Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Android TV 14 przyspieszy działanie telewizorów?

 2024-06-10 

Android TV 14 nowa aktualizacja

Android TV 14 jest najnowszą wersją systemu Smart TV bazującą na Androidzie 14. Jakie nowości ze sobą przyniesie? Okazuje się, że zmiany nie są wcale małe. Dowiedz się więcej o funkcjach, które otrzymamy przy aktualizacji.

Nowa wersja Android TV 14

Najnowsza aktualizacja oprogramowania Smart TV przyniesie wiele ciekawych zmian, które z pewnością poprawią komfort użytkowania. Jak poinformowało Google, telewizory z najnowszym oprogramowaniem opartym na Android 14 staną się jeszcze bardziej energooszczędne i wydajniejsze. Ale optymalizacja to tylko jedna z kluczowych zmian. Już niedługo użytkownicy będą mogli skorzystać z nowych funkcji, taki jak odnalezienie zgubionego pilota.

Funkcje oszczędzania energii

Według udostępnionych informacji, wspomniany już tryb oszczędzania energii sprawi, że w trybie czuwania telewizor będzie automatycznie wyłączany z sieci, co znacząco wpłynie na oszczędzanie energii. Poprawiona zostanie również ogólna wydajność systemu operacyjnego, co przełoży się między innymi na skrócenie czasu potrzebnego do uruchomienia sprzętu oraz zainstalowanych na nim aplikacji. Google opracowało tryb Low Energy, który pozwala na mniejsze zużycie energii, przy zachowaniu aktywnego stanu w systemie Google Home, co oznacza, że urządzenie jest w każdej chwili gotowe do działania. Kolejnym trybem jest Optimized Energy Mode, który umożliwi skonfigurowanie potrzebnych funkcji oraz wyłączenie tych, które uznamy za niepotrzebne, co daje użytkownikowi większą kontrolę nad zużyciem energii.

Tryb Picture-in-Picture

Ważną funkcją będzie tak zwane Picture-in-Picture (czyli Obraz w obrazie), które umożliwi wyświetlanie na telewizorze dwóch treści równocześnie. Użytkownik będzie mógł w każdej chwili przełączyć się pomiędzy okienkami, co umożliwi skupienie się na najważniejszych aspektach oglądanego materiału i szybkie przełączanie na inny, jeśli aktualnie dzieje się na nim coś ciekawszego. Funkcja ta może również zostać wykorzystana do wyświetlania dodatkowego okna z daną aplikacją, np. muzyczną Spotify, co oznacza, że użytkownicy mogą słuchać muzyki, jednocześnie oglądając program telewizyjny. Zatem niesie ze sobą bardzo wiele możliwości, a każdy użytkownik może dostosować funkcję do swoich indywidualnych potrzeb.

Funkcja szukania pilota

Dodatkową funkcją będzie możliwość odnalezienia zgubionego pilota. Jeśli pilot znajduje się odpowiednio blisko urządzenia, a nie możemy go znaleźć, możemy wymusić na nim podświetlanie przycisków oraz odgrywanie dzwonka. Dzięki temu w szybki sposób możemy zlokalizować urządzenie, nawet jeśli znajduje się w trudno dostępnym miejscu.

Kiedy będzie dostępna aktualizacja Android TV?

Według oficjalnych źródeł, aktualizacja Androida dla telewizorów Google została zaplanowana na drugą połowę 2024 roku. Jednocześnie nie podano dokładnej daty ani listy urządzeń, które otrzymają aktualizację. Należy pamiętać, że zmiany mogą być wprowadzane w odstępach czasowych. Należy się zatem przygotować na to, że aktualizacja niekoniecznie trafi na wszystkie telewizory jednocześnie. Warto jednak śledzić oficjalne komunikaty Google, aby być na bieżąco z informacjami na ten temat i dowiedzieć się, kiedy dokładnie można spodziewać się nowych funkcji na swoim urządzeniu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756