Zdaniem eksperta
Zdecydowana większość osób korzysta z telefonu, nie wiedząc, że tak naprawdę ma dostęp tylko do wybranych jego funkcji. Istnieje sposób na otrzymanie do nich dostępu i jest nim root, czyli dosłownie odblokowanie ich poprzez nadanie sobie statusu administratora systemu. Jak zrootować telefon i w jakich przypadkach jest to potrzebne?
Zabezpieczenie plików
Smartfony są obecnie nieodłącznym elementem naszego życia, prywatnego, jak i zawodowego. Trudno sobie wyobrazić egzystowanie w dzisiejszym społeczeństwie nie będąc w ciągłym zasięgu dla innych osób. Smartfony stały się tak ważne, dlatego, że eliminują praktycznie do zera czas potrzebny na komunikacje z innymi osobami i są przez to jednym z fundamentów Globalnej Wioski. Problem w tym, że wszystkie urządzenia elektroniczne są bardzo podatne na uszkodzenia, wynikające z zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. Część z Was zapewne pamięta jakim stresem było wykrycie wirusa na komputerze i dokładnie tak samo wygląda to w przypadku smartfonów. Producenci tych urządzeń wpadli jednak na sprytny pomysł, jak ograniczyć do minimum ryzyko poważnych uszkodzeń systemu i jest nim właśnie ukrycie najważniejszych plików systemowych. Użytkownik nie ma do nich dostępu, a co za tym idzie, także wirusy nie dotrą do nich w taki łatwy sposób. Czasami jednak rodzi się potrzeba manipulacji plikami i wtedy pojawia się pytanie o to, jak zrootować telefon?
W jakich sytuacjach rootować telefon?
Główny powód, który stoi za podjęciem decyzji o zrootowaniu telefonu, to najczęściej chęć posiadania większej kontroli nad systemem i jego aplikacjami. Co to jest root telefonu i co nam umożliwi? W zasadzie będzie to dostęp do samego rdzenia danych naszego telefonu, na którym znajdują się wspomniane wyżej ukryte i zabezpieczone pliki. Dzięki dostępowi do nich, będziemy mogli zmieniać wygląd, kolory i styl w większym zakresie, niż opcje dostępne na niezrootowanym smartfonie, ale także ingerować w ustawienia techniczne wydajności smartfona. Największą zaletą jest jednak możliwość odinstalowania niechcianych aplikacji systemowych (również tych, które są odpowiedzialne za niepoprawne działanie systemu), co pozwoli na uporządkowanie telefonu i pozbycie się z niego zainfekowanego wirusami oprogramowania. Na zrootowanym telefonie będziemy mogli zainstalować liczne aplikacje spoza oficjalnych źródeł, które pomogą nam w odzyskaniu skasowanych danych lub eliminacje drażniących widżetów. Root da nam także możliwość zmiany fabrycznych ustawień, które najczęściej mają za zadanie ochronę telefonu przed przegrzaniem. Root zatem pozwoli nam na ich modyfikowanie, obchodzenia, a także rozszerzenie.
Tryb dla programisty i plik TWRP
Na samym początku musimy włączyć tryb dla programisty na naszym telefonie. W różnych smartfonach, dotarcie do szukanej informacji może wyglądać nieco inaczej. Wystarczy wejść w ustawienia, a następnie informacje o telefonie. Tam znajdziemy numer wersji systemu, w który należy kilkukrotnie kliknąć (w zależności od modelu telefonu, może to być od 5 do 7 razy). Inny sposób na uruchomienie tego trybu to jednoczesne przytrzymanie przycisków głośności (+) i zasilania. W tym momencie będziemy mieli już dostęp do trybu dla programisty i trybu debugowania poprzez USB. W Internecie musimy również odszukać plik TWRP odpowiedni dla modelu naszego telefonu. Jest to plik Recovery, czyli służący do naprawy telefonów. Można go odszukać bez żadnego problemu na stronie producentów.
Automatyczne działanie
Telefon jest już w pełni gotowy do rootowania. Następnym krokiem jest pobranie aplikacji służącej do rootowania. Generalnie da się wykonać cały ten proces bez zewnętrznego oprogramowania, ale jest to na tyle skomplikowane dla laika, że nie jest warte próbowania, bo może skończyć się nawet uszkodzeniem systemu. Odpowiednie aplikacje, które wykonają root praktycznie automatycznie, znajdziecie w Internecie w formie płatnej, jak i w pełni darmowej. Wybór jest ogromny, dlatego warto najpierw sprawdzić, która aplikacja najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Po zainstalowaniu programu i jego uruchomieniu należy podpiąć telefon kablem USB do komputera. Jeśli pobraliśmy wcześniej odpowiedni plik TWRP, to nie musimy się przejmować, jak zrootować telefon. Aplikacja zrobi to za nas. Ważne jest także to, że w razie potrzeby, te same aplikacje mogą cofnąć zmiany w telefonie i usunąć z niego root.