Poradniki Eksperta

Nowe przepisy dronowe 2021 - co się zmieniło?

Nowe przepisy dronowe obowiązują od 31 grudnia 2020 roku. Prawo jest regulowane przez Urząd Lotnictwa Celnego. Określa zasady korzystania z dronów w przestrzeni publicznej, obowiązek rejestracji sprzętu czy to, kto może użytkować drony.  


nowe przepisy dronowe


Co stanowią przepisy dronowe? 


Kupiłeś drona i prawdopodobnie jesteś gotowy, aby naładować akumulator i wyjąć go na pierwszy lot testowy. Ale zanim to zrobisz, musisz znać zasady i przepisy. Powinieneś także być świadomy praw swoich i osób wokół ciebie. Zanim dowiesz się dokładnie, jakie zasady obowiązują, musisz określić, w jaki sposób będziesz go używać. Jeśli latasz dla przyjemności, wymagania są znacznie mniej surowe. Po uzyskaniu certyfikatu będziesz mógł używać swojego drona do robienia zdjęć lotniczych i wideo w celu sprzedaży jako zdjęć stockowych, pracy przy produkcjach filmowych, robienia zdjęć lotniczych na weselach. 


Jak wyglądają nowe przepisy dronowe? 


Nie każdy musi posiadać uprawnienia na drona. Nie każdemu również jest potrzebna licencja. Aby móc latać bez żadnego pozwolenia, wykonywany lot musi być lotem rekreacyjnym albo sportowym. W tej sytuacji można latać bez konieczności posiadania świadectwa kwalifikacji, badań lekarskich czy ubezpieczenia OC. Licencja jest wymagana w przypadku, gdy chcemy zarabiać na wykonywaniu zdjęć dronem. 


Zmiany w obecnym prawie


  • Nie będzie obowiązku rejestracji każdego drona. Będzie natomiast obowiązek rejestracji operatora systemu bezzałogowego statku powietrznego (BSP) wykonującego operacje w kategorii „otwartej” i „szczególnej”. Operatorzy systemów bezzałogowych statków powietrznych umieszczają swój numer rejestracyjny na każdym BSP.

  • W projekcie zmiany ustawy prawo lotnicze dostosowujące prawo krajowe do rozporządzeń unijnych przewidziano, że osoby niepełnoletnie powyżej 14. roku życia będą mogły zarejestrować się w rejestrze operatorów. Aby to zrobić, będzie wymagana zgoda opiekuna prawnego. 

  • Urząd Lotnictwa Cywilnego będzie nadzorował podmioty, które będą prowadzić szkolenia pilotów BSP prowadzone przez wyznaczonego operatora albo uznany podmiot, który uzyskał uprawnienia do jego prowadzenia.

  • W przypadku szkolenia VLOS w kategorii „otwartej” będzie to ogólne szkolenie on-line oraz test on-line potwierdzający zdobycie wymaganej wiedzy.

  • W kategorii „szczególnej” dla VLOS, wykonywanego zgodnie ze scenariuszem standardowym, nr 1 będzie obowiązkowe zaliczenie dodatkowego egzaminu z wiedzy teoretycznej przed egzaminatorem oraz szkolenie i egzamin z zakresu umiejętności praktycznych.

  • W kategorii „szczególnej” dla BVLOS, wykonywanego zgodnie ze scenariuszem standardowym, nr 2 będzie obowiązkowe zaliczenie dodatkowego egzaminu z wiedzy teoretycznej przed egzaminatorem oraz szkolenie i egzamin z zakresu umiejętności praktycznych.


Aby zarejestrować się jako operator drona, należy skorzystać ze strony ULC. 
Czy każdy może kupić drona?


Drony są ogólnodostępne dla każdego, kto chce je posiadać. Gdzie kupić sprzęt? Wcześniej warto sprawdzić informacje o poszczególnych modelach i wybrać taki, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Na rynku dostępne są również proste modele stworzone z myślą o dzieciach. Jak kształtują się ceny dronów? Średniej klasy sprzęt kupimy za niecały 1000 złotych. Te lepsze, które wykorzystuje się głównie do celów komercyjnych, kosztują nawet kilka tysięcy złotych. 


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert