. Urządzenie z kołami o mniejszych rozmiarach sprawdzi się w przypadku najmłodszych użytkowników. Dorośli mogą być już zadowoleni z hoverboardu mającego koła powyżej 5 cali, ale to oczywiście kwestia ich indywidualnego dopasowania.
 • Maksymalne obciążenie – dostępne są deskorolki elektryczne dopuszczające obciążenie do 80 kg, ale również nawet do 150 kg.
 • Zasięg na jednym ładowaniu – czyli jaki dystans będzie można pokonać bez ładowania akumulatorów. Tutaj należy brać pod uwagę, jak będzie użytkowana deskorolka. Jeśli jest przeznaczona do zabawy dla dziecka, to wystarczy nawet zasięg do 7 km, ale w przypadku jeżdżenia do pracy, warto postawić nawet na urządzenie z zasięgiem do 20 km.
 • Wygląd – to już oczywiście kwestia gustu. Urządzenia te mogą mieć różną kolorystykę i styl. Dlatego każdy znajdzie model spełniający jego wymagania wizualne, zarówno pasjonaci odważnej kolorystyki, jak również klasycznej czerni.
Jak działa hoverboard?


Sterowanie hoverboardem jest dosyć proste, ale wymaga wprawy, żeby szybko opanować, jakie ruchy należy wykonywać dla uzyskania oczekiwanego efektu. Urządzenie to ma wbudowane dwa akumulatory, a jednostki napędowe są dopasowane pojedynczo do kół. Steruje się nim na zasadzie przechylania się do przodu i do tyłu. Oczywiście najpierw należy uruchomić deskorolkę i stanąć na niej. Żeby przyśpieszyć lub ruszyć, należy przenieść ciężar ciała na palce u stóp. Z kolei jeśli chcemy zwolnić, musimy przenieść ciężar ciała na pięty, czyli przechylić ciało do tyłu. Jak skręcić, jadąc na desce elektrycznej? Żeby skręcić w lewo, należy odchylić prawą stopę w prawo i na odwrót w przypadku skrętu w prawo.

 

Jazda na hoverboard – zasady bezpieczeństwa

 

Sterowanie urządzeniem jest dosyć proste, ale oczywiście początki mogą wyglądać różnie. Polecamy ochraniacze na kolana, żeby uniknąć ewentualnych sińców czy ran związanych z upadkiem. Początkowo warto uczyć się sterowania swoim urządzeniem na takiej powierzchni, gdzie upadek nie będzie się wiązać z ryzykiem ran czy uszkodzeniem ciała w inny sposób. Szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dziecka – wystarczą ochraniacze na kolana dla dzieci, a dobrym pomysłem będzie również kask rowerowy dziecięcy – nie jest konieczne kupowanie specjalnego kasku – ten rowerowy doskonale się sprawdzi.

Hoverboard nie jest raczej odpowiednim urządzeniem dla starszych osób, które mają problemy z utrzymaniem równowagi. Natomiast najmłodszymi użytkownikami mogą być dzieci mające już kilka lat. Oczywiście, nie można powiedzieć, że u każdego dziecka dobrym momentem na rozpoczęcie użytkowania deskorolki elektrycznej będzie ukończenie 4 lat – wszystko zależy od samego dziecka. Urządzenie ma więcej plusów niż minusów. Do tych drugich można zaliczyć trudności w nauce sterowania deskorolką.

 

Hoverboard – zalety:


 • dostępność dla dzieci i dorosłych;

 • zajmują niewiele miejsca i nie ma problemów z ich przechowywaniem;

 • duży wybór urządzeń, które można dopasować do swoich oczekiwań;

 • ułatwia przemieszczanie się z miejsca na miejsce w mieście;

 • to bardzo atrakcyjna zabawka dla dziecka, która stanowi w pewnym sensie połączenie korzystania z konsoli z aktywnością fizyczną.


hoverboard


Na co zwrócić uwagę przy zakupie deskorolki elektrycznej?


Chcąc kupić dobrej jakości hoverboard, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, są to m.in.:


 • rodzaj akumulatorów - mamy do wyboru deskorolki z akumulatorami litowymi lub litowo-jonowymi,

 • maksymalne obciążenie - to szczególnie ważne, gdy kupujemy hoverboard dla osoby dorosłej. W przypadku większości modeli górna granica masy ciała użytkownika to 100-120 kg,

 • poziom ochrony IP 54 - zapobiega uszkodzeniom wrażliwych elementów deskorolki (przykładowo hoverboard nie ulegnie awarii nawet przy jeździe po mokrej nawierzchni),

 • maksymalna prędkość - im szybciej porusza się deskorolka, tym większa adrenalina, ale też ryzyko ewentualnego upadku, dlatego w trosce o nasze bezpieczeństwo zawsze należy jeździć w kasku i ochraniaczach na kolana oraz łokcie,

 • maksymalny zasięg - im większy, tym lepiej, jednak wpływa na niego wiele czynników (np. waga użytkownika, styl jazdy),

 • czas ładowania - im szybciej deskorolka się ładuje, tym szybciej możemy ponownie na niej jeździć,

 • dodatki, np. świecące nakładki na koła, głośniki Bluetooth, torba na deskę.


Deskorolki elektryczne - polecane modele hoverboardów


Prawdziwym bestsellerem jest deskorolka elektryczna hoverboard S-LINE SB101K 6.5, która pozwala przejechać na jednym ładowaniu nawet 15 km, ma duże, solidne koła i dwa silniki o mocy 350 W każdy. Udźwig tego modelu wynosi 120 kg, tak więc bez problemu może być użytkowany przez postawną osobę dorosłą. Maksymalna prędkość, jaką osiąga ta deskorolka elektryczna, to 15 km/h, jest to w zupełności wystarczające do poruszania się po mieście. Ile kosztuje ten dwukołowy pojazd? Około 700 złotych.


Kolejna propozycja to Deskorolka elektryczna hoverboard KAWASAKI KX-PRO6.5A, która również jest w stanie rozpędzać się do 15 km/h, a jej zasięg to nawet 20 km. Deskorolka jest napędzana przez dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 500 W. Maksymalne obciążenie w przypadku tego modelu wynosi 100 kg. Ten nowoczesny hoverboard dobrze radzi sobie z pokonywaniem wzniesień o kącie nachylenia nawet 30°. Cena gadżetu KAWASAKI to około 900 złotych. Jak długo będzie działać hoverboard?


To zależy od danego urządzenia, ale również od tego, w jaki sposób będzie ono użytkowane. Jeśli użytkownik będzie próbował jechać pod górkę czy po drodze nieubitej, to prawdopodobnie akumulator szybciej straci swoją moc niż w przypadku jazdy po płaskiej powierzchni – np. po miejskich chodnikach.

 

Wybór kół do hoverboardu – czym się kierować?


Koła do hoverboardu mogą mieć 2,5 cala, a nawet więcej niż 10 cali. Urządzenie z kołami o mniejszych rozmiarach sprawdzi się w przypadku najmłodszych użytkowników. Dorośli mogą być już zadowoleni z hoverboardu mającego koła powyżej 5 cali, ale to oczywiście kwestia indywidualna, w której znaczenie ma także budżet. Należy mieć na uwadze to, że większe koła pozwalają na wygodniejsze przemieszczanie się po bardziej wymagającym podłożu. Najczęściej deski przeznaczone dla dzieci mają koła o średnicy około 8 cali – są one dobrym rozwiązaniem głównie do jazdy po płaskiej powierzchni. Z drugiej strony deskorolki z dużymi kołami sprawiają więcej problemów przy manewrowaniu. Ważne są również rodzaj i przyczepność kół. Dobrym rozwiązaniem, które umożliwia wygodne poruszanie się, są deskorolki z gumowymi kołami, a najlepiej antypoślizgowym bieżnikiem. Urządzeniem, które sprawdzić się może również w przypadku najmłodszych, jest hulajnoga dla dzieci - zarówno hulajnoga tradycyjna, jak i hulajnoga elektryczna.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert