Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak podłączyć mikrofon do telefonu?

 2023-08-08 

Czy przenośny mikrofon można podłączyć do smartfonu? Choć sposób łączenia czasem nie jest dość oczywisty, istnieje kilka rozwiązań, które to umożliwiają. W tym poradniku dowiesz się, jak podłączyć mikrofon do telefonu.

Możliwości na wyciągnięcie dłoni

Nowoczesne telefony w ostatnich latach ze zwykłych urządzeń do dzwonienia stały się małym, przenośnym centrum multimedialnym. Poza oczywistą funkcją kontaktowania się z innymi, stoi przed nami ogromny wybór możliwości takich jak obsługa Internetu, przeróżnych aplikacji czy nagrywanie materiałów w wysokiej jakości. Niestety, choć poniektóre smartfony wyposażone są w kamery najwyższej klasy, które z łatwością nagrywają profesjonalne obrazy, jakość nagrywanego dźwięku lekko odstaje od standardów video. I chociaż nie odczuwamy tego problemu na co dzień podczas zwykłych rozmów w pracy, z rodziną i ze znajomymi czy nagrywając amatorskie filmy, wielu z nas chciałoby z pomocą telefonu nagrywać dźwięk wysokiej jakości. Możliwość taka kusi szczególnie dziennikarzy, którzy w licznych, często niespodziewanych sytuacjach chcieliby nagrać profesjonalny materiał video z dobrym dźwiękiem. W takiej sytuacji stajemy przed najważniejszym pytaniem – jak podłączyć mikrofon do telefonu? Okazuje się, że można to zrobić w dość prosty sposób, choć większość smartfonów nie jest wyposażona w wejścia, które współdziałałyby dobrze z mikrofonem. Odpowiedzmy sobie więc jak podłączyć mikrofon do telefonu.

Podłączenie bezprzewodowe

Zaczniemy od połączenia bezprzewodowego, gdyż z pewnością można je określić jako najprostsze z możliwych sposobów. Problemem, które występuje w tym rozwiązaniu jest sama możliwość połączenia z pomocą systemu Bluetooth. Zdecydowana większość mikrofonów przenośnych wykorzystuje połączenie bezprzewodowe. Jeżeli chcielibyśmy wykorzystać sposób nie wymagający kabla, musimy zaopatrzyć się w mikrofon skonstruowany specjalnie do tego zadania. Jeżeli posiadasz już określony sprzęt, jak podłączyć mikrofon do telefonu z pomocą Bluetooth? Jest to wyjątkowo proste, gdyż wykorzystuje proces znany już każdemu. Zacznij od włączenia samego mikrofonu. Część urządzeń w tym momencie automatycznie przejdzie w tryb parowania, w innych musimy dłużej przytrzymać przeznaczony do tego przycisk lub guzik włączający urządzenie. Gdy mikrofon przejdzie w tryb parowania, czas przejść do telefonu. W aplikacji Bluetooth włącz tryb wykrywania urządzeń i wybierz Twój mikrofon. Urządzenia powinny połączyć się same. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem nagrywania przetestować, czy mikrofon współpracuje ze smartfonem i jakość nagrywanego dźwięku jest dla Ciebie zadawalająca.

Podłączanie przez wejście audio i USB

Kolejnym sposobem, które prawdopodobnie będzie preferowane przez większość mikrofonów, to podłączenie z użyciem wejścia audio 3,5 mm. Wejście to inaczej zwane jest gniazdem 3,5 mm lub portem żeńskim TRRS 3,5 mm. Jeżeli nie wiesz, o który „otwór” w telefonie chodzi, jest to okrągła dziura zwykle na spodzie urządzenia, do którego najczęściej podłączamy słuchawki przewodowe. Największym problemem, który występuje w tym rozwiązaniu jest to, że wejście to z natury nie jest dostosowane do podłączania mikrofonu. Mimo, że dużą część mikrofonów możemy bez problemu do tego portu wpiąć, nie będzie on działał z powodu innego ułożenia męskich końcówek mikrofonów i słuchawek. Jak ominąć ten problem?


Wystarczy zakupić specjalną przejściówkę, która najczęściej rozdzieli nam gniazda na wejście dla mikrofonu i wyjście dla słuchawek. Niestety, tutaj sprawa się komplikuje jeszcze bardziej. W zależności od tego jaki smartfon posiadamy – chodzi tu z jednej strony o wiek telefonu, z drugiej o różne rozwiązania poszczególnych producentów – przejściówki posiadają inne końcówki. Może okazać się, że zakupiona przez Ciebie przejściówka nie będzie współpracowała z Twoim telefonem. Jakie dodatkowe narzędzie powinieneś więc zakupić? Niektórzy stosują prosty podział: jeżeli posiadasz telefon sprzed 2011 roku, wybierz narzędzie z wtyczką OMTP. Jeżeli masz nowszy smartfon, zdecyduj się na sprzęt z wtyczką CTIA. Choć sposób ten sprawdza się w wielu przypadkach, nie jest niezawodny. Aby mieć pewność, że wybrana przez Ciebie przejściówka będzie współdziałała z Twoim telefonem, sprawdź na stronie internetowej producenta, w jaki typ wtyczki wyposażone jest urządzenie. Jeżeli zakupisz już pożądane narzędzie, wszystko staje się bardzo proste. Wystarczy, że wepniesz adapter do smartfonu, a następnie do odpowiedniej końcówki narzędzia podłączysz mikrofon. W tym momencie wszystko powinno działać – rzadko zdarza się, że mikrofon będzie potrzebował zainstalowania specjalnego programu czy sterownika.


Część osób posiada jednak telefony, które nie są wyposażone w wejście audio. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Sytuacja jest analogiczna jak w powyższym przypadku, lecz używamy do tego złącza USB. Wystarczy użyć do tego odpowiedniego adaptera działającego na tej samej zasadzie co wyżej opisane narzędzie, lecz dopasowane do wejścia USB w Twoim telefonie – to naprawdę bardzo proste!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756