Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ładowanie baterii w telefonie - jak robić to dobrze?

 2023-07-19 

Ładowanie baterii to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Najsłynniejszy, który zna chyba dziś każdy, dotyczy pierwszego ładowania baterii w telefonie, a w zasadzie jej wielogodzinnego formatowania, jakie jeszcze niedawno było podstawowym zaleceniem operatorów komórkowych. Od tego czasu dużo się zmieniło, choć zapewne wiele osób wciąż popełnia te same błędy podczas ładowania baterii. Na czym one polegają? Jak naładować baterię, aby wydłużyć jej żywotność?

Ładowanie baterii w telefonie - jak zrobić to poprawnie?

Ładowanie baterii wydaje się czynnością banalnie prostą. Wystarczy podłączyć urządzenie do ładowarki i poczekać aż się naładuje. Najlepiej przez noc. Niestety, to jak naładować baterię poprawnie, tak aby mogła posłużyć przez długi czas, nie jest takie oczywiste. Przede wszystkim nie należy ładowania baterii zostawiać na noc. Wynika to nie tylko z zasad bezpieczeństwa - pożary wywołane przegrzaniem i spięciem kabla ładującego telefon zdarzają się coraz częściej - lecz także z dbałości o baterię. 


Ładowanie telefonu w nocy to nieustanna praca akumulatora. Wydaje się niemożliwe, tym bardziej, że przecież każdy nowoczesny smartfon posiada baterie litowo-jonowe, których przeładować się nie da. Współczesne telefony mają zaprogramowane działanie i po pełnym 100% naładowaniu baterii automatycznie blokują dalszy proces pobierania energii, więc teoretycznie odcinają dopływ prądu. Teoretycznie wszystko się zgadza, jednak w praktyce, ładujący się w nocy telefon pozostaje w trybie czuwania, przez co sukcesywnie traci moc. Kilka kreseczek znika i na nowo ładuje się, tworząc mechanizm błędnego koła. Najwięcej szkód wywiera jednak nie niekończące się przez te 6-9 godzin snu ładowanie, ale wywołana nim podwyższona temperatura, która można znacznie skrócić żywotność baterii. Stosowane dziś akumulatory nie lubią ciepła. Można się o tym łatwo przekonać, ładując swój smartfon w nocy. Po pewnym czasie może się okazać, że telefon odmówi nam posłuszeństwa. 


Innym często popełnianym błędem jest ładowanie baterii do samego końca, do uzyskania 100%. Wydaje się to logiczne. W końcu im większy poziom baterii, tym dłużej akumulator wytrzyma. Ale to kolejny mit! Wiele urządzeń pracuje najbardziej efektywnie na poziomie 30-90%. W zasadzie nie potrzeba więcej, bo tyle w zupełności wystarcza. Dziś zasady dotyczące konieczności pełnego ładowania baterii oraz podłączania jej do prądu wyłącznie po rozładowaniu urządzenia są nieaktualne. Zamiast nich weszły w życie nowe, zupełnie odwrotne. Według obecnych standardów:


  • czas ładowania baterii powinien być krótki, 
  • urządzenie najlepiej ładować, gdy poziom baterii osiąga wspomniane 30-90%,
  • do ładowania baterii należy używać tylko oryginalnych, markowych ładowarek.

Szybkie ładowanie baterii - na czym polega?

Szybkie ładowanie baterii to rozwiązanie, jakie po raz pierwszy wprowadziło amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne Qualcomm. Qualcomm opatentowało rewolucyjną technologię szybkiego ładowania Quick Charge 1.0, która pozwalała ładować baterię nawet 40 razy szybciej, za co odpowiadają ładowarki o większej mocy.  Kolejnym krokiem było udoskonalenie projektu i wypuszczenie na rynek nowszej wersji Quick Charge 2.0, która oferowałą aż cztery alternatywne poziomy ładowania, różniące się od siebie mocą napięcia i natężenia. Z ich pomocą można było naładować baterię do 70 razy szybciej w porównaniu do zwykłej ładowarki. Dziś wiele urządzeń korzysta z technologii Quick Charge 3.0, wyposażonej w system INOV, czyli inteligentnej optymalizacji napięcia i natężenia. Co ważne, pozwala ograniczyć straty energii oraz ilość wytwarzanego w trakcie ładowania ciepła. Dostępna jest także najnowsza wersja Quick Charge 4+. Obok rozwiązań marki Qualcomm, popularne są także konkurencyjne technologie szybkiego ładowania, jak SuperCharge.


Większość systemów szybkiego ładowania jest bezpiecznych dla wszystkich smartfonów, nawet tych niekompatybilnych. Wiele ładowarek o natężeniu większym niż podstawowe 1A i nasileniu wyższym niż 5V ma zbudowane odpowiednie zabezpieczenia, pozwalające dostosować właściwą moc do parametrów danego urządzenia. Na rynku jest kilkanaście różnych systemów szybkiego ładowania, które w większości działają bardzo podobnie - ładują baterię w mniej niż 30 minut, zapobiegają nagrzewaniu się akumulatora i ograniczają straty energii. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest system oparty na napięciu 5V przy nasileniu 2A, korzysta z niego większość smartfonów, w tym również produkty od Apple’a, czyli iPhone

Co robić, aby baterie dłużej trzymały?

Żywotność baterii można przedłużyć w bardzo łatwy sposób. Wśród skutecznych sposobów na to, by baterie dłużej trzymały, można wymienić: 


  • ładowanie baterii powinno być krótkotrwałe, ale częste, 
  • warto wykorzystać system szybkiego ładowania, 
  • nie należy ładować telefonu ani laptopa w nocy - wielogodzinne ładowanie jest nieefektywne, a w jego trakcie wytwarza się ciepło, które przyczynia się do szybszej eksploatacji akumulatora, 
  • nie należy czekać z ładowaniem baterii, aż ta całkowicie się wyczerpie, 
  • prawidłowe ładowanie baterii to ładowanie oryginalną ładowarką 
  • dobrze odciążyć akumulator, odinstalowując nieużywane aplikacje, 
  • w sytuacjach kryzysowych, gdy poziom baterii niebezpiecznie spada, dobrze wyłączyć niektóre funkcje - Wi-Fi, GPS, Bluetooth, NFC, transmisję danych oraz zmniejszyć jasność wyświetlacza.
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756