Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

System ChromeOS trafi na smartfony?

 2024-05-23 

Google opracowało metodę uruchamiania systemu operacyjnego Chrome na urządzeniach Pixel. Zebraliśmy wszystkie istotne informacje.

System Chrome na smartfonach

Metoda zaprezentowana przez Google polega na uruchamianiu specjalnej wersji systemu operacyjnego na maszynie wirtualnej, za pośrednictwem Android Virtualization Framework.


Firma ostatnio zaprezentowała testy swoim partnerom. Jednocześnie podkreśliła, że na chwilę obecną nie ma w planach wprowadzenia systemu na smartfony z Androidem. Specjaliści branżowi spekulują, że mimo wszystko Google zamierza z czasem wprowadzić Chrome na urządzenia Pixel.

Chromebooki w naszej ofercie:

Google testuje nowe możliwości

Google pierwotnie zaprojektowało system operacyjny Android dla smartfonów. Jednak z czasem zaczęto aktualizować go tak, by działał na innych urządzeniach, takich jak tablety, zegarki, czy telewizory.


Mimo, że po latach na Chromebookach można uruchamiać aplikacje na Androda, w odwrotnej konfiguracji jest to niemożliwe. Przeprowadzone testy firmy sugerują jednak, że w niedalekiej przyszłości może to ulec zmianie.


Podczas prywatnej imprezy Google zademonstrowało specjalną wersję systemu operacyjnego o nazwie kodowej "ferrochrome", który działał na maszynie wirtualnej na urządzeniu Pixel 8. Nie pokazano jednak działania systemy bardziej szczegółowo.

Co przyniesie przyszłość?

Pod koniec 2016 roku Hiroshi Lockheimer, wiceprezes Google ds. Androida i Chrome OS, powiedział, że dla firmy nie ma najmniejszego sensu łączenia dwóch systemów, ponieważ oba odnoszą duże sukcesy na rynku. Według niego Google miało wówczas skupiać się na stworzeniu warunków, by systemy jedynie korzystały na sobie nawzajem. Właśnie z tego powodu Android mógł być bezproblemowo aktualizowany z systemu operacyjnego Chrome i dlatego dodano obsługę aplikacji systemu na Androida.


Zgodnie ze słowami Lockheimera Google na chwilę obecną nie planuje połączenia obu platform. Jednak zastosowaniu nowej funkcji stosunkowo nowej funkcji platformy Android Google może bezproblemowo uruchamiać system operacyjny Chrome razem z Androidem. Oficjalnie firma po prostu zaprezentowała, że jest istnieje taka możliwość.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756