Poradniki Eksperta

Czyszczenie telefonu - jak pozbyć się niepotrzebnych danych z pamięci smartfona?

Najnowsze smartfony charakteryzują się wielofunkcyjności, co sprawia, że używamy ich nie tylko do prowadzenia rozmów telefonicznych, lecz także robimy zdjęcia, przeglądamy strony internetowe czy płacimy nimi w sklepie. Warto pamiętać, że o telefony trzeba tak samo dbać, jak o komputery. Niepotrzebne pliki i aplikacje mogą znacznie spowalniać działanie naszego urządzenia, aż do momentu, gdy np. nie zrobimy kolejnego zdjęcia na wakacjach, ponieważ nie będzie miejsca. Czyszczenie telefonu nie jest skomplikowane i można zrobić to samemu. Na rynku jest też wiele dostępnych aplikacji przeznaczonych do tego celu - zarówno płatnych, jak i darmowych. Poniżej podpowiadamy, jak pozbyć się niepotrzebnych danych z pamięci smartfona. 
Jak często robić czyszczenie smartfona?


Kupując nowy smartfon, na początku wszystko funkcjonuje poprawnie i szybko. Przeważnie kupujemy kartę pamięci, która zapewnia nam dodatkowe miejsce do przechowywania naszych danych. Z czasem instalujemy różne aplikacje, ściągamy różne załączniki, odpisujemy na wiadomości pocztowe czy nawet edytujemy dokumenty. 


Łatwość, z jaką zbierają się śmieci w naszych smartfonach, w dużej mierze zależy od szybkości procesora, rozmiaru pamięci RAM i pamięci masowej. Jednak niezależnie od marki czy systemu operacyjnego, warto systematycznie robić przegląd urządzenia. Jak często będziemy robić czyszczenie smartfona, tak naprawdę jest uzależnione, od tego, jak intensywnie go używamy. Gdy smartfon to nasze narzędzie pracy, kilkanaście razy dziennie przeglądamy strony internetowe, odpowiadamy na korespondencję czy pracujemy na dokumentach, powinniśmy raz w miesiącu sprawdzić stan naszego telefonu.


Często myślimy o konserwacji urządzenia, kiedy pojawią się pierwsze objawy, czyli zaczyna wolno działać. Jednak gdy aplikacje zawieszają się lub zdjęcia długo ładują, to sygnał, że już najwyższy czas nas porządne czyszczenie pamięci telefonu.


Co zaśmieca smartfon?


Jak tylko dostaniemy nowy telefon, niemal od razu uzupełniamy jego zawartość o nowe aplikacje: media społecznościowe, muzyczne, mapy i wiele innych. One co jakiś czas się aktualizują, przechowują historyczne dane i pochłaniają kolejne kilobajty z pamięci urządzenia. Codzienne przeglądanie stron internetowych to następne bajty w postaci przechowywanych plików cookie oraz cache (pamięć podręczna przeglądarki). Pliki umożliwiają zapisywanie haseł i ustawień strony, a dzięki temu szybko się ładują.


W telefonie przechowujemy również setki zdjęć i filmików - one też zajmują miejsce. Gdy szukamy informacji w internecie, zdarza się, że ściągamy różne dokumenty, które czytamy jednorazowo i zapominamy o nich. One również same nie znikają, a tylko powiększają rozmiar śmieci w naszym telefonie.Jak pozbyć się niepotrzebnych danych z pamięci smartfona?


Sposobów jest kilka. Po pierwsze trzeba sprawdzić stan pamięci. Smartfony Android, jak i smartfony iOS w ustawieniach urządzenia w trybie konserwacji pozwalają szybko i prosto sprawdzić, co i ile zajmuje nam pamięci. 


Na początek trzeba odinstalować wszystkie aplikacje, których nie używamy.  Najszybciej zrobić to z poziomu ekranu. Po prostu kliknąć „odinstaluj”. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, jakie pliki są przechowywane w zakładce „pobrane”. To tam gromadzą się wszystkie pliki PDF oraz inne ściągnięte dokumenty. Tutaj też usuwamy zbędne rzeczy. Następnie przechodzimy do zdjęć. Foldery ze zdjęciami warto przechowywać w chmurze, gdzie będą się automatycznie zapisywały. W ten sposób nie zajmują miejsca w pamięci telefonu. Można też użyć karty pamięci i zapisywać tam wszystkie fotografie i zdjęcia. Na końcu pozostaje nam usunięcie plików cookie i cache. Tutaj musimy pamiętać, że pliki cache przechowują nasze dane do logowania na wielu stronach, więc gdy je usuniemy, trzeba będzie wpisywać wszystko od nowa.


Bardzo przydatna jest też aplikacja do czyszczenia telefonu. Do wyboru mamy wiele aplikacji darmowych i płatnych. Z reguły opcje darmowe mają bardzo ograniczone możliwości - jednak mogą one okazać się w pełni wystarczające dla przeciętnych użytkowników. Płatne natomiast w pakiecie posiadają z reguły programy antywirusowe. Program do czyszczenia smartfona to bardzo wygodna opcja dla tych, co nie mają czasu lub nie chcą wgryzać się w ustawienia. Wystarczy ustawić parametry i częstotliwość uruchamiana, a aplikacja sama usunie śmieci z urządzenia, pokaże poziom wykorzystania pamięci oraz pliki, które zajmują jej najwięcej. 


Gdy już oczyścimy nasz smartfon ze zbędnych aplikacji oraz danych, warto pamiętać o tym, by robić to systematycznie. Programy usuną śmieci za nas automatycznie, jednak nawet korzystając z ich pomocy, musimy zdecydować, które aplikacje, nawet rzadko używane, są już zbędne. Zdjęcia i muzykę warto od razu zapisywać na kartach pamięci i przerzucać w chmurę lub na komputer. Pamiętajmy, że sprzęt często odmawia działania w najmniej odpowiednim momencie. Uwaga, wszystkie aplikacje trzeba pobierać tylko z autoryzowanych stron. Wtedy unikniemy niechcianych reklam oraz instalacji kolejnych niepotrzebnych aplikacji, często bez naszej wiedzy.Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert