Poradniki Eksperta

Jakie kółka do deskorolki dla początkujących?


Kto nigdy nie chciał mieć deskorolki? „Deski” znów zdobywają popularność. Paradoksalnie, między innymi dzięki elektrycznym odpowiednikom, które dysponują własnym napędem. Wybór odpowiedniego modelu może nie być najłatwiejszy. Jakie kółka do deskorolki dla początkujących są najlepsze? Sprawdźmy!


kółka do deskorolki dla początkujących


Skąd ta popularność deskorolek?


Pierwsze deskorolki powstały w połowie XX wieku. Dlaczego ktoś wpadł na to, aby do deski przymocować kółka, skoro dostępne były już rowery? To zamysł kalifornijskich surferów, którzy chcieli móc trenować technikę pływania „suchą stopą”. Deskorolki szybko zdobyły popularność i stały się odrębnym środkiem transportu, który służył nie tylko do jazdy z punktu A do B, ale również wykonywania efektownych sztuczek. Pewnie słyszałeś choćby o Tony Hawku, który zasłynął z bycia absolutnym królem „deski”. Obecne deskorolki produkowane są z lekkich, ale bardzo trwałych materiałów. Używane do produkcji blatu sklejki, są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne. Kółka i ośki (fachowo nazywane truckami), także muszą być starannie zaprojektowane, aby jazda była nie tylko komfortowa, ale również bezpieczna dla użytkownika.


Kilka lat temu pojawiły się w ofercie deskorolki elektryczne, zwane waveboardami. Sprzęt ten, podobnie jak hulajnogi, posiada własny napęd, który nie wymaga od użytkownika odpychania się od podłoża. Wystarczy trzymać odpowiedni balast, aby mknąć przed siebie. Waveboardy cieszą się sporą popularnością, choć rosła ona wraz z klasycznymi deskorolkami, które znów są jednym z popularniejszych prezentów dla dzieci i młodzieży. Ilość dostępnych modeli, pozwala dopasować sprzęt do wieku użytkownika, ale również docelowego przeznaczenia. Kupić można deskorolki terenowe, wyczynowe, klasyczne, ale również tzw. longboardy. Te ostatnie służą bulwarowej jeździe rekreacyjnej i są bardzo popularne. Skupmy się jednak na temacie artykułu, czyli samych kółkach.


Deskorolki w naszej ofercie:Kółka montowane w oferowanych deskorolkach


Każda deskorolka składa się z elementów, na które musisz zwrócić uwagę. Bez wątpienia są to: blat z warstwą gwarantującą stabilność, trucki, łożyska, podkładki pod ośki i kółka. Rodzaj poszczególnych elementów jest ważny, gdyż każdy typ przeznaczony jest do nieco innej jazdy. Kółka deskorolek są bardzo często produkowane z poliuretanu. To specjalny plastik, który jest trwały, ale jednocześnie odpowiednio sprężysty. Kółka mogą być twarde lub miękkie. Różnią się również rozmiarem. Nie chodzi tylko o średnicę, ale również szerokość koła. Każdy wymiar ma znaczenie dla jazdy w określonych warunkach. Szerokie kółka świetnie sprawdzają się w longboardach, gdzie liczy się stabilność i wygoda. Z kolei wąskie modele są idealne do jazdy wyczynowej, gdyż o wiele łatwiej się z ich udziałem podskakuje i dokonuje obrotu deskorolki. Dlatego tak ważne jest, jakie kółka do deskorolki dla początkujących wybrać.


Jakie kółka do deskorolki dla początkujących?


Jakie kółka powinna mieć deskorolka dla osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę z jazdą? Najlepiej wybrać pośredni rozmiar, który mieści się w przedziale od 52 do 54 milimetrów. To umowna granica, między kółkami małymi i dużymi. Taki rozmiar będzie dobry do jazdy i ćwiczeń techniki. Pamiętaj, że mniejsze koła najlepiej sprawdzają się na gładkich powierzchniach, jak np. asfalt. Z kolei duże rozmiary są świetne do jazdy po infrastrukturze miejskiej, jak choćby chodnik. Większe koła pozwalają również na szybsze przyspieszenie, ale przez to sama deskorolka będzie także cięższa. Jeśli dopiero zaczynasz i nie zamierzasz jeździć jedynie po skate parkach, szukaj modeli z kółkami uniwersalnymi.


Twardość kółek, a jazda na deskorolce – wyjaśniamy!


Nie tylko średnica i szerokość kół ma znacznie. Zwróć także uwagę na twardość materiału wykorzystanego do ich produkcji. Parametr ten podawany jest jako litera „A” oraz konkretna liczba. Zasada jest najzwyczajniej prosta – im większa wartość, tym twardsze koła. Wszystkie kółka określane jako powyżej 95A, są uznawane jako twarde. Dobrze sprawdzają się do szybkich przejazdów na równych powierzchniach. Z kolei średniej twardości koła (od 85 do 90A), mogą być używane do jazdy po chodniku, czy kostce brukowej. Sprężystość takich kółek pozwala wygodnie jeździć po nierównościach.


Miękkie koła, których twardość określa się poniżej 85A, pozwalają na wygodną jazdę, ale nie z zawrotnymi prędkościami. Takie kółka montowane są przeważnie w longboardach i innych deskorolkach, nieprzeznaczonych do wykonywania tricków lub szybkich przejazdów. Wiesz już mniej więcej, jakie koła do deskorolki wybrać dla osoby początkującej. Sprawdź także inne parametry „deski”, jak choćby maksymalna waga użytkownika. W ofercie naszego sklepu internetowego nie brakuje ciekawych modeli, które na pewno dobrze spiszą się jako pierwsza deskorolka. Życzymy dobrej zabawy i bezpiecznej jazdy!


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756