Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Mobi a ePub – jaki format e-booka wybrać?

 2022-09-22 

Czytniki elektroniczne z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Zanim kupisz nowe urządzenie, możesz zastanawiać się, czy uzależniać wybór sprzętu od obsługiwanego przez niego formatu e-booków. Mobi a ePub – który z tych formatów jest lepszy?

Mobi a ePub – jakie są różnice?


Szukając odpowiedzi na zasadnicze dla nas pytanie, czyli jakie są różnice między formatem e-booków Mobi a ePub, właściwie możemy odpowiedzieć bardzo prosto: nie ma między nimi różnic. Choć jest to odpowiedź bardzo uproszczona, jest w niej wiele prawdy. Oba formaty różnią się szczegółami technicznymi, które dla przeciętnego użytkownika są właściwie niezauważalne. Abyśmy mogli jednak głębiej wejść w temat czytników i obsługiwanych przez nie formatów, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: na czym polegają formaty Mobi i ePub?

Laptopy w naszej ofercie:

Formaty czytników – o co chodzi?


Format to w uproszczeniu sposób zapisania danych. W zależności od tego, jakiego rodzaju informacje chcemy zapisać, możemy wybrać jeden z ogromnej liczby formatów, z czego każdy specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Wymienić można chociażby takie formaty jak RTF, HTML, ONG, GIF, PDF, DOC, DOCX czy BMP. Dla nas, rozpatrując temat czytników książek elektronicznych, najważniejsze są dla nas formaty Mobi, ePub, a w dalszej kolejności PDF, DOC, DOCX i TXT. Czym różnią się między sobą poszczególne rozszerzenia? Zacznijmy od mniej istotnych dla czytelników e-booków formatów.


Formaty typu DOC, DOCX i TXT skupiają się właściwie na zapisaniu ciągu liter, cyfr i znaków specjalnych (również obiektów specjalnych, takich jak wykresy, tabele czy obrazy) w odpowiednim ułożeniu i wyglądzie. PDF działa nieco inaczej, gdyż niejako wykonuje „zdjęcia” układu strony i zapisanych na nich danych. Możliwości edycji tekstu są tutaj dość ograniczone. Ważnym punktem jest jednak to, że w odróżnieniu od zwykłych skanów czy zdjęć, informacje są możliwe do kopiowania, zaznaczania i rozpoznawania przez system. Rozszerzenia tego rodzaju mają zastosowanie w czytnikach e-booków, lecz z pewnością nie są tak wygodne, jak Mobi czy ePub. Na czytnikach pliki z takimi rozszerzeniami mogą zachować się różnie. Tekst może się rozjechać, źle przenieść, być za mały lub za duży. Często pozbawiamy się także licznych możliwości gwarantowanych przez producentów czytników, które dostępne są w specjalnych formatach.

Mobi i ePub – czym się charakteryzują

Jak wspomnieliśmy, rozszerzenia Mobi i ePub nie różnią się między sobą zbyt wiele. Oferowane przez nie rozwiązania są wręcz bliźniaczo podobne. Czytając tekst na czytniku (oczywiście, w odpowiednim formacie), możemy liczyć na liczne udogodnienia. Mowa tu chociażby o zaznaczaniu ulubionych cytatów, odnajdywaniu znaczeń słów obcojęzycznych (świetna forma nauki innych języków!), obserwowaniu postępów w czytaniu, powiększanie i zmniejszanie wielkości liter i wiele, wiele więcej. Jeżeli chcesz poznać wszystkie możliwości czytników elektronicznych, zajrzyj do naszych szczegółowych poradników w tym temacie. Podsumowując, formaty Mobi i ePub zostały stworzone specjalnie pod czytniki elektroniczne i w tym zakresie są cały czas rozwijane. Jeżeli decydujemy się na czytanie książek w tej najnowszej, wygodnej formie, zdecydowanie powinniśmy postawić na któryś z tych formatów.

Mobi a ePub – a jednak różnice?

Szukając różnic między rozszerzeniami ePub i Mobi, bardzo trudno jest je znaleźć. Tym, co ma jednak rzeczywisty wpływ na pośrednie różnice między formatami jest to, na jakich urządzeniach możemy ich używać. Format Mobi jest autorskim rozszerzeniem marki Amazon – producenta bardzo popularnych i cenionych czytników Kindle. 


EPub z kolei jest obsługiwany przez w zasadzie większość innych produktów tego rodzaju. Odpowiadając więc na pytanie o różnice między formatami ePub i Mobi, należy cofnąć się do cech konkretnych urządzeń. Zależność ta jednak w ostatnim czasie również przestała mieć tak duże znaczenie. Zdecydowana większość książek elektronicznych sprzedawana jest w obu formatach. 


Co więcej, jeżeli chcemy na przykład przesłać książkę w formacie ePub na urządzenie Kindle, Amazon przygotował specjalne rozwiązanie, które automatycznie konwertuje książkę do wymaganego rozszerzenia. 


Jak widzimy, pytanie o różnice między rozszerzeniami Mobi a ePub nie ma większego znaczenia – formaty te są do siebie bliźniaczo podobne, a większość książek możemy zakupić w obu rozszerzeniach. Problem z wyborem czytnika sprowadza się więc do wyboru konkretnej marki urządzenia, a następnie najlepszego dla Ciebie modelu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756