Poradniki Eksperta

Czy kask na rower jest obowiązkowy?


Chociaż wiele się mówi o rowerzystach oraz niebezpieczeństwach, jakie na nich czekają na drodze, w dalszym ciągu nie wprowadza się przepisów, które nakazywałby ochronę głowy. Przepisy co jakiś czas ulegają zmianie, ale wprowadza się wyłącznie zapisy dotyczące sposobu jazdy, zakazy, nakazy i ograniczenia, ale pomimo prowadzonych od lat dyskusji odnośnie do ochrony ciała, a przede wszystkim głowy rowerzysty, nie został wprowadzony dotychczas żaden przepis nakazujący jazdę w kasku. Całe szczęście, widzimy coraz większą liczbę osób jeżdżących w kaskach. Jedni podchodzą do tego rozsądnie, zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakie im grozi podczas wypadku. Inni z powodu mody, bo mają „fajny” rower i chcą dobrze wyglądać, a kask pasuje do ich nowego sportowego wizerunku. Nieważne, co wpłynęło na ten wybór, ważnym jest, że kask chroniący głowę się na niej znajduje. Zadając jednak pytanie – czy kask na rower jest obowiązkowy, odpowiedź brzmi niestety – nie.


Czy kask na rower jest obowiązkowy


Jazda w kasku a przepisy


Kolejna aktualizacja kodeksu drogowego obowiązuje od stycznia 2022 roku. Chociaż wprowadzono w niej kilka zmian dotyczących również rowerzystów, nie znalazł się tam zapis nakazujący jazdę na rowerze w kasku. Pojawił się przepis mówiący o obowiązku posiadania karty rowerowej przez nastolatków, którzy poruszają się na rowerze. Wprowadzono surowe kary, które mogą wynieść nawet 2500 zł, ale o ochronie rowerzysty nie ma żadnych wzmianek. Co prawda w kodeksie drogowym jest przepis mówiący jasno, że każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest podjąć wszelkie możliwe działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym. Noszenie kasku przez rowerzystę na pewno taki obowiązek spełnia.


Jest wielu przeciwników jeżdżenia w kasku twierdzących, że kask nic nie daje, a nawet przeszkadza w jeździe. Ich skuteczność potwierdzają jednak zarówno badania, jak i statystyki. Już na początku poprzedniego stulecia, kiedy ruch był nieporównywalnie mniejszy, a samochodów było jak na lekarstwo, zaczęto chronić głowy przed urazami różnymi okryciami głowy w postaci czapek czy prowizorycznych hełmów. Dzisiaj do dyspozycji mamy nowoczesne, lekkie konstrukcje, które nie tylko chronią przed urazem, ale i słońcem jednocześnie oraz dbają o jej odpowiednie wentylowanie.


Obecnie w niewielu krajach europejskich kask jest obowiązkowy dla dorosłych, częściej spotkamy obowiązek jego stosowania u dzieci i młodzieży. A czy kask na rower dla dziecka jest obowiązkowy w naszym kraju? Niestety również nie. Ponieważ trudno jest zmusić dorosłych do jazdy w kasku, bo „głowa się spoci”, a „włosy potargają”, warto taki przepis wprowadzić przynajmniej w przypadku najmłodszych. Czy kask na rower jest obowiązkowy, czy nie, warto uczyć od najmłodszych lat, aby stosowały go nasze dzieci i młodzież. Jest szansa, że nawyk wyrobiony w dzieciństwie, pomimo braku przepisów, w dorosłym życiu też pozostanie.


Kaski w naszej ofercie:W kasku jest bezpieczniej


Choć nie musimy jeździć w kasku na rowerze dla własnego bezpieczeństwa, lepiej jednak się w niego wyposażyć. Nawet podczas lekkiej stłuczki, z niedużą prędkością, rowerzysta jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo i poważne urazy, niż kierowca samochodu, którego chroni karoseria i masa poduszek powietrznych, i innych systemów bezpieczeństwa. Również motocykliści poruszają się po drogach w kaskach i w specjalistycznej odzieży ochronnej. Mimo że coraz więcej montowanych w samochodach systemów jest nakazanych przepisami prawa, a jazda na motorze wymaga jazdy w kasku, jedynie rowerzyści, którzy na drodze reprezentują najsłabszy pod każdym względem pojazd, nie są w żaden sposób chronieni, nawet przepisami kodeksu drogowego. Dlatego dla zdrowego rozsądku i własnego dobra lepiej jest założyć kask na głowę, aby chronić najbardziej wrażliwą część naszego ciała.


Niebezpieczeństwo nie grozi nam wyłącznie podczas zderzenia z innym pojazdem. Wystarczy chwila nieuwagi i duża dziura na drodze, i możemy stracić panowanie nad rowerem, w wyniku czego nastąpi wywrotka. Wypadki zdarzają się przez zaskoczenie. W tej krótkiej chwili nie mamy czasu rozejrzeć się i zastanowić, jak bezpiecznie upaść. Jednym razem będziemy mieli szczęście i nic nam się nie stanie, kiedy indziej będziemy mieli lekkie obrażenia w postaci otarć. Niestety raz na jakiś czas wypadki kończą się tragicznie. O ile złamana ręka z czasem się zagoi, to w przypadku głowy nawet lekkie uderzenie może skończyć się poważnym, trwałym urazem.


Niebezpieczne są też kolizje z samochodami. Nawet lekka „obcierka” z samochodem, która dla niego może wiązać się tylko z wgnieceniem w karoserii, w przypadku rowerzysty może zakończyć się niefortunnym upadkiem i tragedią.


Kask chroni, ale to nie zbroja


Należy też pamiętać, że niezależnie od tego, czy kask na rower jest obowiązkowy, czy nie, jego założenie nie spowoduje, że stajemy się nieśmiertelni. W dalszym ciągu musimy uważać na drodze, tak samo, jak wtedy, gdy go na głowie nie mieliśmy. Kask to nie zbroja chroniącą przed wszystkimi wypadkami, tylko środek znacznie pomagający ochronić nasze zdrowe i życie. Na drodze, nieważne jak się poruszamy – czy jako kierowcy, rowerzyści, czy jako piesi, zawsze powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem, dostosować prędkość do panujących warunków i stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756