Poradniki Eksperta

Jak sprawdzić, czy działa kamera w laptopie?


Ostatnie dwa lata udowodniły, że kamerki w laptopach są bardziej potrzebne, niż mogło się dotąd wydawać. Spotkania w formie wideokonferencji, stały się normą. Nie wiesz, jak sprawdzić, czy działa kamera w laptopie? Podpowiadamy jak zweryfikować jej stan, a także przedstawiamy kilka ciekawych informacji, na temat prowadzenia rozmów online.Jak sprawdzić, czy działa kamera w laptopie


Kiedy przeważnie korzystamy z kamerki internetowej?


Kamera w laptopie, przeważnie jest używana podczas spotkań online. Korzysta się z niej w trakcie wideorozmów zawodowych oraz zdalnego nauczania. Oczywiście możliwe jest korzystanie tylko z mikrofonu, ale możliwość zobaczenia się na ekranie zastępuje formę spotkania „w realu”. Włączona kamerka świadczy także o szacunku do rozmówcy oraz potwierdza, że jesteśmy rzeczywiście skupieni na temacie rozmowy. Kamerki internetowe były kiedyś zewnętrznymi urządzeniami, które należało dokupić i podłączyć do swojego laptopa lub komputera stacjonarnego. Ich jakość nie powalała… Obecne, wbudowywane kamery najczęściej oferują rejestrowanie obrazu w rozdzielczości Full HD. Choć większość laptopów posiada aparat, możliwe jest stosowanie zewnętrznego urządzenia. Akcesoryjne kamery są większe, przez co posiadają bardziej rozbudowaną optykę. Przez to jakość, a także rozdzielczość nagrywanego obrazu, może być lepsza. Na stosowanie zewnętrznej kamery, są także skazani właściciele komputerów stacjonarnych. Koszt zakupu takiej kamerki nie jest duży i zależy od parametrów technicznych, a także producenta sprzętu.


Kamery internetowe w naszej ofercie:


Jak sprawdzić, czy działa kamera w laptopie?


Dawno nie używałeś kamery w swoim laptopie? Warto sprawdzić czy działa, jeśli czeka Cię spotkanie ze współpracownikami. Test wykonasz szybko i nie musisz w tym celu posiadać żadnych umiejętności technicznych. Jeśli jesteś posiadaczem laptopa z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10, możesz skorzystać z rozwiązania dostarczonego przez Microsoft. Aplikacja ta nazywa się „Aparat”. Pozwala na wykonanie zdjęć oraz nagranie filmów, za pomocą wbudowanej kamery. Jednocześnie jest także świetnym narzędziem, do weryfikacji stanu akcesorium. Uruchomisz ją bardzo prosto, dzięki menu startowemu. Rozwiń menu po kliknięciu w logo „Windows”, a następnie zacznij wpisywać frazę „aparat”. System sam wyszuka i zasugeruje Ci odpowiednią aplikację. Uruchom ją i gotowe – zobaczysz na ekranie obraz rejestrowany przez kamerkę. Jeśli nic nie widzisz, możliwe, że obiektyw jest zasłonięty specjalną klapką. Służy ona ochronie prywatności, która mogłaby być zagrożona na wypadek ataku hakerskiego.


Sprawdź to, ewentualnie odsłoń zaślepkę, a wtedy na pewno zobaczysz na ekranie właściwy obraz. Zastanawiasz się, czy są inne metody na to, jak sprawdzić, czy działa kamera w laptopie? Oczywiście możesz pobrać wiele programów, służących temu samemu. Dostępne są także narzędzia online. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce „webcam test”, a spośród wyników wyszukiwania znajdziesz wiele stron, które pozwalają dokonać sprawdzenia kamerki.


Dlaczego kamera może nie działać w niektórych programach lub witrynach?


Domyślnie, Twoja kamera oraz mikrofon są zablokowane w przypadku nowych programów lub witryn. To rozwiązanie, dba o Twoją prywatność w sieci. Musisz udzielić zgody na korzystanie z mikrofonu i kamery. Najczęściej podczas uruchamiania aplikacji lub strony internetowej, pojawia się powiadomienie informujące o blokadzie. Udzielając zgody, pozwolisz na rejestrowanie obrazu i głosu. Większość programów służących do organizowania wideokonferencji, ma także jeszcze jedną, ciekawą funkcję. Zanim dołączysz do odbywającego się spotkania, będziesz mógł sprawdzić, jak wyglądasz przed kamerą. Jeśli więc zauważysz coś niepokojącego w kadrze, będziesz mógł to poprawić. To bardzo ważne, gdyż poprzez pracę zdalną, wielu z nas jest o wiele bardziej rozluźnionych. To może zaś doprowadzić do śmiesznych sytuacji, które bywają nieraz krępujące. Dobre przygotowanie do wideorozmowy, świadczy o profesjonalizmie, który jest doceniany przez współpracowników.


Czy warto inwestować w zewnętrzną kamerę?


Jeśli dużo pracujesz stacjonarnie i odbywasz wiele spotkań, zewnętrzna kamera internetowa to dobry zakup. Gwarantuje lepszą jakość obrazu, co na pewno docenią Twoi rozmówcy. To możliwe dzięki lepszej optyce, która jest montowana w akcesoryjnych kamerach. Korzystanie z takiego sprzętu, nie różni się od pracy z wbudowaną kamerką. W naszym sklepie internetowym, znajduje się kilkadziesiąt modeli urządzeń. Większość z nich, ma także wbudowany mikrofon. Dla osób poszukujących najlepszej jakości obrazu, dostępne są również kamery rejestrujące obraz w rozdzielczości 4K. Kamerki internetowe montowane są na blacie biurka przy pomocy klipsa do monitora. Nie zapomnij również o słuchawkach, które bardzo ułatwiają komunikację ze współpracownikami. Wszystkie te rzeczy, możesz wygodnie kupić u nas!


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756