Poradniki Eksperta

Matryca w telefonie – co to jest?


Jednym z najczęściej sprawdzanych elementów smartfona jest aparat. Jakość wykonywanych zdjęć jest często argumentem przeważającym za zakupem konkretnego telefonu. W poniższym poradniku zajmiemy się jednym z ważniejszych elementów aparatu. Wyjaśniamy czym jest matryca w telefonie i za co odpowiada.matryca w telefonie


Co to jest matryca w telefonie?


Każdy aparat fotograficzny, nawet ten miniaturowy, który jest montowany w telefonach, to skomplikowany układ elementów odpowiedzialnych za zapis obrazu widzianego na ekranie. Choć technologia zmieniła się na przestrzeni lat, to nadal kluczową rolę w fotografowaniu odgrywa światło. Musi ono dotrzeć do matrycy przez system soczewek oraz przesłonę, która odpowiada za regulowanie ilości promieni świetlnych. To bardzo uproszczony i telegraficzny skrót procesu robienia zdjęć. Matryca w telefonie jest płytką wykonaną z materiałów czułych na działanie światła. Dzięki jej wykorzystaniu możliwe jest przetworzenie sygnału na format cyfrowy, który zapisywany w postaci pliku graficznego, na przykład w formacie JPEG lub RAW.


Przy opisach aparatów fotograficznych zawsze podawana jest ilość pikseli. Choć nie tylko one mają znaczenie w kontekście jakości zdjęcia, to właśnie rozdzielczość matrycy jest jednym z kluczowych parametrów, które pozwalają ustalić jakość wykonywanych fotografii. Jeśli ilość pikseli (a raczej megapikseli!) jest duża, teoretycznie zdjęcie powinno być bardziej szczegółowe. Można je mocniej powiększać, a także drukować w większym formacie. Jeśli jednak zależy Ci na naprawdę wysokiej jakości zdjęć, powinieneś także zapoznać się z innymi szczegółami technicznymi.Co decyduje o tym, czy matryca jest dobra?


Nie tylko ilość pikseli, czyli rozdzielczość, jest ważna w kontekście oceny matrycy aparatu w telefonie. Uwagę powinieneś zwrócić także na jej wielkość, a to już nie jest wiedza, do której łatwo dotrzeć. Taką informację znajdziesz jednak w sieci bez problemu. Zasada jest prosta – im większa będzie jej powierzchnia, tym więcej światła na nią pada. Nie zawsze jednak producenci mają możliwość wykorzystywania większej matrycy. Powodem może być choćby rozmiar samego smartfona. Mimo, że smartfony są coraz większe, ze względu na duże przekątne wyświetlaczy, inne podzespoły (procesor, bateria, pamięć RAM) także wymagają odpowiedniej powierzchni. Jeśli szukasz telefonu, który pozwoli wykonać Ci dobrej jakości zdjęcia, musisz poczytać o optyce wykorzystanej przed producenta. Może okazać się, że mniejsza matryca o wyższej rozdzielczości będzie wykonywała lepsze zdjęcia, aniżeli w odwrotnej sytuacji.


Czy aparat w telefonie może się uszkodzić?


Każdy aparat fotograficzny jest bardzo delikatny. O ile producenci pracują nad zapewnieniem jak największej trwałości, może dojść do awarii. Tym bardziej, że smartfon towarzyszy Ci każdego dnia. Aparat może uszkodzić się poprzez uderzenia lub upadki telefonu. W takim wypadku potrzebna jest naprawa w serwisie. Zepsuta matryca w telefonie może powodować pojawianie się plam na zdjęciach. Jeśli podejrzewasz, że doszło do uszkodzenia aparatu fotograficznego w Twoim smartfonie, spróbuj dokonać konfiguracji ustawień. Zmień tryb, ustaw zoom i sprawdź, czy zdjęcia wyglądają lepiej. Jeśli objawy nie zmieniają się, należy podejrzewać, że może być rozlana matryca w telefonie. Dlatego warto przechowywać dokumenty gwarancyjne do czasu zakończenia okresu ochronnego. W takim wypadku możesz zlecić naprawę lub wymianę urządzenia na nowe bez ponoszenia kosztów. Chyba, że do uszkodzenia doszło z Twojej winy. Wtedy serwis nie uzna prawa do darmowej naprawy.


Uszkodzenia aparatu można uniknąć poprzez korzystanie z etui na smartfon. Warto nie tylko zabezpieczać ekran telefonu, ale zadbać również o tak zwane „plecki” urządzenia. Dostępnych modeli etui jest mnóstwo. Warto szukać takich akcesoriów, które zamortyzują upadek z wysokości nawet 1 metra. Telefon najczęściej upada podczas wyciągania i wkładania go do kieszeni lub torby. Kluczowe jest więc zapewnienie amortyzacji, która uchroni aparat, a także inne podzespoły smartfona.


Szukasz smartfona z dobrym aparatem?


Dobry aparat w telefonie to jeden z najważniejszych kryteriów zakupowych. Klienci szukają także modeli z dużym wyświetlaczem, pojemną baterią oraz dużą ilością wolnej przestrzeni do magazynowania plików. Jeśli zależy Ci na smartfonie robiącym świetne zdjęcia, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. W razie problemów z wybraniem konkretnego modelu, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami lub odwiedzenia elektromarketu w Twojej najbliższej okolicy.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert