Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

ANC – co to jest i jak działa? Zalety słuchawek ANC

 2023-07-19 

Producenci słuchawek stosują w swoich modelach rozmaite rozwiązania techniczne, które mają zwiększyć komfort użytkowania sprzętu. Do takich możemy zaliczyć z pewnością funkcję aktywnej redukcji szumów, czyli ANC. Co to jest, jak działa i w jakich słuchawkach możesz ją znaleźć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym krótkim poradniku.

Czym jest  ANC? Trochę historii

Początki aktywnej redukcji hałasu sięgają pierwszej połowy XX w. Rozwiązanie to zostało początkowo opracowane z myślą o zastosowaniu w lotnictwie, a jednym z ich prekursorów był Lawrence J. Fogel. Celem opracowanego przez niego modelu było zredukowanie poziomu hałasu w kabinie pilotów, co miało ułatwiać im komunikację. Aktywna redukcja szumu była stosowana również do ochrony słuchu. Dążono do tego, aby tłumienie hałasu było jak największe.


Pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia na pomysł opracowania słuchawek z ANC wpadł dr Amar Bose, uznany amerykański inżynier dźwięku, jednocześnie – jak łatwo się domyślić – założyciel firmy Bose. Do stworzenia przez niego modelu słuchawek z ANC przyczyniła się podróż do Europy hałaśliwym, głośno pracującym samolotem. Był to pierwszy model Bose z układem wykorzystującym mikrofony wbudowane w nauszniki słuchawek.


Swoje rozwiązania związane z ANC opracowywali także inni producenci sprzętu audio. Jednym z nich była niemiecka firma Sennheiser, która stworzyła, również w latach 80. XX w., zestaw słuchawkowy z aktywną redukcją szumów. Był on wykorzystywany przez tamtejsze linie lotnicze Lufthansa. Obecnie produkowane modele z ANC tej firmy w niczym nie przypominają swoich pierwowzorów, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę kompaktowe modele bezprzewodowe typu True Wireless, jak np. model CX 400BT.


Producenci słuchawek nieustannie pracują nad rozmaitymi układami aktywnej redukcji hałasu, starając się, aby działanie funkcji ANC było jak najskuteczniejsze. Nie zapominają przy tym o korzeniach powstania tego rozwiązania i opracowują różnorodne systemy specjalnie z myślą o użytkowaniu słuchawek podczas podróży samolotem (np. technika kompensacji ciśnienia atmosferycznego w modelu WH-1000XM4 firmy Sony). Wiemy już co to jest ANC, na jakiej zasadzie jednak ono działa?

Zasada działania ANC

Co to jest ANC? Aktywna redukcja hałasu wykorzystuje w działaniu układy cyfrowego przetwarzania sygnału (DSP, ang. Digital Signal Processing). Zintegrowane z obudowami przetworników elektroakustycznych mikrofony zbierają sygnał dochodzący zewnątrz do słuchawek, który miałby przedostać się do ucha użytkownika. Rejestrowany dźwięk z zewnątrz jest poddawany analizie i za pomocą specjalnych układów elektronicznych generowany jest sygnał o przeciwnej fazie (będący niejako jego lustrzanym odbiciem). 


Nałożenie się tych dwóch sygnałów powoduje, w idealnej sytuacji, ich wyciszenie. W efekcie do ucha użytkownika słuchawek ANC dźwięki z zewnątrz nie docierają lub docierają ze znacznie zredukowanym poziomem natężenia. Poprawia to komfort użytkowania słuchawek i nie zakłóca odtwarzanego dźwięku, np. ze smartfona, telewizora, czy innego urządzenia podłączonego przewodowo lub sparowanego bezprzewodowo ze słuchawkami.

Złożoność i skuteczność funkcji ANC

Do zbierania dźwięków przez układy aktywnej redukcji hałasu wykorzystywana jest różna liczba mikrofonów – zależnie od rozwiązań stosowanych przez danego producenta i modelu słuchawek. Przekłada się to również na złożoność systemu ANC i jego skuteczność. Aktywna redukcja hałasu z reguły lepiej sobie radzi z hałasem o niskich częstotliwościach. Może więc okazać się skuteczna np. podczas podróżowania komunikacją miejską. Co ważne, funkcja ANC w słuchawkach nie musi być stale aktywna. Można ją włączyć lub wyłączyć. Rozwiązanie to jest zasilane bateryjnie. Przy wyborze słuchawek warto więc zwrócić uwagę na czas pracy na baterii z włączoną funkcją aktywnej redukcji hałasu i bez niej.

Przykłady urządzeń

W funkcję ANC wyposażane są zarówno słuchawki nauszne, jak i dokanałowe. Znajdziesz ją w modelach przewodowych i bezprzewodowych. Jest wykorzystywana także w słuchawkach całkowicie pozbawionych kabli, popularnie określanych jako True Wireless. Słuchawki mają z reguły opcję włączenia lub wyłączenia ANC, a w niektórych możesz mieć możliwość regulowania stopnia redukcji niepożądanych hałasów dochodzących z zewnątrz.


Producenci słuchawek stosują nawet specjalne procesory, które są wykorzystywane do przetwarzania dźwięku na potrzeby aktywnej redukcji hałasu. Na przykład słuchawki WH-1000XM4 firmy Sony mają wbudowany procesor QN1 HD, który pracuje w oparciu o specjalny algorytm i sygnały rejestrowane przez dwa mikrofony wbudowane w każdy z nauszników. Zmiany w sygnale audio wykrywane i korygowane są ponad 700 razy w ciągu jednej sekundy.


Wspomniana wcześniej firma Bose, jeden z protoplastów systemu aktywnej redukcji hałasu w słuchawkach, ma w ofercie innowacyjny model Noise Cancelling Headphones 700. Zastosowano w nim mikrofony wbudowane zarówno po wewnętrznej, jak i po zewnętrznej stronie nauszników  (łącznie aż 8 mikrofonów). Użytkownik ma do dyspozycji aż 11 poziomów redukcji hałasu. Dzięki temu może dopasować ten element do własnych preferencji.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756