Poradniki Eksperta

Face ID – jak działa?


Producenci smartfonów, przygotowują różne metody blokowania telefonów. Co za tym idzie, także sposoby odblokowywania bywają ciekawe. Jednym z rozwiązań, jest Face ID będące dziełem Apple. W poniższym poradniku, chcemy się zająć właśnie nim. Wyjaśnimy na czym polega i jak działa. Jeśli jesteś zainteresowany tą technologią, zachęcamy do lektury! Zajmie Ci ona niecałe 5 minut.


face id


Dlaczego blokowanie ekranu jest tak ważne?


Bez względu na to, czy używasz Face ID lub innego rozwiązania, blokowanie ekranu jest bardzo ważnym aspektem codziennego użytkowania. Telefony już dawno przestały służyć tylko do wykonywania połączeń głosowych lub wysyłania wiadomości tekstowych. To tak naprawdę mobilne, kompaktowe komputery. Przechowujemy w nich mnóstwo wrażliwych danych, które chcemy uchronić przed niepowołanymi osobami. Mowa tu chociażby o zdjęciach zapisanych w pamięci, czy dostępie do profili społecznościowych. Należy również pamiętać o aplikacjach bankowych, do których logujemy się w celu dokonania płatności, czy sprawdzenia stanu konta. Smartfon w rękach nieuczciwej osoby, może być bardzo niebezpiecznym narzędziem, które pozbawi Cię kontroli nad wieloma prywatnymi danymi. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczanie urządzenia, poprzez dostępne rozwiązania. Zablokowany ekran może być odblokowywany na różne sposoby. 


Najprostszym rozwiązaniem, jest wpisanie kodu PIN. Możesz także zdefiniować wzór, który będzie trzeba za każdym razem odtworzyć. W ostatnim czasie, popularne jest także używanie czytnika linii papilarnych. To wygodna i szybka metoda odblokowywania ekranu. Bardzo nowoczesnym systemem, jest rozpoznawanie twarzy. Na tym właśnie polega rozwiązanie Apple. Face ID pozwala na błyskawiczne odblokowanie ekranu, po spojrzeniu na wyświetlacz.Co to jest Face ID?


Face ID w fachowej terminologii, jest technologią autoryzacji biometrycznej. Została stworzona i wdrożona przez Apple, czyli producenta popularnych smartfonów iPhone. W tym przypadku, do odblokowania ekranu wykorzystywany jest aparat, który jest w stanie zeskanować twarz użytkownika, zapisaną w ustawieniach bezpieczeństwa. Wystarczy, że ustawisz telefon w odległości od około 30 do 50 centymetrów od oczu. Co więcej, Face ID pozwala także na weryfikowanie zakupów w App Store, czy potwierdzanie płatności dokonywanych w ramach Apple Pay. Jest to rozwiązanie rozwojowe, które na pewno w przyszłości będzie modernizowane, aby zapewnić jeszcze większą funkcjonalność. Face ID jest stosunkowo nową technologią. Pierwszy raz została udostępniona około 4 lat temu. Można spodziewać się, że wykorzystywanie danych biometrycznych, będzie za jakiś czas jedyną rekomendowaną formą weryfikacji użytkownika. Każdy człowiek cechuje się bowiem indywidualnymi przymiotami, które pozwalają na dokładne zabezpieczenie urządzeń, nawet przed kradzieżą. Coraz lepsza ochrona smartfonów, skutecznie zniechęca złodziei, gdyż z zablokowanego telefonu, nie mieliby zbyt dużego użytku. Z kolei ominięcie blokad nie jest możliwe, bez fachowej wiedzy.


Face ID jest alternatywą, dla systemu Touch ID. Drugie z przytoczonych rozwiązań, dotyczy odblokowywania odciskiem palca. Czytnik linii papilarnych, znajduje zastosowanie w większości telefonów obecnych na rynku. Apple wdrożył Touch ID również w iPadach. To także chętnie wykorzystywana funkcja, weryfikacji użytkownika. Ostateczny wybór, należy zawsze do użytkownika. Czytnik linii papilarnych, może być problematyczny w przypadku noszenia rękawiczek lub brudnych rąk.


Face ID – jak to w ogóle działa?


Rozpoznawanie twarzy, jest zaawansowaną technologią, stosowaną z resztą nie tylko przez Apple. Natomiast Face ID, korzysta z dwóch modułów. Pierwszy sensor emituje podczerwone światło punktowe, które jest niewidzialne dla ludzkiego oka. Zadaniem drugiego czujnika, jest odczytanie parametrów wyemitowanego sygnału świetlnego. Pobrane informacje, są błyskawicznie przetwarzane przez smartfon, tworząc mapę twarzy użytkownika. Brane pod uwagę są wszystkie jej elementy, wymiary i kształt. Po scaleniu wszystkich danych w całość, możliwe jest dopiero określenie tożsamości użytkownika, a następnie odblokowanie ekranu urządzenia.


Jeszcze kilkanaście lat temu, takie rozwiązania były traktowane jako fikcja filmowa. Teraz są już dobrze znane i powszechne. Nic dziwnego, skoro technologia ta gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie dużą wygodę dla użytkownika. Nie musi on wykonywać żadnych gestów lub pamiętać kodu PIN. Wystarczy, że spojrzy na swój telefon, a ten odblokuje się automatycznie. Według zapewnień producenta iPhone’ów, dane biometryczne są zapisywane w pamięci urządzenia. Nie są wykonywane żadne ich kopie, które byłby przechowywane w chmurze.


Na tle pozostałych rozwiązań oferowanych przez innych producentów, Face ID jest bardzo precyzyjne. To akurat zaleta ilości punktów światła podczerwonego, które są emitowane na twarzy użytkownika. Jest ich przeszło 30 000! To tylko potwierdza wcześniejszą informację, o analizowaniu najdrobniejszych szczegółów widocznych na twarzy użytkownika. Przyjmując, że twarz ma wymiary około 20 centymetrów wysokości i do 15 centymetrów szerokości, taka ilość punktów robi ogromne wrażenie. I co bardzo ważne – to system, który stale adaptuje się do nowych okoliczności. Co to oznacza? Face ID jest coraz skuteczniejsze i rozwija się z każdym użyciem. Nasza twarz może się przecież zmieniać – choćby ze względu na zarost, czy włożone na nos okulary. Face ID jest w stanie zaakceptować takie metamorfozy, właśnie dzięki sztucznej inteligencji. Nawet jeśli rozpoznanie twarzy okaże się problematyczne, zawsze w pogotowiu jest opcja zapasowa – wpisanie kodu PIN. Hasło to definiowane jest w trakcie ustawiania blokady ekranu i Face ID. Rozpoczęcie korzystanie z systemu rozpoznawania twarzy, wiąże się z koniecznością jej zeskanowania. Telefon poprowadzi Cię przez cały proces, więc nie powinno Ci to sprawiać problemów.Które telefony Apple obsługują Face ID?


Jak już wspomnieliśmy, Face ID jest technologią dostępną dopiero od 2017 roku. Oznacza to, że nie spotkasz jej w starszych telefonach Apple. Jednym z pierwszych smartfonów, który został wyposażony w tę opcję, był iPhone X. Tak prezentuje się lista telefonów Apple, które obsługują Face ID:


 • iPhone 13 Pro Max,
 • iPhone 13 Pro,
 • iPhone 13 mini,
 • iPhone 13,
 • iPhone 12 Pro Max,
 • iPhone Pro,
 • iPhone mini,
 • iPhone 12,
 • iPhone 11 Pro Max,
 • iPhone 11 Pro,
 • iPhone 11,
 • iPhone XS Max,
 • iPhone XS,
 • iPhone XR,
 • iPhone X.


Telefony te kupisz w naszym sklepie. Dostępne są oczywiście w różnych wariantach pamięci, a także wersjach kolorystycznych. Wybierz model, który wpadnie Ci w oko i ciesz się wygodą użytkowania, zaproponowaną przez Apple.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert