Poradniki Eksperta

Góry same w sobie są wspaniałe. Budzą grozę, ale i zachwyt za każdym razem, gdy jesteśmy blisko nich. Prawdziwym wyzwaniem dla każdego fotografa górskiego jest sprawienie, by góry wyglądały tak surrealistycznie i wspaniale na zdjęciach, jak w prawdziwym życiu. Poszarpane szczyty, strome spadki, głębokie i rozległe doliny: górskie krajobrazy to bezsprzecznie jedne z najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie. Fotografowie mogą robić zdjęcia w górach przez cały rok, ale w sezonach jesienno-zimowych jest to zajęcie szczególnie interesujące.

Zdjęcia w górach, jak robić takie fotografie mimo wielu trudności, jakie napotykają fotografów amatorów?

Trzeba zdać sobie sprawę, że jest to taka sama fotografia krajobrazowa jak na nizinach, tylko na górę trudniej wejść.


Dlatego najważniejsze jest bezpieczeństwo. Szczególnie zimą może to być trudny temat, ponieważ musisz zapewnić je sobie przez cały czas. Chodzenie po śniegu to jedno, ale góry są również pokryte lodem i mają zmienne warunki pogodowe. Zanim wyruszysz, poznaj swoje umiejętności, załóż odpowiednią odzież i weź odpowiedni sprzęt do chodzenia, w tym telefon, kompas i mapę. Powinieneś także mieć przy sobie gwizdek, który może być użyty do przyciągnięcia uwagi, jeśli potrzebujesz pomocy.


Istnieje tyle różnych metod tworzenia udanych zdjęć gór, ile jest samych gór. Nie każdy obraz musi mieć przekonujący pierwszy plan ani każdy obraz musi zawierać dramatyczny kolor lub światło. Te same zasady, jakie obowiązują w fotografiach krajobrazowych, dotyczą fotografowania gór. Góry to jeden z najciekawszych krajobrazów, które można sfotografować. Musisz więc pamiętać o niektórych zasadach standardowej fotografii krajobrazowej.


Pierwszy plan


Pierwszy plan służy wielu celom w krajobrazie; wśród nich są głębia i skala, ustawianie szczegółów. Staraj się umieścić coś na pierwszym planie, dzięki temu pokażesz wielkość fotografowanych gór.


Aparaty w naszej ofercie:

Światło

Duże krajobrazy, takie jak góry, są oświetlone naturalnym światłem, dlatego Twoje zdjęcia w górach są tak uzależnione od pogody. Pochmurne dni mogą spłaszczyć światło, podczas gdy południowe słońce zagłuszy cienie i zamieni przyjemny kontrast w mrużącą oczy masę od bieli do czerni. Chmury zawsze dodają element dramatyzmu do każdego obrazu. Nie inaczej jest, gdy jesteś w górach. Zdjęcia gór o zachodzie słońca są zawsze ciekawsze, gdy jest dużo chmur.


Perspektywa

Góry wyglądają zupełnie inaczej na górze niż na dole. Każda perspektywa jest wyjątkowa, więc musisz poświęcić dużo czasu na znalezienie najlepszego punktu widzenia. Postaraj się znaleźć polanę u podnóża góry, miejsce, w którym góra wyrasta z ziemi. Najciekawsze obrazy pochodzą z dość nieoczekiwanych miejsc. 


Zdjęcia w górach – jak robić, by sprawić, że góry wydadzą się duże i imponujące? Niskie ujęcia, z dolin zapewniają miejsce na ciekawy pierwszy plan, a wiele klasycznych krajobrazów zostało wykonanych z tej perspektywy. Choć skuteczne, fotografowanie aparatem z dna doliny ma swoje wady. Niska perspektywa oznacza, że widok jest ograniczony; nie ma łańcuchów górskich szczytów sięgających po horyzont. Światło też jest często trudne – dno doliny jest ostatnim miejscem, w którym rano dostaje się światło słoneczne, a pierwszym, które traci je wieczorem.


Ujęcia w połowie góry mogą być spektakularne, zapewniając widoki zarówno z dołu, jak i z góry. Ta perspektywa pozwala na dużą głębię w krajobrazie, przy jednoczesnym zachowaniu wielkości i dramatyzmu gór. Szczyty gór są niezwykle trudne, nie tylko dlatego, że najpierw trzeba tam wejść. Jednak zdjęcia wykonane ze szczytów sprawiają, że otaczający krajobraz wydaje się niezwykle rozległy i spektakularnie tajemniczy.


Jak robić zdjęcia w górach, by oddać skalę ich wielkości? Wykorzystaj ludzi, aby zapewnić poczucie tej skali. Góry są ogromne, a ludzie są mali. Kiedy umieszczasz ludzi przed górami, naprawdę daje to poczucie, jak duże są góry. Ludzie są idealnym obiektem pierwszoplanowym do robienia zdjęć gór.


Kolor na zdjęciach w górach

Jasne kolory przyciągają wzrok, co dotyczy zwłaszcza zdjęć gór. Zachód i wschód słońca, kolorowe przedpola i jasnoniebieskie niebo pomogą złapać i zatrzymać wzrok widza. Dobre światło bardzo często oznacza dobrą barwę. Im lepsza jakość światła, tym żywsze stają się kolory sceny. Zdjęcia o niskim nasyceniu mogą być nastrojowe i smutne a burzowe i zimowe to dwa przykłady, w których kolory mogą nie być bogate, ale nie szkodzą ostatecznemu obrazowi. Te zdjęcia żywią się dramaturgią sceny, a nie kolorami. Na zdjęciach czarno-białych kolor jest nieobecny, a mimo to może skutkować bogatym przedstawieniem gór. W takich obrazach kontrast i nastrój odgrywają jeszcze ważniejszą rolę.


Kontrasty

Zdjęcia w górach – jak robić dobrą, górską kompozycję? Wykorzystać kontrastowe zestawienia. W fotografii ten kontrast może być dosłowny; kontrast jasny kontra ciemny, kolory jasne kontra subtelne, tonalność gorąca lub chłodna lub, co być może najskuteczniejsze, tematyka. To wszystko jest ważnym elementem fotografii górskiej. Zestawione ze sobą odcienie kolorów łączą się w ciekawy sposób. Sceny o chłodnych kolorach często lepiej wyglądają, gdy w scenę wkomponowuje się ciepłe odcienie, takie jak żółty, czerwony lub różowy. Wszystko to ładnie się łączy, aby wzbudzić zainteresowanie widza.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756