Poradniki Eksperta

Krokomierz w telefonie – jak włączyć i jak działa?

Każda aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia. Pomaga nam utrzymać dobrą kondycję i dobre samopoczucie. Po godzinach pracy spędzonej przed komputerem, warto wybrać odpowiednią dla nas formę ruchu. Może to być np. bieganie, pływanie czy chodzenie. Najbardziej naturalną formą ruchu jest chodzenie. Codziennie średnio wykonujemy dwa i pół tysiąca kroków. Nie jest to niestety najlepszy wynik. Przy odrobinie chęci można go podwyższyć. Niezwykle pomocny będzie tu krokomierz, z którym łatwiej osiągnąć zamierzone cele. Nie ma więc co się zastanawiać, tylko stawić czoła wyzwaniu i zacząć systematycznie chodzić. Co to jest krokomierz? Jaki wybrać? Jak włączyć krokomierz w telefonie? Na te i inne pytania w kwestii krokomierzy znajdziesz odpowiedź w poniższym poradniku.


Krokomierz w telefonie


Chodzenie i jego wpływ na zdrowie


Chodzenie niewątpliwie dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie. Zgodnie z wytycznymi WHO warto dziennie robić około dziesięciu tysięcy kroków. Chodząc spalamy kalorie, co umożliwia kontrolowanie masy naszego ciała. Ponadto pozytywnie wpływa ono również na regulację hormonalną oraz zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Ten rodzaj ruchu wzmacnia kości i odpowiednio dotlenia mięśnie. Zapobiega to ich stanom zapalnym. Codzienne spędzanie czasu w zamkniętych pomieszczeniach osłabia nasz organizm. Natomiast spacery na świeżym powietrzu zwiększają naszą odporność i dostarczają naszemu organizmowi tak cenną witaminę D. Nie bez znaczenia jest również wpływ chodzenia na poprawę naszego samopoczucia, stabilizację stanów emocjonalnych i redukcję stresu. Chodzenie to jedno z najprostszych ćwiczeń, które poprawi Twoją wydajność fizyczną, doda energii i pozytywnie wpłynie na stan umysłu. Warto więc zacząć liczyć kroki i cieszyć się pozytywnymi efektami chodzenia.


Smartfony w naszej ofercie:Krokomierz i jego rodzaje


Krokomierz to przydatne urządzenie umożliwiające monitorowanie aktywności, i dokładne liczenie kroków. Sprawdzi się zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Wśród różnych rodzajów krokomierzy można wyróżnić m.in. bardzo popularny obecnie smartwatch z krokomierzem. To niezwykle przydatny gadżet, który możesz mieć zawsze przy sobie. Podczas np. spaceru czy treningu urządzenie zliczy kroki, ale również bardzo często poda liczbę spalonych kalorii.


Smartwatch może być również wyposażony w inne przydatne funkcje, takie jak np. pomiar tętna, pomiar ciśnienia czy przypomnienie o braku aktywności. Poza tym dla zwiększenia motywacji do chodzenia można ustawić sobie dolny dzienny limit kroków, który trzeba wykonać. Innym rodzajem jest krokomierz w formie opaski na rękę. To małe i poręczne urządzenie, które liczy kroki. Jednak zazwyczaj nie posiada innych dodatkowych funkcji. 


Bardzo wygodnym rozwiązaniem do liczenia kroków może być aplikacja w smartfonie. Krokomierz w telefonie szczególnie polecany jest osobom, które nie lubią nosić przy sobie zbyt wielu gadżetów. W zależności od potrzeb użytkownika można zainstalować w telefonie aplikacje, które są bezpłatne lub aplikacje z dodatkowymi funkcjami za które trzeba zapłacić.


Korzyści płynące z używania krokomierza


Krokomierz w telefonie poda Ci liczbę kroków, które wykonujesz podczas codziennych obowiązków np. zakupów, spaceru, pokonywania drogi do pracy i z pracy. Ważne jest, aby podczas tych czynności mieć przy sobie smartfon. Niezależnie czy będziesz go trzymał w kieszeni, w plecaku, w torebce, czy w ręku krokomierz umożliwia sprawdzenie, czy ruszasz się wystarczająco dużo. Dzięki aplikacji zainstalowanej w telefonie możesz mieć dostęp do całej historii swojej aktywności. To niewątpliwie mobilizuje do treningów i stawiania sobie dodatkowych wyzwań. Możesz więc świadomie spalać kalorie podczas zaplanowanego wysiłku fizycznego.


Działanie krokomierza w telefonie


Jak działa krokomierz w telefonie? Licznik kroków w telefonie działa dzięki czujnikom umieszczonym w tym urządzeniu. Pomiary dokonywane są za pomocą akcelerometru (nie jest on dostępny w starszych modelach telefonów). To bardzo ważny czujnik, który wykrywa ruch i przyspieszenie. Ponadto z jego pomocą można wykryć również orientację w kompasach w telefonie, czy to pod jakim kontem znajduje się telefon. Akcelerometr współgra z aplikacją sportową. Mierzy on przyspieszenie i ruch telefonu, a aplikacja przetwarza te dane i określa przebyty dystans. Wynikiem końcowym dla użytkownika telefonu będzie liczba wykonanych kroków. Bardzo dokładny wynik oferują smartfony wyposażone zarówno w akcelerometr, jak i w GPS. Nie bez znaczenia jest również prawidłowo zainstalowana aplikacja sportowa.


Krokomierz w telefonie a działanie internetu


Jeśli stoisz przed decyzją związaną z instalacją krokomierza, możesz zastanawiać się, czy do jego działania niezbędny jest internet. Otóż krokomierz do swego działania nie potrzebuje stałego dostępu do internetu. Powinien działać w trybie offline. To wbudowane na stałe czujniki w telefonie odpowiadają za dane. Jednak bardziej rozbudowane aplikacje sportowe, które umożliwiają również korzystanie z innych funkcji, często wymagają do swego działania trybu online. Warto więc przed zainstalowaniem krokomierza sprawdzić, czy w danym przypadku jest wymagane stabilne łącze.


Włączanie krokomierza w telefonie


Jak włączyć krokomierz w telefonie? Aby włączy krokomierz w telefonie należy skorzystać z aplikacji monitorujących aktywność właściciela telefonu. Należy je samodzielnie pobrać i zainstalować. Większość aplikacji jest bezpłatna. Płatne są natomiast np. aplikacje do mierzenia konkretnych dyscyplin sportowych. Dla telefonów z Androidem popularną aplikacją jest Google Fit, zaś dla telefonów iOS aplikacja Apple Health. Do instalacji pierwszej z nich wystarczy (po jej wyszukaniu) kliknąć przycisk instaluj. Po zakończeniu pobierania na ekranie smartfona dostępny będzie skrót do tej aplikacji. Następnie wystarczy ją uruchomić i połączyć ze swoim kontem Google. Wymagane może być też podanie swojej wagi, wzrostu, płci i wieku. W końcowym etapie całej procedury nadaj uprawnienia aplikacji do śledzenia Twojej aktywności. W ustawieniach możesz również wybrać, kiedy krokomierz w telefonie ma monitorować Twoją aktywność. Aplikacja ta poza liczeniem kroków może również np. mierzyć tętno oraz pokazywać wykresy aktywności. Natomiast aplikacja Apple Health nie musi być instalowana, gdyż dostępna jest od razu. Wystarczy więc ją uruchomić. Z jej pomocą możesz zbierać wszystkie dane zdrowotne i fitness. Dla osób dbających o swoją kondycję i prowadzących aktywny tryb życia trafionym wyborem będzie smartfon z wbudowanym krokomierzem.Dokładność danych z krokomierza w telefonie


Aplikacja sportowa zbiera dane z akcelerometru i na ich podstawie wylicza kroki. Dane te są dokładne i przy prawidłowym użytkowaniu telefonu wskazana liczbą kroków będzie rzeczywistą. Aplikacja może jednak naliczać kroki, gdy telefon jest w ruchu wahadłowym przypominającym chód (np. energiczne ruchy ręką). Ponadto krokomierz może naliczać kroki, gdy umieścisz go na jeżdżącym urządzeniu np. robocie. Warto również pamiętać o tym, że do dokładnego liczenia kroków telefon powinieneś mieć zawsze przy sobie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wtedy wynik będzie nieco odbiegał od faktycznie wykonanej liczby kroków w ciągu dnia. Im częściej zapomnisz o zabraniu telefonu, tym wynik będzie mniej dokładny.


Krokomierz w telefonie a w smartwatchu


Zarówno jeden, jak i drugi zbierają dane i podają liczbę wykonanych kroków. Zasadnicza różnica polega na tym, że smartwatch mamy zawsze na ręku i nie musimy o nim pamiętać. Poda nam dokładny wynik naszej aktywności fizycznej. Poza tym może pełnić wiele innych przydatnych funkcji, jak chociażby mierzenie niektórych parametrów życiowych. Korzystając z krokomierza w telefonie musimy zawsze pamiętać, aby mieć go przy sobie. Wtedy wynik wykonanych przez Ciebie kroków będzie miarodajny.


Podsumowując, krokomierz w telefonie zmotywuje Cię do ruchu i zadba o Twoje zdrowie. Aplikacja sportowa jest prosta do zainstalowania i sprawdzi się dla osób lubiących mieć swoją aktywność fizyczną pod kontrolą.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756

Cannot load adserver