Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie legowisko dla psa?

  2023-05-01


Stając przed wyborem legowiska dla naszego pupila w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę jego wiek, a dopiero potem wielkość. To dlatego, że legowiska dla szczeniąt, nawet tych o niewielkich rozmiarach, zwykle nie pozostają nienaruszone. Oznacza to, że młode psy nierzadko traktują je jak swego rodzaju zabawkę do gryzienia i szarpania. Takie zabawy często kończą się zniszczeniem legowiska, nawet takiego, które jest wykonane z najwyższą starannością, z wysokiej jakości, najmocniejszych materiałów. Z kolei starsze psy, zwłaszcza psi seniorzy będą potrzebowali legowisk łagodzących ich starzenie się i pogłębiające problemy ze stawami. Psim seniorom szczególnie polecane są legowiska ortopedyczne. Jakie legowisko dla psa będzie odpowiednie? Czy powinniśmy rozważyć inne dla dużego pupila niż dla psiego malucha? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w naszym poradniku.

Wielkość legowiska a gabaryty psa

Jeśli zastanawiamy się na przykład, jakie legowisko dla psa wybrać, kiedy z jednej strony pies jest niewielkich rozmiarów, ale jest już psim seniorem, dobrym wyborem będzie tak zwana budka. Wiele psich staruszków ceni ciszę i spokój, tak samo jak ludzie. Szukają wyciszonego miejsca w domu, aby odpocząć. Dodatkowo ważne, aby wyściółka budki była odpowiednio miękka i zapewniała dobrą izolację od podłoża. Co więcej, mały psi senior nie jest już tak sprawny jak młody szczeniak i wysokie ranty masywnego legowiska mogą sprawiać mu kłopoty podczas wchodzenia i wychodzenia z posłania. Wtedy warto wybrać taki rodzaj legowiska, który odznacza się niskimi rantami. Większe psy powinny mieć legowisko dobrane do swoich gabarytów. Ważne jest nie tylko komfortowe wchodzenie i wychodzenie z przytulnego miejsca, ale również komfort spania zwierzęcia w legowisku w taki sposób, że całe się w nim mieści. Niezależnie od wielkości psa warto przyjąć zasadę, że posłanie nawet dla dużego szczenięcia nie powinno być zbyt kosztowne, ponieważ w niedługim czasie będziemy musieli wymienić je na nowe. Z inwestycją w dobre jakościowo, ale jednocześnie kosztowne posłanie warto poczekać, aż nasz pupil nieco podrośnie i zaniecha gryzienia i szarpania otaczających go akcesoriów.

Zobacz także: Jaka miska dla psa?

Legowiska dla psa w naszej ofercie:

Higiena i utrzymanie w czystości

Równie ważne co wielkość i funkcjonalność są higiena i utrzymanie w czystości psiego posłania. Niezależnie od tego, jakie legowisko dla psa wybierzemy pod względem gabarytów i ogólnego wyglądu, zwróćmy uwagę, w jaki sposób będziemy mogli je wyczyścić. Czyste legowisko, wolne od drobnoustrojów, pasożytów i bakterii powinno być priorytetem, jeśli chcemy, aby nasz pupil był zdrowy i prawidłowo się rozwijał. Dotyczy to zarówno szczeniąt, jak i psich seniorów. Szczenięta potrafią równie szybko zabrudzić posłanie, co dorosłe psy. Zabrudzenia mogą pochodzić z resztek jedzenia przynoszonych do legowiska, brudnych po spacerze łap, fekaliów i moczu, które zarówno szczeniętom, jak i starszym psom zdarzy się wydalić podczas snu. Wiele profesjonalnych pralni oferuje higieniczne pranie i czyszczenie psich posłań. Również domowe pralki, w zależności od modelu, mogą być wyposażone w tę praktyczną funkcję. Ważne jest, aby dbać o czystość psiego posłania i na bieżąco, i regularnie wykonywać jego czyszczenie, a w szczególnych przypadkach również dezynfekcję.

Pomysły na legowisko w niewielkim mieszkaniu

Niezależnie od tego, jakie legowisko dla psa zostanie wybrane, warto zastanowić się nad jego odpowiednim umiejscowieniem. Rozmieszczenie legowisk czy ustawienie jednego legowiska może przysporzyć tyle samo kłopotów w dużym, jak i w małym mieszkaniu. O ile duży dom stwarza większe możliwości i to zwykle zwierzak pokazuje nam, gdzie jest mu najwygodniej, o tyle w niewielkim mieszkaniu trzeba zwrócić uwagę na więcej szczegółów. Ważne będą nie tylko komfortowe warunki odpoczynku zwierzęcia, ale również zachowanie ciągów komunikacyjnych dla domowników, swobodnego poruszania się wszystkich członków rodziny, a także spokojnego odpoczynku w chwilach relaksu.

Legowisko pod stołem

W niewielkich przestrzeniach można rozważyć umiejscowienie legowiska pod stołem w jadalni lub kuchni. Zwykle ta powierzchnia jest wolna, cicha i zaciemniona, przez co może być odpowiednia do odpoczynku dla naszego psa. To dobre rozwiązanie dla psów małych oraz średniej wielkości i również takich, które preferują odpoczynek w tak zwanej norze.

Zabudowana klatka kennelowa

To rozwiązanie podobne jest do umiejscowienia legowiska pod stołem z tą różnicą, że klatka kennelowa jest czymś w rodzaju obudowanej komody. Możemy zamówić ją w firmie specjalizującej się w wykonywaniu podobnych sprzętów i dodatkowo zaprojektować go tak, aby pełnił funkcję szafki, ławy lub stolika. Tym samym pies będzie miał komfortowe warunki do odpoczynku, a domownicy zamiast zajmowania dodatkowej przestrzeni na samo legowisko, zyskają praktyczny i funkcjonalny mebel, który zmieści się nawet w niewielkim mieszkaniu.

Legowisko w zabudowie

Dobrym miejscem dla naszego pupila może być również wykorzystanie istniejącej już w naszym mieszkaniu zabudowy meblowej. Możemy na przykład wydzielić zwierzęciu dolną półkę w szafce zdejmując jej front. We wnętrzu mebla układamy specjalne legowisko lub miękki kocyk i w ten sposób pies zyskuje przytulne miejsce do odpoczynku, a my nie tracimy cennej przestrzeni.

Legowiska dla psa w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756