Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

AMOLED vs OLED - jakie są różnice?

 2022-09-27 

Ekrany AMOLED to technologia opatentowana przez Samsunga i stosowana w smartfonach. Ekrany OLED z kolei są opatentowane przez LG i stosowane w telewizorach. AMOLED vs OLED - która technologia jest lepsza? Obie zapewniają świetne kolory oraz głęboką czerń. Zobacz, jakie są między nimi różnice.

AMOLED - co to jest?


AMOLED to skrót od ,,Active Matrix Organic Light Emitting Diode’’. Opiera się na systemie aktywnej matrycy, wyposażonym w tranzystor cienkowarstwowy (TFT) do sterowania przepływem prądu w każdym pikselu. Zasadniczo zawiera dwa TFT, z których jeden jest wymagany do rozpoczęcia i zatrzymania ładowania kondensatorów magazynujących, a drugi do ułatwienia ich ładowania. AMOLED nie oferuje żadnych ograniczeń, co do wielkości wyświetlacza. Zużycie energii jest znacznie mniejsze niż w przypadku innych technologii wyświetlania. AMOLED oferuje niesamowitą wydajność. Jest cieńszy, lżejszy i elastyczniejszy niż LED czy LCD. Amoled również cechuje się wyższym poziomem jasności, co niekoniecznie będzie wpływało na mniejszy pobór prądu.

Telewizory OLED - czym się charakteryzuje?


OLED to skrót od „Organic Light Emitting Diode’’. Wyświetlacz OLED zawiera diodę LED złożoną z materiału organicznego, który emituje światło, gdy przepływa przez niego prąd. Służy do wyświetlania bogatych i żywych kolorów. Jest znacznie mniejszy, elastyczny i stosunkowo cienki w porównaniu do tradycyjnych diod LED. Tym samym telewizor OLED używa również mniej energii, ilustrując ciemne kolory. Ekrany OLED mają bardzo dobre kąty widzenia, dzięki czemu oglądając TV w większym gronie, nie zauważysz zniekształceń obrazu. Dodatkowo cechują się wybitną czernią, przez co mamy do czynienia z niezwykle wysokim kontrastem.

AMOLED vs OLED - co lepsze?


Zarówno ekrany OLED, jak i AMOLED mają swoje wady oraz zalety. OLED ma wiele plusów. Oto niektóre z nich:

  • zapewnia dobrą jakość wyświetlania,
  • nie wymaga podświetlenia,
  • ma szybki czas reakcji.

OLED ma bardzo niewiele ograniczeń. Oto niektóre z nich:

  • diody OLED mają zróżnicowany balans kolorów,
  • istnieje ryzyko utrwalenia się obrazu na telewizorze.

AMOLED ma różne zalety. Oto niektóre z nich:

  • można go łatwo osadzić w wyświetlaczu o dowolnym rozmiarze,
  • ma znacznie szybszą częstotliwość odświeżania,
  • jest również wykorzystywany w przemyśle,
  • oferuje znacznie lepsze kąty widzenia porównaniu do matryc VA lub TN.

AMOLED ma niewiele ograniczeń. Oto niektóre z nich:

  • jakość wyświetlacza pogarsza się z upływem czasu. To jedna z największych wad,
  • jest bardzo kosztowny w porównaniu z innymi technologiami wyświetlania.

Zarówno OLED, jak i AMOLED mają swoje wady oraz zalety. Wybierz technologię dostosowaną do swoich potrzeb. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756