Poradniki Eksperta

Tablet z Windows - czy warto zainwestować?

Możemy zdecydować się na tablet z Windows, Androidem lub iOS (Apple) – system operacyjny różni się nie tylko firmą, ale także wydajnością urządzeń oraz ich przeznaczeniem. Warto więc poznać poszczególne wady i zalety najpopularniejszych systemów, tak by móc dostosować parametry do naszych potrzeb. Najczęściej spotykanym dylematem jest wybór: czy lepszy będzie tablet z Windows, czy Android? Poznaj więc różnice między nimi i sprawdź, czy warto zainwestować w Windows 10! Na zakończenie przedstawiamy również polecane tablety z systemem operacyjnym Windows.Tablet z Windows czy Android?

 

Tablety w odróżnieniu od laptopów (nie wszystkich) przystosowane są do obsługi poprzez dotyk. Tak więc i system operacyjny zastosowany w danym urządzeniu powinien umożliwiać pracę w takim trybie. Zwykle to Android jest podstawowym oprogramowaniem warunkującym pracę tabletów. Ten system operacyjny przeznaczony jest przede wszystkim do obsługi aplikacji mobilnych. Stąd też większość jego wersji przystosowanych jest do potrzeb użytkowników korzystających z tabletów. Niemniej jednak przeglądając najpopularniejsze urządzenia, takie jak tablet Samsung, tablety Lenovo, Huawei, Kruger&Matz, HP, czy Redmond, widzimy, że i tablety Windows cieszą się bardzo dużą popularnością. 

Windows opracowany przez firmę z Microsoft jest wykorzystywany nie tylko w przypadku laptopów i komputerów stacjonarnych, ale także w tabletach. W tym przypadku jednak, by zapewnić sprawną obsługę najnowszych aplikacji, konieczny jest wybór nowszej wersji oprogramowania, głównie tablet z Windows 10 lub tablet z Windows 8.1.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ najnowsza wersja systemu Windows posiada tryb przeznaczony do tabletów, czyli do obsługi dotykowej oraz korzystania z uniwersalnych aplikacji. Jednak tak jak wspominamy, chodzi o nowsze oprogramowania. Co ważne, wielu użytkowników zwraca uwagę, że tradycyjne ikonki stosowane w menu Windows są trudne w obsłudze dotykowej. Natomiast osoby przyzwyczajone do pracy z Windowsem nie wyobrażają sobie zmiany na inny system. Microsoft przystosowuje więc swoje systemy do potrzeb szerokiego grona użytkowników, tak by pogodzić przyzwyczajenie z komfortem.  


Na jaki system operacyjny tabletów warto więc postawić? Wybór zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Ogólnie rzecz ujmując, można stwierdzić, że:


 • Tablet z Androidem sprawdza się doskonale dla osób, które wykorzystują urządzenia w celach rozrywkowych. Android jest bardzo prosty, intuicyjny w obsłudze. System pozwala na bezproblemowe korzystanie z większości aplikacji przeznaczonych do przetwarzania informacji, czy do korzystania z aplikacji, w tym darmowych. 

 • Tablet z Windows aktualnie pozwala na wygodne korzystanie z większości aplikacji, przy czym jest jednocześnie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poszukują urządzeń przeznaczonych także do pracy. Korzystanie z tego samego systemu na komputerze stacjonarnym i tablecie pozwala na logowanie się do aplikacji wykorzystywanych na kilku urządzeniach. Tablet z Windows może więc być doskonałym urządzeniem mobilnym, które zastępuje komputer w terenie. Jeśli interesuje nas tablet graficzny lub urządzenie przeznaczone typowo do pracy, wówczas zwykle najlepszym wyborem jest Windows. Tablety z Windows sprawdzają się doskonale podczas wykonywania kilku zadań jednocześnie.


Android częściej spotykamy w urządzeniach dotykowych, takich jak tablety, czy smartfony. Z założenia mniejszy rozmiar ekranu w tablecie przekłada się na wykorzystanie w celach rozrywkowych. Aktualnie jednak tablety są coraz częściej wykorzystywane do pracy, zwłaszcza w przypadku osób pracujących w terenie, gdzie liczy się wygoda i komfort, a tym samym rozmiar urządzenia. Tak więc zarówno tablety z systemem Windows, jak i z Androidem znajdują swoich zwolenników. 


Sprawdź również:


Tablet z Windowsem - czy warto?


Jeśli decydujemy się na tablet z Windows, warto pamiętać, że równie istotną kwestią jest wersja oprogramowania. Aktualnie najczęściej dostępną i wybieraną wersją jest Microsoft  Windows 10. Tablety z Windows 7 pod tym względem nie są już opłacalne. Wszystko dlatego, że Microsoft nie wypuszcza już aktualizacji do tych wersji. Tak więc, w tym przypadku najsłuszniejszy wydaje się być wybór tabletu z Windows 10, ewentualnie tabletu z Windows 8.1.   

Dlaczego warto wybrać tablet z Windows 10? Otóż jest to najbardziej uniwersalne oprogramowanie, przeznaczone do wykonywania różnych czynności na urządzeniach mobilnych. Podstawowe zalety, dzięki którym warto wybrać tablet z Windows 10, to m.in.:


 • wieloletnie wsparcie Microsoft pod względem wprowadzanych aktualizacji,

 • możliwość korzystania z aplikacji typowo komputerowych,

 • możliwość profesjonalnego wykorzystania, w tym do pracy,

 • możliwość wykorzystania zewnętrznych sterowników – tablet z klawiaturą, myszką, czy innym zewnętrznym wsparciem zwykle działa kompatybilne z Windows; niektóre urządzenia dostępne są w zestawie z klawiaturą,

 • możliwość wykorzystania dodatkowych gadżetów, np. etui na tablet z klawiaturą,

 • prosta obsługa, głównie intuicyjny interfejs, zwłaszcza dla osób przyzwyczajonych do Windowsa.


Warto jednak pamiętać, że tablet z Windows nie zawsze okaże się najlepszym wyborem. Jak wspominaliśmy, wszystko zależy od planowanego przeznaczenia. Jeśli nie zamierzamy korzystać z tabletu w celach zawodowych i nie zależy nam na uniwersalności urządzenia, niektóre jego cechy mogą okazać się niekorzystne w porównaniu do Androida. Wady tabletów działających na oprogramowaniu Windows to m.in.:


 • stosunkowo wysoka cena w porównaniu do Androida;

 • wysokie przystosowanie do pracy z myszką i klawiaturą;

 • mniejsza ilość dostępnych aplikacji, zwłaszcza przeznaczonych do rozrywki.  


Polecane tablety z systemem Windows


Najnowsze urządzenia z oprogramowaniem Windows możemy podzielić na typowe tablety, jak również na laptopy Surface. W drugim przypadku wyższa cena wiąże się z funkcjonalnością i niezawodnością urządzeń. Są to laptopy, które po odłączeniu klawiatury pełnią funkcję tabletu.   


Polecane laptopy z funkcją tabletu to m.in.: 


 • Laptop MICROSOFT Surface Go LTE – aby korzystać z funkcji laptopa i wygodnie pracować z użyciem klawiatury, wystarczy wysunąć podstawkę Kickstand. Po złożeniu podstawki zyskujemy mobilny tablet, bardzo lekki i cienki. Dodatkowa opcja Surface Go studio pozwala na rysowanie i pisanie w naturalnym, pochyłym ułożeniu. Urządzenie pracuje na systemie operacyjnym Windows 10 Home, wyposażone jest w pióro Surface Pen, myszkę i klawiaturę.  

 • Laptop MICROSOFT Surface Pro 7 i7-1065G7 – kolejny laptop z funkcją tabletu, jednak w tym przypadku wyposażony w procesor Intel Core i7-1065G7, dzięki czemu urządzenie działa w najwyższych standardach pod względem wydajności. Niezawodny laptop posiada wbudowaną podstawkę i klawiaturę Signature Type Cover. Windows 10 Home pozwala na wygodne korzystanie z aplikacji wykorzystywanych do pracy przy komputerach PC. 


Polecane tablety z Windows 8.1 w cenie do 800 zł to m.in.:


 • Lenovo tablet Yoga 2 851F – ten tablet z Windows 8.1 kupimy już za ok. 700zł. Lenovo sprawdza się doskonale dla osób, które wykorzystują urządzenie w różnych pozycjach – tablet można położyć, pochylić, postawić, a nawet powiesić. Tablet posiada wyświetlacz Full HD i pracuje na systemie operacyjnym Intel Atom Z3745.

 • Kolejną propozycją jest tablet z Windows 8.1 Ferguson S8 z klawiaturą i etui. W tym przypadku już za ok. 400 zł zyskujemy 8-calowy tablet multimedialny oraz roczną licencję na pakiet Microsoft Office 365 Personal. Urządzenie pracuje na procesorze Intel Atom Z3735, posiada 16 GB pamięci wbudowanej.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert