Zdaniem eksperta
Tablety w wielu przypadkach sprawdzają się o wiele lepiej do zapisywania notatek, niż np. notebooki. Te urządzenia są mniejsze, bardziej mobilne, a do tego można je obsługiwać dotykowo, więc odpada również potrzeba noszenia klawiatury. Tablet do notatek może przydać się na uczelni, w biurze, czy podczas nauki w domu. Na jakie cechy powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas kupowania, aby cieszyć się tabletem wszechstronnym i komfortowym w użytkowaniu?
Wielkość ekranu to jednak tylko cecha fizyczna i nie możesz zapominać, że pod względem oferowanych funkcji, smartfony i tablety są obecnie w bardzo różnych miejscach. Oczywiście ktoś odpowiednio zmotywowany bez problemu skorzysta z funkcji jednego i drugiego urządzenia na dowolnym innym, ale nie ze wszystkich. W tym miejscu widać bowiem rosnącą specjalizację tabletów, które w wielu swoich wcieleniach zaczynają przypominać cyfrowe notatniki z możliwością zapisywania ręcznego dowolnych informacji.
Ta funkcja w smartfonach nie znajduje już większego zastosowania, ponieważ wymagałaby zbyt daleko idących zmian w konstrukcji, a producenci wolą obecnie postawić jednak na inne cechy swoich produktów, jak np. wydajność baterii. Tablet do pisania przewrotnie może zużywać o wiele mniej energii niż telefon, co wynika z konstrukcji matrycy. Wyścig o to, kto pierwszy stworzy naprawdę pojemną baterię, którą dodatkowo będziesz mógł w miarę krótkim czasie w pełni naładować, to większy problem dla smartfonów. Tablety oczywiście też na tym skorzystają, ale na dłuższą metę bateria nie jest najistotniejsza.
Do robienia notatek w zupełności wystarczy akumulator o pojemności 5000 mAh, ale jest to zdecydowane minimum. Zwróć również uwagę na to, czy dany model oferuje możliwość szybkiego ładowania, co znacznie skróci czas oczekiwania na zakończenie tego procesu. Co zatem tablet do notatek powinien oferować w pierwszej kolejności?
Jak duży tablet do notatek wybrać?
Czy warto wybrać tablet dla studenta z ekranem większym niż 10 cali? Zależy to oczywiście od przeznaczenia sprzętu oraz kierunku edukacji. Duży wyświetlacz w wielu sytuacjach będzie bardziej komfortowy, jeśli sprzęt ma się sprawdzić nie tylko jako tablet do notatek, to warto wybrać model z większym ekranem. Studentom kierunków artystycznych czy architektury polecamy np. urządzenia, które wyposażone są również w rysik. Jego precyzyjna praca będzie przydatna np. w aplikacjach inżynierskich czy graficznych.
Przekątna ekranu ma największe znaczenie z punktu widzenia komfortu obsługi tabletu. Przyjmując, że największe smartfony wyposażone są obecnie w ekrany dochodzące do nawet 7 cali, można łatwo wyobrazić sobie, ile mniej więcej przestrzeni potrzebne Ci będzie do komfortowego zapisywania notatek. Ekran o przekątnej od 10 do 12 cali to najlepszy wybór, ponieważ zapewni Ci odpowiednio dużo miejsca, abyś mógł swobodnie zapisywać dowolne treści, a dodatkowo, będzie zbliżony rozmiarami do kartki z zeszytu.
Rozdzielczość to parametr, który w przypadku urządzenia, jakim jest tablet do notatek, najczęściej jest źle interpretowany przez osoby zainteresowane kupnem takiego urządzenia. Wysoka rozdzielczość, nie jest tutaj tak naprawdę potrzebna, jeśli masz zamiar wyłącznie zapisywać i odczytywać wspomniane notatki. Tutaj możesz się zdziwić, ale w zupełności wystarczy do tego ekran o rozdzielczości nieco wyższej, niż 720p. Doskonale poradzi sobie z odczytywaniem wszystkich notatek w plikach i nie będziesz miał wrażenia, że tracisz na jakości.
Inaczej sytuacja wygląda natomiast, gdy tablet do notatek ręcznych ma Ci też służyć do np. oglądanie filmów lub przeglądani Internetu. Wtedy niższa jakość będzie już mocno zauważalna, dlatego lepszym wyborem będzie urządzenie z ekranem o rozdzielczości ok. 1440p. W tym przypadku możesz liczyć na bardzo dobrą jakość wyświetlanych treści, co na pewno poprawi Twoje możliwości nauki i pracy w każdej chwili.
Dotarliśmy do wspomnianego już wyżej tematu, czyli matrycy. Dla osób myślących o kupnie naprawdę dobrego tabletu do notatek, matryca może mieć bardzo duże znaczenie. Pamiętaj jednak, że tablet do notatek to nie to samo, co tablet graficzny i obsługa specjalnego rysika może się znaczenie różnić w zależności od wybranego modelu.
Zobacz także: Tablet do nauki - ranking [TOP10]
W kwestii matrycy najważniejsze jest, aby dobrze odwzorowywała kolory i oferowała szerokie kąty widzenia. Do popularniejszych w tej kategorii należą matryce IPS, które działają na zasadzie poruszających się ciekłych kryształów równolegle do kierunku ekranu, co przekłada się właśnie na niezwykle żywe i intensywne kolory oraz szerokie kąty widzenia. Matryce IPS są stosunkowo tanie w produkcji, dlatego wielu użytkowników tabletów wybiera właśnie tę technologię, pozwalając im na obniżenie kosztów inwestycji w wybrane urządzenie. W razie awarii lub uszkodzenia, koszt wymiany również nie należy do szczególnie wysokich. Jedynym istotnym minusem IPS jest długi czas reakcji, co może mieć znaczenie dla osób, które są nauczone szybkiego pisania.
Na szczęście naprzeciw rosnącym wymaganiom użytkowników, wychodzi technologia AMOLED. Producenci, którzy mają w swojej ofercie tablet do pisania, bardzo szybko zauważyli, jak wielki potencjał drzemie w AMOLED, w kontekście właśnie tworzenia notatek. W porównaniu z matrycą IPS, AMOLED nie korzysta z ciekłych kryształów, ale z diod, które pozwalają na to, aby każdy piksel mógł emitować własne światło. W praktyce wygląda to tak, że AMOLED oferuje o wiele intensywniejsze kolory, ich głębie, kontrast, a także lepsze kąty widzenia. Warto dodać również, że lepiej radzi sobie ze światłem zewnętrznym.
AMOLED to rozwinięcie wcześniejszej technologii, która nazywa się OLED. Niestety dopiero wprowadzone zmiany pozwoliły na korzystanie na szeroką skalę z tych matryc w tabletach, ale również i w smartfonach. Obecnie istnieje kilkanaście odmian ekranów AMOLED, które różnią się w większym lub mniejszym stopniu oferowaną specyfikacją techniczną obrazu.
Jaki tablet do notatek zatem wybrać? AMOLED, podobnie jak IPS, ma swój mankament, a w tym przypadku jest to zwiększona podatność na wypalanie się poszczególnych diod. Często koszt wymiany takiej matrycy na nową potrafi przewyższyć koszt samego urządzenia, ale dla jakości, którą oferuje, warto zainwestować w tę technologię.
Czas wziąć pod lupę wydajność, którą oferuje tablet do notatek ręcznych. W tej kwestii nie będzie przesadą powiedzieć, że im wydajniejszy procesor i więcej pamięci RAM, tym tak naprawdę lepiej. Z drugiej strony jednak, tablet do notatek nie potrzebuje high-endowych podzespołów, bo po prostu będą nieużywane w 100 procentach. Idąc drogą kompromisu, najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania, aby tablet do robienia notatek się sprawdził, czyli:
Te dwa podzespoły, dobrane w ten sposób, wystarczą dla mniej i bardziej wymagających użytkowników praktycznie każdego tabletu.
Jeśli mówimy o tablecie do wykonywania notatek odręcznych, wówczas nie możemy pominąć rysika do tabletów. Działa on w bardzo prosty sposób, a jego głównym zadaniem jest jak najlepsza imitacja korzystania z tradycyjnego długopisu. Dlatego też ważne jest, aby rysik przede wszystkim dobrze leżał w Twojej dłoni, nie był zbyt ciężki i pozwalał na notowanie pod wygodnym kątem. W zależności od wybranego modelu, katy te będą się od siebie różnić, tak samo jak działanie pod siłą nacisku Twojej dłoni. Jeśli chcesz uniknąć komplikacji, najlepiej postaw na model dedykowany dla wybranego tabletu. W wielu przypadkach znajdziesz tablet do robienia notatek i właśnie dedykowany rysik. Dobieranie nieoryginalnych rysików może przysporzyć więcej szkód, niż pożytku.
Jaki tablet dla studenta wybrać, aby mieć pewność, że nie zabraknie Ci na nim miejsca na pliki? Pamięć wewnętrzna to istotna cecha, ale ponownie powraca pytanie, w jaki sposób chcesz korzystać z tego urządzenia. Jeśli wyłącznie do zapisywania i przeglądania notatek, wówczas wystarczy Ci nawet urządzenie z pamięcią na poziomie 64 GB. Jeśli natomiast planujesz korzystać z Internetu i innych aplikacji, wówczas pomyśl o modelach z 128 GB lub większej przestrzeni wewnętrznej. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to wcale dużo, ale jeśli tablet dodatkowo oferuje możliwość rozbudowy pamięci za pomocą kart pamięci microSD, możesz uzyskać nawet 1 TB więcej przestrzeni, co sprawi, że będzie to najlepszy tablet do notatek.
System operacyjny, w który został wyposażony notatnik cyfrowy do pisania i notowania, wbrew pozorom ma ogromne znaczenie. Na naszym rodzimym rynku największym uznaniem cieszy się Android, ponieważ pozwala na szybkie parowanie z innymi urządzeniami, a także dostęp do milionów aplikacji pomocnych w trakcie pracy i nauki. Android cechuje się ponadto niskim zużyciem pamięci operacyjnej tabletów oraz niezwykle prostą konfiguracją.
Tablet do notatek z systemem iPadOS to dobre rozwiązanie, jeśli posiadasz inne produkty od Apple, takie jak iPhone, czy Macbook. Możesz wtedy szybko skonfigurować własne środowisko tych urządzeń, co pozwoli Ci na łatwy transfer plików pomiędzy nimi. Dużym atutem jest też funkcja odszukiwania zaginionych urządzeń.
Najlepszy tablet do notatek musi oferować odpowiednią liczbę złącz i portów dodatkowych. Najważniejszy, to oczywiście port ładowania. Na terenie Unii Europejskiej nowe urządzenia muszą być wyposażone w port USB-C i lepiej taki wybrać, nawet jeśli trafisz na inny model. Pozwoli Ci to na naładowanie tabletu za pomocą przewodu od np. telefonu i nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy wożeniem szeregu kabli w plecaku, czy torbie.
Wejście słuchawkowe szczególnie przyda Ci się w podróży. Szybko i sprawnie będziesz mógł podpiąć swoje słuchawki, ale jeśli korzystasz z modelu bezprzewodowego, wówczas zwróć uwagę na to, jakie moduły łączności bezprzewodowej obsługuje dany tablet. Moduł Wi-Fi i Bluetooth to absolutna podstawa, ale upewnij się, w jakiej wersji zostały zainstalowane. Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.2 lub wyższe, zagwarantują Ci łączność bezprzewodową najwyższej jakości. Wejście na karty microSD, o którym już wspomnieliśmy wyżej, pozwoli Ci na znaczne rozbudowanie pamięci wewnętrznej tabletu.
Tablet do notatek odręcznych nie musi oferować aparatu z najwyższej półki, ale dobrze, gdyby miał przynajmniej taki, który umożliwi Ci wykonanie zdjęć ćwiczeń lub szkiców w przyzwoitej jakości. Do tego zadania nada się nawet aparat 8 Mpx.
Notatnik cyfrowy do pisania i notowania jest świetnym wyborem zarówno dla osób pracujących, jak i uczniów. Jak wynika z naszego poradnika, dobry sprzęt tego typu nie musi wcale oznaczać dużych wydatków, a w niektórych przypadkach będzie to całkiem budżetowe rozwiązanie. Najważniejsze, abyś dobrze dobrał wszystkie komponenty, które są Ci najbardziej potrzebne na co dzień, a wtedy tablet do notatek posłuży Ci przez wiele długich lat.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756