Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu wybrać?

 2023-07-19 

Zestaw głośnomówiący do samochodu jest niezbędny wówczas, gdy często jeździsz autem i nie chcesz ryzykować prowadzenia rozmowy telefonicznej w czasie jazdy ze smartfonem przy uchu. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że takie zachowanie może stwarzać niebezpieczeństwo dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego. Na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu głośnomówiącego do samochodu? Ile on kosztuje i na jaką markę się zdecydować? 

Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu będzie najlepszy?

Prawdopodobnie każdemu kierowcy zdarzyła się sytuacja, że podczas prowadzenia auta nagle zaczął dzwonić smartfon. W takim momencie pojawia się problem, jak go odebrać, szczególnie gdy chodzi o ważne połączenie. Jeśli zdecydujesz się rozpocząć rozmowę, będziesz zmuszony prowadzić samochód jedną ręką, a tym samym stworzysz niebezpieczeństwo na drodze. Trzymając kierownicę tylko jedną ręką, możesz mieć problem z właściwą reakcją na ewentualne nagłe zdarzenia na drodze. Właściwym rozwiązaniem jest w takim przypadku skorzystanie z zestawu głośnomówiącego, czyli niewielkiego urządzenia, które za pomocą łączności bezprzewodowej Bluetooth umożliwi bezpieczną rozmowę. Oczywiście nie musisz się do niego zbliżać – możesz siedzieć tak, jak Ci wygodnie, a osoba, z którą rozmawiasz, powinna dobrze słyszeć wszystko, co mówisz. W wielu samochodach takie zestawy znajdują się w standardowym wyposażeniu. Wówczas to, co mówi do nas rozmówca, jest słyszalne przez głośniki samochodowe.


Jaki zestaw głośnomówiący Bluetooth spełni Twoje oczekiwania? Zwróć uwagę na:


 • Markę urządzenia – weź pod uwagę sprawdzone firmy, a także produkty, które są bardzo dobrze oceniane przez naszych klientów. Zwróć uwagę na liczbę gwiazdek oraz treść wystawionych opinii, z których możesz dowiedzieć się wielu szczegółów na temat działania urządzenia, jego wad i zalet. Marki, które warto brać pod uwagę, to np. Jabra, Xblitz, Motorola czy Xenic. Przede wszystkim jednak radzimy zainteresować się parametrami urządzeń z naszej oferty. 
 • Czas pracy – czyli przez ile godzin możesz prowadzić rozmowy bez ładowania baterii. Zwróć również uwagę na czas czuwania urządzenia, czyli na to, jak długo będzie ono działać w sytuacji, kiedy nie będziesz używać go do rozmowy. W zależności od potrzeb czas rozmów może wynosić mniej niż 5 godzin, ale również więcej niż 80. Natomiast czas czuwania może przekraczać nawet 1000 godzin.
 • Łączność – czyli standard Bluetooth, który jest wykorzystywany przez urządzenie do łączności z telefonem komórkowym czy smartfonem. Poszczególne wersje Bluetooth różnią się przepustowością. W przypadku Bluetooth 2.0 wynosi ona do 2,1 MB/s, ale już przy Bluetooth 3.0 jest to do 21 MB/s. Im wyższa wersja, tym łatwiejsze nawiązanie połączenia, szybszy transfer i wyższy poziom bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są również modele przewodowe, ale łączność bezprzewodowa jest w tym przypadku zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem.
 • Zasięg działania – kolejny bardzo ważny czynnik, określający zasięg działania, czyli maksymalną odległość smartfona od zestawu głośnomówiącego, w jakiej możliwe jest połączenie. Może ona wynosić np. 10 czy 30 metrów. Oznacza to, że jeśli Twój telefon będzie znajdować się w domu, a Ty na podwórku np. w samochodzie, to tam będziesz mógł odebrać połączenie mimo takiej odległości.
 • Czas ładowania – czyli jak długo będzie trwało maksymalne ładowanie baterii urządzenia, abyś mógł ponownie z niego korzystać. Do zestawu może być dołączona ładowarka samochodowa, dzięki której baterię możesz naładować w pojeździe.
 • Obsługę komunikatów głosowych – niektóre zestawy głośnomówiące umożliwiają wykonywanie poleceń głosowych. Dzięki temu połączenie telefoniczne możesz odebrać odpowiednią komendą. W ten sam sposób da się zadzwonić do wybranych osób.
 • Automatyczne uruchamianie – urządzenie może mieć wbudowany czujnik ruchu, dzięki któremu włączy się, kiedy wsiądziesz do samochodu, i wyłączy się, kiedy pojazd opuścisz. To bardzo pomocna funkcja, jeśli zależy Ci na jak najdłuższym działaniu urządzenia bez ładowania baterii.
 • Sposób montażu – zwróć uwagę na to, jak należy zamontować urządzenie. Producent może umożliwiać zawieszenie zestawu na osłonie przeciwsłonecznej. Niektóre urządzenia bezprzewodowe dają możliwość zamontowania do kierownicy. Natomiast telefon w takim przypadku może się znaleźć po prostu w Twojej kieszeni, a innym dobrym miejscem na niego będzie również uchwyt samochodowy do telefonu.
 • Wyświetlacz – dostępne są urządzenia z wyświetlaczem i bez niego. Zestawy z tym elementem są droższe, ale ich obsługa jest zdecydowanie wygodniejsza.
 • Obsługa kilku telefonów – opcja szczególnie przydatna, jeśli np. korzystasz z telefonu służbowego i prywatnego. Urządzenie może umożliwiać komunikację z więcej niż jednym urządzeniem.

Ile kosztuje zestaw głośnomówiący do samochodu?

Ceny zestawów głośnomówiących są zróżnicowane i uzależnione od parametrów urządzenia. Podstawowy kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Może to być np. bardzo pozytywnie oceniany przez naszych klientów zestaw głośnomówiący XENIC LT-PS01, z maksymalnym czasem pracy do 14 godzin i zasięgiem działania do 10 metrów. Urządzenie wykorzystuje łączność Bluetooth 3.0 i ma wbudowany mikrofon, który posiada technologię redukcji szumów. Łatwo zamontujesz go na osłonie przeciwsłonecznej Twojego samochodu. Jeśli masz jednak wyższe wymagania, to wybierz np. zestaw głośnomówiący JABRA Speak 510. Zasięg jego działania to aż 30 metrów, a czas pracy wynosi 15 godzin. To urządzenie również korzysta ze standardu Bluetooth 3.0. Sprawdzi się, jeśli zależy ci na wysokiej jakości dźwięku. Zestaw jest wyposażony w mikrofon dookólny i głośnik o wysokiej mocy. Oceń, do jakich zastosowań potrzebujesz swojego urządzenia. Czy chodzi o użytek prywatny i rozmowy z rodziną, czy raczej jest Ci potrzebny do rozmów biznesowych? W pierwszym przypadku wystarczy Ci prawdopodobnie zestaw o podstawowych parametrach, ale w drugim postaw na bardziej zaawansowany sprzęt.

Zestaw głośnomówiący - ranking

Zestaw głośnomówiący powinieneś dopasować do swoich oczekiwań i budżetu, jaki możesz przeznaczyć na urządzenie. Trudno zatem stworzyć uniwersalną listę urządzeń, które sprawdzą się w przypadku każdej osoby, zainteresowanej takim sprzętem. Przedstawimy jednak kilka pozytywnie oceniane przez naszych klientów zestawów głośnomiących. Ranking poradnika Media Expert zebrał 3 takie modele: 


 • Zestaw głośnomówiący BML CarCall BT-3 – tanie urządzenie, które obsługuje łączność w standardzie Bluetooth 4.2. Jego maksymalny czas pracy bez ładowania wynosi 5 godzin – tak długo możesz bez przerwy rozmawiać, natomiast czas czuwania wynosi do 600 godzin. Bazę urządzenia możesz umieścić na osłonie przeciwsłonecznej samochodu i rozpocząć korzystanie ze sprzętu. Do zestawu dołączona jest ładowarka samochodowa, dzięki której naładujesz baterię urządzenia podczas jazdy autem. 
 • Zestaw głośnomówiący JABRA Drive – urządzenie droższe, ale o lepszych parametrach. Umożliwia prowadzenie nieprzerwanych rozmów bez ładowania baterii aż przez 20 godzin, a zasięg jego działania wynosi do 10 metrów. Gdy stan baterii będzie niski, urządzenie poinformuje o tym dźwiękowo. Obsługuje ono standard Bluetooth 3.0. Sprzęt możesz podłączyć jednocześnie do dwóch urządzeń i wykonywać połączenia z jednego z nich.
 • Zestaw głośnomówiący JABRA Freeway – kolejny sprzęt od tego samego producenta. W tym przypadku mamy już do czynienia z urządzeniem, które spełni oczekiwania wymagających klientów. To jeden z pierwszych tego typu zestawów wyposażonych w 3 głośniki, które gwarantują wirtualny dźwięk przestrzenny. Podwójny mikrofon wyeliminuje wszystkie dźwięki poza głosem korzystającego. Dzięki poleceniom głosowym można odebrać lub odrzucić połączenie. W ten sam sposób wykonasz połączenie, wybierzesz je ponownie i zakończysz.


Rekomendujemy jednak zapoznanie się również z innymi zestawami głośnomówiącymi z naszej oferty i wybranie urządzenia zgodnego z indywidualnymi preferencjami. Mamy także inne rozwiązania, które mogą się przydać kierowcom, takie jak kamera do samochodu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756