Poradniki Eksperta

Jeśli grasz zarówno na konsoli jak i komputerze, to pewnie zastanawiasz się, jak podłączyć pad PS5 do PC. Na szczęście nie jest to trudne. Jeszcze kilka lat temu, w czasach PlayStation 3 wymagało to sporo zachodu i skomplikowanej konfiguracji. Dziś proces ten jest znacznie łatwiejszy, a Ty możesz cieszyć się uniwersalnym kontrolerem DualSense zarówno do konsoli jak i komputera. Przyda się on zarówno w przypadku rozgrywki wieloosobowej przy jednym stanowisku jak i w ulubionych grach akcji i sportowych.

Jak przewodowo podłączyć pad PS5 do PC?


Jeśli chcesz skorzystać z kabla, to wystarczy kilka chwil, aby podłączyć pad PS5 do PC. Potrzebujesz do tego przewodu z jednym wtykiem USB-C oraz drugim USB-A lub USB-C, zależnie od tego jaki port ma Twój komputer. System Windows 10 automatycznie wykryje urządzenie, gdy podłączysz pad PS5 do PC i oznaczy je jako kontroler bezprzewodowy. Jeśli gra nie wykorzysta go automatycznie, to wystarczy, że w jej opcjach sterowania wybierzesz pozycję „kontroler bezprzewodowy”. Atutem takiej konfiguracji jest to, że pad jest zawsze naładowany oraz w dalszym ciągu powiązany z konsolą, nie trzeba więc go od nowa konfigurować, aby grać na PS5.

Pady do PS5 w naszej ofercie:

Jak bezprzewodowo podłączyć pad PS5 do PC?

Nieco więcej zachodu czeka Cię, jeśli chcesz bezprzewodowo podłączyć pad PS5 do PC. Przede wszystkim Twój komputer musi być wyposażony w Bluetooth. Jeśli nie jest on wbudowany, możesz skorzystać z odbiornika do portu USB – nie zajmuje wiele miejsca, a jego instalacja zajmuje chwilę. Przy zakupie wybierz odbiornik z jak najnowszą wersję standardu i obsługą trybu „low latency”, który do minimum redukuje opóźnienia.


Kolejnym krokiem jest włączenie Bluetooth oraz sparowanie kontrolera z komputerem. W tym celu w systemie Windows należy wybrać opcję „Dodaj urządzenia Bluetooth lub inne”. W trakcie, gdy komputer wykrywa akcesoria bezprzewodowe, powinieneś wcisnąć i przytrzymać przyciski z logo PlayStation oraz Share umieszczony na lewo od płytki dotykowej. W liście urządzeń wyświetli pad PS5 i należy go dodać. Obecnie urządzenie jest gotowe do obsługi gier kompatybilnych ze sterownikiem DirectInput. Jednak dużo nowych gier wykorzystuje tryb XInput stworzony przez Microsoft dla kontrolera Xbox. Dlatego w niektórych tytułach będziesz musiał skorzystać z jego emulacji. Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz, aby kontroler DualSense działał z konsolą PS5, to musisz go ponownie z nią sparować.

Jak skonfigurować pad PS5 do PC?

Skoro już podłączyłeś pad PS5 do PC, to należy go odpowiednio ustawić, aby działał w Twoich grach. W tym celu najłatwiej jest skorzystać z klienta platformy Steam. Dysponuje on trybem Big Picture. Powinieneś go włączyć, a pad zostanie rozpoznany automatycznie i zostaną mu przypisane ustawienia odpowiadające kontrolerowi Xbox. Dodatkowo możesz dokonać kalibracji, np. ustawić czułość gałek analogowych, włączyć lub wyłączyć wibracje i inne. Możesz oczywiście ustawić różne obłożenie przycisków, a nawet skonfigurować żyroskop, aby działał w niektórych grach. W ten sposób będziesz wygodnie grać na swoim ulubionym padzie w tytuły z platformy Steam.


A co z pozostałymi grami? Klient Steam jest wyposażony w opcję „Dodaj grę spoza Steam do mojej biblioteki”. Pozwala to na uruchomienie tytułów z innych platform z poziomu nakładki trybu Big Picture. Dzięki temu pad PS5 do PC będzie działał tak jak tradycyjny kontroler Xbox w większości gier. Jeśli jednak taka opcja do Ciebie nie przemawia, możesz skorzystać z niewielkiego i darmowego programu DS4Windows, który służy do konfiguracji kontrolera DualSense oraz DualShock 4. Dzięki temu będzie on działał w każdej grze kompatybilnej z padami Xbox.

Czy warto kupować pad PS5 do PC?

Na rynku znajdziemy wiele różnych kontrolerów, dlaczego więc miałbyś wybrać pad PS5 do PC? Przede wszystkim warto to zrobić, gdy masz konsolę, wtedy nie musisz kupować dodatkowego gamepada do komputera, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na nowe gry. Co ważne, wybór kontrolera DualSense do PC jest uzasadniony także, jeśli nie masz konsoli i ma on służyć głównie do rozgrywki na komputerze. Przede wszystkim dlatego, że ma wiele zalet. Ergonomia jest oczywiście kwestią gustu, ale wiele osób preferuje symetryczne umieszczenie drążków analogowych. Dodatkowo względem swojego poprzednika DualSense nieco „urósł”, więc świetnie leży w dłoniach. Jest również wyposażony we wbudowany akumulator, więc nie potrzebuje baterii do pracy.


Oczywiście prawdziwą wisienką na torcie są panel dotykowy oraz adaptacyjne spusty, które zapewniają zupełnie nowy rodzaj doznań w wybranych grach. Wydawać by się mogło, że to funkcje zarezerwowane jedynie dla konsoli. Tymczasem zostały one wprowadzone również na PC, np. w Assasin’s Creed: Vallhalla. Nie jest wiec wykluczone, że lista obsługujących je gier będzie się powiększać. Na koniec, podejmując decyzję warto również zwrócić uwagę na znajomych. Jeśli posiadają oni PS5 to warto kupić kontroler DualSense, choćby po to, aby móc razem pograć np. w FIFA 22, gdy się razem spotkacie, lub inną grę wieloosobową.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756