Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Poradniki Eksperta

Hoverboard. Poznaj wady i zalety elektrycznej deskorolki

Hoverboard, czyli deskorolka elektryczna, cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Stała się ona jednym z częściej wybieranych prezentów na różne okazje, m.in. dla dzieci na komunię. Hoverboardy to modne urządzenia, które są nie tylko gadżetem, lecz także rozwiązaniem ułatwiającym poruszanie się po ulicach miast.


Co to jest hoverboard?

 

Hoverboard to dwukołowy pojazd elektryczny o niewielkich wymiarach, który składa się z podstawy, na której stoi użytkownik, oraz drążka z układem kierowniczym. Urządzenie jest ciche i może poruszać się dosyć szybko, a steruje się nim swoim ciałem. Hoverboard zasilany jest akumulatorem. Tak naprawdę niewiele ma wspólnego z wyglądem klasycznej deskorolki – to urządzenie o zupełnie innym designie. Dostępne są hoverboardy przeznaczone dla dzieci, które można traktować jak zabawki, ale również terenowe, polecane dla starszych użytkowników, mające większe koła i mocniejsze silniki. Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie są to jednak urządzenia przeznaczone na dłuższe wyprawy. Deskorolki elektryczne są przede wszystkim wykorzystywane jako zabawka dla dzieci – te o wyższych parametrach mogą być także używane przez dorosłych. Wybierając urządzenie, należy kierować się wieloma istotnymi parametrami, od których zależy m.in. to, jakie możliwości będzie dawać urządzenie. Znaczenie mają: 

Marka producenta – warto stawiać na sprawdzone modele hoverboardów. Producenci, którzy dają duży wybór takich rozwiązań, to choćby Skymaster, Goclever, Kawasaki czy S-line.
Maksymalna prędkość – może wynosić 5, 10, 15 czy 20 km/h. Dopasowując prędkość, warto brać pod uwagę to, kto będzie używał deskorolki. W przypadku dzieci nie powinna być ona duża z uwagi na ich bezpieczeństwo. Jeśli deskorolka ma być użytkowana przez dorosłych, np. w celu dojazdu do pracy, to warto postawić na urządzenie, które umożliwia poruszanie się z większą prędkością.
Rozmiar kół – wyrażony w calach. Od 2,5 do nawet ponad 10 cali. Urządzenie z kołami o mniejszych rozmiarach sprawdzi się w przypadku najmłodszych użytkowników. Dorośli mogą być już zadowoleni z hoverboardu mającego koła powyżej 5 cali, ale to oczywiście kwestia ich indywidualnego dopasowania.
Maksymalne obciążenie – dostępne są deskorolki elektryczne dopuszczające obciążenie do 80 kg, ale również nawet do 150 kg.
Zasięg na jednym ładowaniu – czyli jaki dystans będzie można pokonać bez ładowania akumulatorów. Tutaj należy brać pod uwagę, jak będzie użytkowana deskorolka. Jeśli jest przeznaczona do zabawy dla dziecka, to wystarczy nawet zasięg do 7 km, ale w przypadku jeżdżenia do pracy, warto postawić nawet na urządzenie z zasięgiem do 20 km.
Wygląd – to już oczywiście kwestia gustu. Urządzenia te mogą mieć różną kolorystykę i styl. Dlatego każdy znajdzie model spełniający jego wymagania wizualne, zarówno pasjonaci odważnej kolorystyki, jak również klasycznej czerni.DESKOROLKI ELEKTRYCZNE

Jak działa hoverboard?


Sterowanie hoverboardem jest dosyć proste, ale wymaga wprawy, żeby szybko opanować, jakie ruchy należy wykonywać dla uzyskania oczekiwanego efektu. Urządzenie to ma wbudowane dwa akumulatory, a jednostki napędowe są dopasowane pojedynczo do kół. Steruje się nim na zasadzie przechylania się do przodu i do tyłu. Oczywiście najpierw należy uruchomić deskorolkę i stanąć na niej. Żeby przyśpieszyć lub ruszyć, należy przenieść ciężar ciała na palce u stóp. Z kolei jeśli chcemy zwolnić, musimy przenieść ciężar ciała na pięty, czyli przechylić ciało do tyłu. Jak skręcić, jadąc na desce elektrycznej? Żeby skręcić w lewo, należy odchylić prawą stopę w prawo i na odwrót w przypadku skrętu w prawo.

 

Jazda na hoverboard – zasady bezpieczeństwa

 

Sterowanie urządzeniem jest dosyć proste, ale oczywiście początki mogą wyglądać różnie. Polecamy ochraniacze na kolana, żeby uniknąć ewentualnych sińców czy ran związanych z upadkiem. Początkowo warto uczyć się sterowania swoim urządzeniem na takiej powierzchni, gdzie upadek nie będzie się wiązać z ryzykiem ran czy uszkodzeniem ciała w inny sposób. Szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dziecka – wystarczą ochraniacze na kolana dla dzieci, a dobrym pomysłem będzie również kask rowerowy dziecięcy – nie jest konieczne kupowanie specjalnego kasku – ten rowerowy doskonale się sprawdzi.

Hoverboard nie jest raczej odpowiednim urządzeniem dla starszych osób, które mają problemy z utrzymaniem równowagi. Natomiast najmłodszymi użytkownikami mogą być dzieci mające już kilka lat. Oczywiście, nie można powiedzieć, że u każdego dziecka dobrym momentem na rozpoczęcie użytkowania deskorolki elektrycznej będzie ukończenie 4 lat – wszystko zależy od samego dziecka. Urządzenie ma więcej plusów niż minusów. Do tych drugich można zaliczyć trudności w nauce sterowania deskorolką.

 

Hoverboard – zalety:
- dostępność dla dzieci i dorosłych;
- zajmują niewiele miejsca i nie ma problemów z ich przechowywaniem;
- duży wybór urządzeń, które można dopasować do swoich oczekiwań;
- ułatwia przemieszczanie się z miejsca na miejsce w mieście;
- to bardzo atrakcyjna zabawka dla dziecka, która stanowi w pewnym sensie połączenie korzystania z konsoli z aktywnością fizyczną.Jak długo będzie działać hoverboard?


To zależy od danego urządzenia, ale również od tego, w jaki sposób będzie ono użytkowane. Jeśli użytkownik będzie próbował jechać pod górkę czy po drodze nieubitej, to prawdopodobnie akumulator szybciej straci swoją moc niż w przypadku jazdy po płaskiej powierzchni – np. po miejskich chodnikach.

 

Wybór kół do hoverboardu – czym się kierować?


Koła do hoverboardu mogą mieć 2,5 cala, a nawet więcej niż 10 cali. Urządzenie z kołami o mniejszych rozmiarach sprawdzi się w przypadku najmłodszych użytkowników. Dorośli mogą być już zadowoleni z hoverboardu mającego koła powyżej 5 cali, ale to oczywiście kwestia indywidualna, w której znaczenie ma także budżet. Należy mieć na uwadze to, że większe koła pozwalają na wygodniejsze przemieszczanie się po bardziej wymagającym podłożu. Najczęściej deski przeznaczone dla dzieci mają koła o średnicy około 8 cali – są one dobrym rozwiązaniem głównie do jazdy po płaskiej powierzchni. Z drugiej strony deskorolki z dużymi kołami sprawiają więcej problemów przy manewrowaniu. Ważne są również rodzaj i przyczepność kół. Dobrym rozwiązaniem, które umożliwia wygodne poruszanie się, są deskorolki z gumowymi kołami, a najlepiej antypoślizgowym bieżnikiem. Urządzeniem, które sprawdzić się może również w przypadku najmłodszych, jest hulajnoga dla dzieci - zarówno tradycyjna, jak i hulajnoga elektryczna.


Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną