Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka kuweta dla kota?

  2023-05-01


Kocia kuweta to jedno z podstawowych akcesoriów, w jakie powinien wyposażyć się opiekun tego zwierzęcia. Od materiału, z jakiego jest wykonana, miejsca jej usytuowania w domu czy mieszkaniu, sposobu otwierania, a nawet wypełnienia zależeć będzie, czy nasz kot chętnie z niej skorzysta. Każdorazowe załatwienie kocich potrzeb fizjologicznych poza kuwetą powinno być sygnałem dla opiekuna, że zwierzę wymaga atencji. Może być chore, zestresowane lub problem tkwi właśnie w kuwecie. Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Typy kuwet dla kotów

Wyróżniamy dwa podstawowe typy kuwet – otwartą i zamkniętą. To, jaka kuweta dla kota będzie bardziej odpowiednia najlepiej sprawdzić tak zwaną metodą prób i błędów. Kuwety zamknięte to takie, które od góry nakrywane są czymś w rodzaju daszku. Może on być wypukły, jak i płaski. Z reguły kuwety z obłą kopułką wyposażone są w specjalne drzwiczki, które otwierają się na obie strony tak, aby kot mógł swobodnie wejść do środka, a następnie wyjść. Kuwety z górnym, płaskim zamknięciem zwykle są wyższe od opisanych wcześniej, a wejście znajduje się od góry. W takim wypadku kuweta nie posiada drzwiczek. Kuwety odkryte nie są zamykane górną częścią. Koty swobodnie wchodzą do nich ze wszystkich stron. Odkryte kuwety sprawiają wrażenie bardziej przestronnych, za to zakryte pozwalają na łatwiejsze utrzymanie w czystości ich otoczenia. Również nieprzyjemne zapachy w zakrytych kuwetach pozostają w ich wnętrzu. To, która kuweta dla kota będzie lepsza, zależy od zwierzęcia.

Rodzaje kuwet ze względu na materiał

Najbardziej popularne kuwety to te, które są wykonane z plastiku. Łatwo utrzymać je w czystości. Są lekkie, a zatem łatwe do przenoszenia i przestawia. Występują w rozmaitych kształtach, kolorach i wielkościach. Nowością na rynku są kuwety ceramiczne, które co prawda wymagają większej inwestycji, ale za to są bardziej stabilne i można je bez trudu dezynfekować nawet żrącymi środkami chemicznymi, na które ceramika jest odporna. Ceramiczne kuwety mogą też stanowić pewnego rodzaju ozdobę pomieszczenia, w której zostaną usytuowane. Warto dodać, że niezależnie od tego, jaka kuweta dla kota zostanie wybrana – plastikowa czy ceramiczna, powinna być bieżąco czyszczona i dezynfekowana. Załatwianie kocich potrzeb poza kuwetą może być bowiem wynikiem jej znacznego zabrudzenia.

Wielkość kuwety – ważna kwestia!

Najlepsza kuweta dla kota to taka, do której będzie mógł swobodnie wejść i obrócić się w jej wnętrzu bez dotykania wibrysami i ogonem do jej ścianek. To ważne zwłaszcza przy kuwetach zakrytych. Zbyt mała kuweta, nawet mimo starań kota, może okazać się niewystarczająca do zmieszczenia całego kota, nie mówiąc o jego obróceniu się Wtedy kot będąc przednimi łapkami w jej wnętrzu i z braku możliwości obrócenia się, pozostanie w tej pozycji załatwiając swoją potrzebę na rant kuwety lub podłogę. Nie możemy tego uznać za złośliwość tylko zwyczajne niedopasowanie kociej łazienki do jego wielkości. Na wielkość kuwety warto też zwrócić uwagę przy dużych rasach, a także wtedy, gdy pod naszą opieką pozostają kocięta. Duże rasy będą potrzebowały odpowiednio dużych kuwet. Ich wielkość powinna dwukrotnie przekraczać rozmiary kota. 


Z kolei przy kociętach ważne jest, aby kuweta miała niski rant. Kocięta z uwagi na niewielkie rozmiary mogą nie dosięgnąć do wysokiego rantu dużej kuwety, co będzie skutkowało załatwianiem swoich potrzeb poza nią. Również kuwety z drzwiczkami mogą być nieodpowiednie dla kociąt z uwagi na strach przed bujającym się elementem, który w rozumowaniu małego kota może go atakować, a zatem traktuje drzwi w kategoriach niebezpieczeństwa. Niezależnie od wielkości kuwety występują one w rozmaitych kształtach, zatem łatwo dobrać taki, który będzie pasował do pomieszczenia, w którym ma zostać ustawiona kocia łazienka.

Ile kuwet dla kota?

Przyjmuje się, że na jednego kota w domu powinna przypadać jedna kuweta. Niemniej wcale nie musi to być regułą. Dwa koty wychowywane od kocięcia razem zazwyczaj załatwiają się do tej samej kuwety. Chodzi o to, że ich zapachy nie są dla nich obce, ani odrażające. To bardzo wygodne z punktu widzenia opiekunów. Zwłaszcza też wtedy, gdy nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią. Przy dwóch kotach, które nie wychowywały się razem i rozpoczynamy ich socjalizację, warto mieć dwie, a nawet więcej kuwet. To ważna kwestia nie tylko na początku zapoznawania ze sobą kotów. Chodzi tu o zapachy moczu i kału, które dla kotów będących zwierzętami terytorialnymi oznaczają przynależność terytorialną. 


Kocia kuweta jest ważnym akcesorium sprawiającym, że zwierzę czuje przynależność do danego miejsca. Jeśli to terytorium zostanie zakłócone bądź zawłaszczone przez innego, nieznanego dotąd kota, kot rezydent może to uznać za atak. W konsekwencji może dojść do przypadków załatwiania kocich potrzeb poza kuwetą, a nawet znaczenia terenu. Takie zachowania są trudne do zmiany, dlatego warto o tym pomyśleć jeszcze przed połączeniem obu nieznajomych kotów. Liczba kuwet powinna być też uzależniona od wieku zwierzęcia, a także wielkości mieszkania czy domu. Jeśli pod naszą opieką pozostają kocięta, zwłaszcza takie, które dopiero uczą się kocich manier łazienkowych, warto ustawić kilka niskich kuwet w domu. Z kolei w domu z piętrem lub większym mieszkaniem rekomenduje się ustawienie kuwety na każdym piętrze lub w najdalej usytuowanych od siebie pokojach.

Gdzie ustawić kuwetę dla kota?

Niezależnie od tego, jaka kuweta dla kota zostanie wybrana, warto zastanowić się, gdzie ją postawimy. Ustawienie kociej łazienki przede wszystkim powinno odpowiadać potrzebom kota, niemniej jednak równie ważne jest to, żeby nie kolidowała ona z innymi potrzebami domowników. Przykładowo kuweta nie powinna stać w kuchni. To jest przede wszystkim niehigieniczne. Również przedpokój, gdzie dzieje się najwięcej, nie będzie odpowiednim miejscem na załatwianie kocich potrzeb fizjologicznych. Najlepsze miejsce na kuwetę to takie, do którego kot będzie miał swobodny dostęp o każdej porze dnia i nocy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756