Poradniki Eksperta

Jak zrobić kolaż ze zdjęć?


Samodzielne wykonanie kolażu ze zdjęć jest banalnie proste, zwłaszcza dziś, gdy prym wiedzie fotografia cyfrowa i związane z nią możliwości. Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić kolaż, trzeba wiedzieć, czym on jest. Tradycyjna definicja to – „technika i powstałe dzieło sztuki, w którym fragmenty papieru i innych materiałów są ułożone i przyklejone do podłoża”. Tak rozumiany kolaż ma swoje korzenie we Francji, gdzie został zapoczątkowany przez modernistycznych artystów na początku XX wieku. Dość wcześnie kolaż przecinał się z innym nowym medium: fotografią. Artyści wykorzystywali wydrukowane w gazetach zdjęcia do tworzenia z nich nowych kompozycji, w których szczególnie popularnym tematem były ludzkie twarze. Tworzenie kompozycji w stylu kolażu wyłącznie ze zdjęć określa się mianem „fotomontażu”. Kolaż zdjęć jest szczególnie dobry do tworzenia kompozycji, które nie są fizycznie możliwe: nakładania bliskich i odległych elementów, tworzenia niemożliwych kątów lub zmieniania obiektów na zdjęciu w celu uzyskania surrealistycznych efektów.


Jak zrobić kolaż ze zdjęć


Jak zrobić kolaż?


Kolaż to kompozycja składająca się z różnych zdjęć. Aby jego tworzenie miało jakikolwiek sens, powinieneś się do tego procesu odpowiednio przygotować. Pełna kompozycja kolażu powinna opowiadać jakąś historię, może to być oczywiście abstrakcyjne podejście do dowolnego tematu. Jednak nie zawsze wzbudzi to zainteresowanie potencjalnych odbiorców. Warto tak dobrać zdjęcia do samodzielnie wykonanego kolażu, by efekt był interesujący.


Jak zrobić kolaż ze zdjęć na komputerze? Niemal każdy edytor zdjęć oferuje funkcję montowania kolaży ze zdjęć, które gromadzisz na komputerze. Sam proces jest niezwykle prosty. Wystarczy wykonywać kolejne polecenia programu, aby uzyskać zadowalający efekt. Warto wcześnie przygotować „stos zdjęć”, które chciałbyś umieścić w swoim kolażu. Dostępność opcji montażu poszczególnych fotografii zależy oczywiście od edytora, ale nawet te najprostsze funkcje wystarczą, by powstało coś, czym zachwycisz widza. Inną opcją jest montowanie kolaży ze zdjęć w edytorach on-line. W Internecie znajdziesz dziesiątki stron, które oferują takie możliwości – niektóre z nich są bezpłatne, za funkcje rozbudowane czasem trzeba zapłacić.


Korzystając z takiego kreatora kolaży, trzeba przygotować zdjęcia, a narzędzia na stronie umożliwią dostosowanie kolażu za pomocą palet kolorów, elastycznych odstępów, rozmiaru, tekstu i grafiki oraz nie tylko. Gotowe szablony mogą pomóc w szybkim rozpoczęciu pracy. Zwykle na stronie głównej kreatora jest opcja „Utwórz nowy > Kolaż”. Możesz zobaczyć większe układy na płótnie, klikając je. Zawsze możesz zmienić układ później podczas procesu projektowania, jeśli zdecydujesz, że chcesz inny wygląd, możesz zmienić rozmiar całego kolażu niemal w locie.


Na początku wszystkie komórki są puste. Możesz ustawić kolor tła komórki lub wypełnić ją obrazami, lub filmami. Możesz też po prostu usunąć komórkę, jeśli nie chcesz jej używać. Aby wypełnić komórki zdjęciami lub filmami: kliknij kartę „Zdjęcia i wideo”. Przeciągnij i upuść dowolne z gotowych zdjęć lub kliknij „Dodaj obraz” na pasku narzędzi, aby przesłać jedno lub kilka własnych zdjęć, a następnie przeciągnij je i upuść do komórek. Sposoby budowania kolażu z pewnością będą się różniły w zależności od portalu, na którym będziesz je montował. Idea pozostaje ta sama.


Smartfony w naszej ofercie:Jak zrobić kolaż ze zdjęć na telefonie?


Aby stworzyć kolaż zdjęć na telefonie, nie musisz już płacić za profesjonalne oprogramowanie i edytować swoich zdjęć i filmów na komputerze. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, ponieważ teraz możesz tworzyć kolaże zdjęć i edytować je na swoim smartfonie. Zarówno iPhone, jak i smartfony z Androidem wyposażone są w oprogramowanie natywne, dzięki któremu stworzenie kolażu jest niezwykle proste. Coś, co łączy obie platformy to aplikacja „Zdjęcia Google”, która jest dostępna dla obu urządzeń, więc większość kroków jest prawie taka sama, z niewielkimi różnicami.


Oto jak zrobić kolaż zdjęć na smartfonie z iOS lub Androidem:


•    Otwórz aplikację Zdjęcia Google na swoim urządzeniu.

•    Zaloguj się na swoje konto Google.

•    Stuknij „Bibliotekę” na dole.

•    Wybierz „Narzędzia” z menu.

•    Wybierz „Kolaż”.

•    Wybierz zdjęcia do kolażu. Możesz wybrać wiele zdjęć naraz.

•    Stuknij „Utwórz”, która znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.

•    Zapisz kolaż na swoim urządzeniu.


Jeśli nie jesteś zadowolony z funkcji oferowanych przez Zdjęcia Google, możesz użyć innych aplikacji w tym samym celu, dostępnych jest mnóstwo programów do edycji za darmo lub płatnych, w zależności od możliwości, jakie oferują.


Aplikacje mediów społecznościowych także umożliwiają tworzenie kolaży ze zdjęć zapisanych w rolce aparatu. Proces tworzenia kolaży na Instagramie jest prosty i zajmuje tylko kilka minut. Po przejściu do „Twojej historii” i wybraniu opcji „Naklejki” możesz wybrać i dostosować tło oraz wybrać lub utworzyć obrazy do kolażu. Główną zaletą tej metody jest to, że nie ma ograniczeń co do liczby zdjęć/obrazów/naklejek, które możesz umieścić w swoim kolażu. Z kolei opcja „Układ” to funkcja, która ogranicza Cię do określonych układów kolaży, które zmniejszają liczbę zdjęć, których możesz użyć, takich jak konfiguracja 2×2, 4×4, 3×3 lub 1×3. Korzystanie z tej opcji jest prawdopodobnie najłatwiejszą z możliwości stworzenia kolażu, ale ma swoje ograniczenia.


Do tworzenia kolaży ze zdjęć można właściwie użyć dowolnego programu edycyjnego. Tym, którzy takiej aplikacji nie posiadają (choć to mało prawdopodobne), a swoje zdjęcia edytują sporadycznie, warto polecić strony internetowe, na których mogą stworzyć własny kolaż. Takie portale w wersji bezpłatnej, mają bardzo duże możliwości. Wersje Pro – choć płatne – mają wiele dodatkowych korzyści.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756