Poradniki Eksperta

Jasność ekranu w monitorach i laptopach. Jak rozjaśnić ekran w laptopie?


Jasność ekranu w monitorach i laptopach jest bardzo ważnym parametrem, jednak większość osób nie bierze go pod uwagę, wybierając komputer lub laptop. Brak zainteresowania ze strony klientów przekłada się na stosowanie przez producentów sprzętu jaśniejszych matryc wyłącznie w droższych modelach. Jakie znaczenie ma jasność ekranu i jak ją zmienić w monitorze i laptopie?jasność ekranu


Znaczenie jasności ekranu w monitorach i laptopach


Jasność ekranu w monitorach i laptopach znacząco wpływa na komfort pracy. Jasność ekranu jest kluczowa zwłaszcza dla laptopów, które należą do urządzeń mobilnych. Użytkowanie laptopa w słoneczny dzień jest znacznie trudniejsza przy ciemniejszej matrycy. Niestety, wiele osób często pomija ten istotny parametr, podczas zakupu nowego sprzętu. Warto pamiętać, że im wyższa jasność ekranu, tym lepsza jakość wykonania i zwiększone możliwości ekranu. Dlatego, decydując się na zakup nowego monitora lub laptopa, należy sprawdzić wartość podaną w specyfikacji sprzętu. Jasność ekranu w monitorach i laptopach jest wyrażona w cd/m2. Podstawowe laptopy charakteryzują się jasnością ekranu 250 cd/m2 i taka wartość zapewnia względny komfort pracy. Droższe modele mają o 50% wyższą jasność ekranu, którą gwarantuje 350 cd/m2. Laptop o takich parametrach wpływa na znacznie wyższy kontrast i nasycenie kolorów. Najdroższe modele laptopów mogą mieć luminancję 700 cd/m2, co przekłada się na wyjątkowy komfort pracy. Różnicę w jasności ekranu wbrew pozorom łatwo dostrzec, zestawiając dwa modele laptopów obok siebie. Jasność ekranu ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób, które spędzają kilka godzin dziennie przed monitorem lub laptopem. Odpowiednia jasność ekranu pozwala zmniejszyć zmęczenie oczu podczas codziennej pracy

.


Monitory w naszej ofercie:


Regulacja jasności ekranu w laptopie


Jako, że możliwość regulacji jasności wyświetlacza jest podstawową funkcją, to zazwyczaj jest ona dostępna bezpośrednio z poziomu klawiatury laptopa. Dodatkowe przyciski są rzadkością i najczęściej korzysta się po prostu z kombinacji klawisza Fn oraz dwóch przycisków funkcyjnych, które zazwyczaj oznaczone są rysunkami słońca oraz znaków + i –. Ewentualnie są to czasem trójkąty, skierowane w górę lub dół. Zatem jak rozjaśnić ekran w laptopie? Wystarczy wcisnąć przycisk Fn oraz klawisz funkcyjny z grafiką słońca oraz znakiem +. Jeśli chcesz ściemnić wyświetlacz, powinieneś wcisnąć klawisz ze słońcem oraz –. W trakcie regulacji jasności, na ekranie pojawi się skala, która będzie informować o aktualnym jej poziomie. Poziom oświetlenia powinieneś dobrać, do warunków panujących w otoczeniu.


Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz korzystać ze skrótu klawiaturowego, możesz wykorzystać ustawienia systemowe. Jak rozjaśnić ekran w laptopie, korzystając z tej metody w systemie Windows 10? Przy pomocy wyszukiwarki, odnajdź panel „Ustawienia” i po jego wybraniu, kliknij pozycję „System”. W bocznym menu dostępna jest opcja „Ekran” i po jej wybraniu, pojawi się suwak, przy pomocy którego możesz wygodnie regulować jasność wbudowanego wyświetlacza. To uniwersalna metoda dla wszystkich urządzeń z systemami Windows 10 oraz 11, niezależnie od producenta, czy modelu. Funkcja oczywiście nie działa z zewnętrznymi wyświetlaczami, np. telewizorami czy monitorami komputerowymi, ponieważ są one wyposażone we własny interfejs ekranowy do regulacji intensywności podświetlenia.


Odradzamy regulację jasności z poziomu sterowników kart graficznej. W ten sposób nie zmienisz intensywności podświetlenia, a jedynie ustawienia kolorów. Z tej funkcji warto skorzystać, gdy nie odpowiada Ci charakterystyka wyświetlanego obrazu i chciałbyś ją nieco poprawić, np. regulując kontrast.


Laptopy w naszej ofercie:


Automatyczne dopasowanie jasności


Zamiast zastanawiać się, jak rozjaśnić ekran w laptopie, możesz również zacząć polegać na działaniu czujników oświetlenia i funkcji adaptacyjnego dopasowania podświetlenia ekranu. To rozwiązanie jest standardem w smartfonach czy tabletach, jednak nie jest spotykane we wszystkich laptopach. Przede wszystkim, komputer musi być wyposażony w czujnik oświetlenia. Do skorzystania z tej funkcji, ponownie uruchom opisywane przez nas wcześniej menu „Ustawień” oraz opcję „System”. Tam w pozycji „Ekran”, znajdziesz funkcję „Włącz adaptacyjną jasność”. Po jej uruchomieniu i zapisaniu, intensywność podświetlenia będzie dobierana automatycznie do warunków w Twoim otoczeniu, na podstawie danych, których dostarcza czujnik oświetlenia w komputerze. Dzięki temu masz pewność, że obraz będzie czytelny w każdych warunkach.


Po co zmieniać jasność ekranu?


Skoro już dowiedziałeś się, jak pojaśnić ekran w laptopie, to warto wiedzieć, po co to robić. Przede wszystkim, intensywność podświetlenia wpływa na komfort pracy i powinna być dostosowywana do warunków, w jakich użytkujesz komputer. Przykładowo, jeśli w pogodny dzień Twoje biurko jest jasno oświetlone przez promienie słoneczne, to należy rozjaśnić ekran w laptopie, ponieważ w innym wypadku obraz będzie nieczytelny. Dotyczy to zwłaszcza błyszczących matryc. Jednak wieczorową porą lub w pochmurny dzień, warto zmniejszyć jasność wyświetlacza. Jeśli wykorzystujesz laptopa do pracy, to jasność ekranu powinna być ustawiona na takim poziomie, aby biel wpadała w szarość. Oczywiście taki obraz nie będzie wyglądał tak atrakcyjnie jak ustawiony standardowo, jednak w dalszym ciągu będzie wyraźny i czytelny oraz co najważniejsze, niemęczący dla oczu. Gdy np. grasz lub oglądasz film, możesz oczywiście zwiększyć jasność, aby wyświetlane treści prezentowały się bardziej atrakcyjnie.


Jasność ekranu warto regulować również z jeszcze jednego względu, co dotyczy szczególnie laptopów. Otóż wpływa ona na zużycie energii. Dlatego mniejsza jasność, pozwoli Ci zyskać nawet kilkadziesiąt cennych minut czasu pracy na baterii, gdy musisz dokończyć ważny projekt.


Tryb nocny w systemie i aplikacjach


Pisząc o tym, jak rozjaśnić ekran w laptopie, nie sposób nie wspomnieć o funkcjach ochrony wzroku. Szczególne znaczenie ma coraz szersza implementacja, tzw. trybu nocnego. Znajdziemy go m.in. w systemach Windows 10 i 11 oraz wielu aplikacjach. Zmienia ona kolor elementów interfejsu, które były np. białe na szare lub czarne. Pozwala to na bardziej komfortową pracę w warunkach sztucznego oświetlenia i przygotowuje Cię do snu. Opcja może aktywować się automatycznie, w wybranych przez Ciebie wcześniej godzinach.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756