Poradniki Eksperta

Najlepszy telefon do 1000 zł – ranking [TOP10]

 2023-05-25 

Telefony komórkowe stały się już Waszym nieodłącznym towarzyszem, niezależnie od tego, gdzie się udajecie. Korzysta z nich niemal każdy i nie jest przesadą stwierdzenie, że bez telefonu trudno wyobrazić sobie bycie częścią nowoczesnego społeczeństwa. Rewolucja dokonała się jednak dopiero po pojawieniu się smartfonów, które diametralnie zmieniły przeznaczenie tych urządzeń. Na jakie funkcje należy zwrócić uwagę, jeśli chcecie mieć pewność, że wybierzecie najlepszy telefon do 1000 zł? Co w ogóle oznacza, że telefon jest dobry i co o tym decyduje?

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Rewolucyjny smartfon

Smartfony przeszły krótką, ale za do bardzo dynamiczną drogę od pierwszych prototypów powstałych 30 lat temu do tego, co znamy z półek sklepowych obecnie. Ogromna popularność tych urządzeń to głównie zasługa wyjątkowo przyjaznego interfejsu, który opiera się na ekranie dotykowym. Dzięki temu smartfony w krótkim czasie zaczęły oferować coraz bardziej rozbudowane funkcje. Część z nich była mocno ograniczona przez swoje zastosowanie, jak chociażby wykonywanie połączeń czy wiadomości tekstowe, ale inne już nie. W taki sposób na telefonach komórkowych możemy w dzisiejszych czasach wykonywać szalenie skomplikowane zadania, które wcześniej były zarezerwowane wyłącznie dla komputerów. Ogromna jest w tym zasługa miniaturyzacji, która sprawiła, że podzespoły zajmujące wcześniej sporo miejsca w obudowie komputera, teraz bez problemu mieszczą się w małym smartfonie.


Co ciekawe, postęp w rozwoju telefonów komórkowych nie jest już ograniczony wyłącznie przez brak odpowiedniej technologii, ale zapewnienie koniecznej wydajności. Mowa tutaj o bateriach, które producenci wiedzą, jak rozwinąć, ale muszą to jeszcze pogodzić z wieloma innymi czynnikami. Dlatego też najprężniej rozwijającym się podzespołem w smartfonach są właśnie baterie, a w szczególności systemy ich ładowania, a także magazynowania energii. Nie jest trudno wyobrazić sobie, że przecież nawet takie małe komputery, którymi są smartfony, muszą zużywać całkiem spore pokłady wspomnianej energii. Jaki telefon do 1000 zł będzie w stanie zapewnić Wam najlepszą wydajność w tej kwestii?

Jaką baterię powinien oferować telefon do 1000 zł?

Myśląc o bateriach w smartfonach, nie powinniście mylić ich ze standardowymi bankami energii, którymi są tradycyjne baterie. Zasada ich działania jest podobna, ale korzystają one z innych materiałów i technologii. W smartfonach liczy się przede wszystkim wysoka wydajność, dlatego producenci muszą niekiedy przejść samych siebie, aby zapewnić całemu telefonowi odpowiedni poziom energii. Płynie ona oczywiście z baterii, chociaż lepszym określeniem byłoby użycie słowa akumulator. Ten podzespół ma wyjątkowo ciężkie zadanie, ponieważ podczas gdy smartfon jest uruchomiony, musi działać na okrągło. Nie byłoby to problemem, gdyby nie pozostałe podzespoły, które są bardzo łase na zastrzyki energii. Duże i kolorowe wyświetlacze, aplikacje wymagające sporej ilości mocy obliczeniowej, to wszystko jest kwintesencją telefonów komórkowych, ale wymaga ogromnych ilości energii. Wybierając najlepszy smartfon do 1000 zł, musicie zatem szczególnie dobrze przyjrzeć się pojemności akumulatora, a także jego oferowanym funkcjom.


W pierwszej kolejności należy określić, ile dokładnie energii może przechowywać akumulator. W tym przedziale cenowym bez większego problemu powinniście znaleźć modele, których bank energii wystarczy przynajmniej na dwa dni działania. Wszystko oczywiście w pełni zależy od tego, w jaki sposób będziecie używać smartfona i jego funkcji. Dlatego też producenci określają czas pracy na pełnej baterii najczęściej w stanie spoczynku, czyli przy małym obciążeniu podzespołów. Pojemność baterii oznacza się w miliamperogodzinach, które opisuje się skrótem mAh. Najlepszy smartfon do 1000 zł powinien oferować nawet do 5000 mAh, co w zupełności wystarczy na wspomniane dwa dni działania.

Wszystko o wyświetlaczu

Wspomnieliśmy już na wstępie tego rankingu, że z punktu widzenia użytkownika, jedną z najważniejszych cech smartfona jest jego wyświetlacz. W jaki sposób powinniście podejść do tego tematu, aby Wasz najlepszy telefon do 1000 zł gwarantował najwyższą jakość obrazu i pełnię kolorów? W tym przedziale cenowym do najpopularniejszych rozwiązań należą smartfony wyposażone w matrycę IPS. Gwarantuje ona duże kąty widzenia, co jest bardzo istotne z perspektywy komfortu obsługi smartfonu. Odwzorowanie barw jest również na wysokim poziomie, co oznacza, że nawet podczas oglądania filmów na Waszym telefonie będziecie mogli liczyć na dobrą ich jakość. W sklepach są także dostępne smartfony z matrycą OLED, a także AMOLED. Te matryce oferują znacznie lepsze wyniki w kwestii odwzorowania barw, kątów widzenia, kontrastów, a także jasności ekranu.


Przekątna wyświetlacza ma dla wielu osób równie duże znaczenie, co jakość obrazu. Duży ekran to większa powierzchnia, na której będziecie mogli dostrzec więcej elementów np. strony internetowej. Najlepszy smartfon do 1000 zł możecie znaleźć bez żadnego problemu z przekątną ekranu powyżej 6 cali, co jest standardem dla większości telefonów, nawet tych z górnej półki.


Ważniejsza od przekątnej jest rozdzielczość wyświetlacza. Większa rozdzielczość, to więcej pikseli zastosowanych w ekranie, co przekładać się będzie na ostrość obrazu, a także lepsze postrzeganie nawet najmniejszych szczegółów. Do najbardziej pożądanych rozwiązań w tej kwestii należy rozdzielczość Full HD, czyli zastosowanie 1920x1080 pikseli. Wielu producentów używa do opisania tej cechy smartfona określenia 1080p. Warto zauważyć, że Full HD sprawdzi się dla konkretnych potrzeb użytkownika, jak oglądanie filmów, czy w telefonach dla graczy. Jeśli szukacie czegoś, co zapewni Wam dobrą jakość, ale nie planujecie powyższych aktywności na Waszym smartfonie, ze spokojem możecie wybrać modele z mniejszą rozdzielczością. Jeśli jednak gry to Wasza ulubiona forma rozrywki na telefonie, możecie poszukać nawet wyższej rozdzielczości.


Skoro mówimy już o grach i filmach, warto, abyście wiedzieli, czym jest częstotliwość odświeżania ekranu. Oznacza to, ile razy w ciągu jednej sekundy smartfon będzie odświeżać piksele na wyświetlaczu. Więcej odświeżeń oznacza znacznie lepszą płynność obrazu, co przekłada się na jego jakość, szczególnie we wspomnianych grach i filmach. Najczęściej wystarczy w zupełności 60 Hz, ale najlepszy telefon do 1000 zł możecie znaleźć również z częstotliwością 90 i 120 Hz.

Pamięć telefonu

Pamięć jest słowem, które nieustannie przewija się w kontekście smartfonów. Stosuje się je do określenia pamięci RAM, a także pamięci wewnętrznej. RAM jest niczym innym jak przestrzenią wirtualną, w której każdy komputer, którym smartfon przecież jest, przechowuje niezbędne dane do wykonywania obliczeń, czyli pracy. Warto wspomnieć, że jest to pamięć podręczna, czyli tymczasowa. Po zakończeniu operacji dane są z niej usuwane. Więcej pamięci RAM oznacza, że telefon będzie mógł szybciej, sprawniej i wydajniej wykonywać wszystkie operacje. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują korzystanie z wymagających aplikacji, jak gry. Więcej pamięci RAM to mówiąc w prosty sposób – szybsze działanie telefonu. Najlepszy telefon do 1000zł powinien zagwarantować Wam od 2 do 8 GB pamięci RAM, co w pierwszym przypadku wystarczy do codziennego użytkowania, a w drugim także do grania.


Pamięć wewnętrzna, w odróżnieniu od pamięci RAM, jest stała. Oznacza to, że wszystkie dane, której zostaną do niej wprowadzone, pozostaną w tym miejscu, dopóki nie zostaną usunięte manualnie, przez użytkownika. Mowa tutaj o zdjęciach, filmach, plikach tekstowych, a także nagraniach audio. Więcej pamięci wewnętrznej to po prostu więcej przestrzeni dla Waszych plików. Ma to duże znaczenie, jeśli planujecie robienie pokaźnych ilości zdjęć aparatem. Może to być zaledwie 16 GB, a może być również 256 GB. W niektórych telefonach można również w razie potrzeby dołożyć dodatkową pamięć w postaci zewnętrznej karty pamięci.

Zdjęcia i wideo

Najlepszy smartfon do 1000 zł koniecznie musi zagwarantować Wam wysoką jakość wykonywanych zdjęć i nagrań wideo. Najwięcej uwagi poświęca się aparatowi tylnemu, który często wykorzystuje kilka obiektywów, służących różnym celom. Najczęściej wynosi ona od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu Mpx. Większa ilość pikseli, to podobnie, jak w przypadku wyświetlacza lepsza jakość wykonywanych zdjęć. Podobnie wygląda to w przypadku nagrań wideo, których rozdzielczość może wynosić już o wiele więcej niż w porównaniu z aparatem fotograficznym. Najlepszy telefon do 1000 zł może nagrywać nawet w jakości 4K, ale najczęściej spotyka się Full HD. Możliwości aparatów są ściśle powiązane z wydajnością procesorów, które wpływają na stabilność pracy aplikacji, w tym właśnie aparatów.


Procesor w smartfonie jest jego mózgiem. Odpowiada za obsługę wszystkich zadań w formie wykonywania skomplikowanych obliczeń. Każdy procesor korzysta z kilku różnych rdzeni, które zwiększają jego możliwości. Oznacza to zatem, że powinniście szukać takich modeli, które mają tych rdzeni odpowiednią ilość do zaplanowanych przez Was działań. Do codziennego użytku lepiej jest wybrać smartfon z procesorem korzystającym z czterech rdzeni, ale już do np. grania czy nagrywania w wysokiej jakości niezbędny będzie procesor ośmiordzeniowy.

Łączność bezprzewodowa

Ranking smartfonów do 1000 zł kończymy omówieniem funkcji dodatkowych. Na ich czele stoi oczywiście łączność bezprzewodowa, czyli Bluetooth i WiFi. Obecne telefony korzystają ze zaktualizowanych standardów tej łączności, ale lepiej upewnijcie się, czy jest to przynajmniej wersja 5.0 dla Bluetooth i 802.11 b/g/n dla WiFi. Dzięki temu transfer danych będzie szybki i stabilny.


Coraz popularniejsze staje się również stosowanie NFC, czyli łączność bezprzewodowa, z tą różnicą, że jej zastosowanie jest przydatne przy dokonywaniu płatności zbliżeniowych.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756