Poradniki Eksperta

Ile nagrzewa się piekarnik?


Podstawowym sprzętem w każdej kuchni jest piekarnik. To w nim upieczesz pyszne ciasta, przyrządzisz soczystą pieczeń czy ulubione mięso na codzienny obiad. Aby dania były idealnie wypieczone, należy ustawić odpowiednią temperaturę i wybrać właściwą funkcję. Zdarza się, że potrzebujemy szybko coś przyrządzić dla niespodziewanych gości. Wtedy liczy się każda minuta. Z niecierpliwością czekamy na nagrzanie się piekarnika i wstawienie naczynia z potrawą. Wtedy pojawia się pytanie, ile nagrzewa się piekarnik? Czy można przyspieszyć ten proces? Jaka funkcja jest przydatna w piekarniku, by skrócić czas nagrzewu piekarnika? Te pytania nurtują nas zwłaszcza wówczas, gdy chcemy przygotować coś ekspresowo. Oto kilka porad w tym temacie.Ile nagrzewa się piekarnik


Pieczenie potraw a nagrzew piekarnika


Aby ciasta były wypieczone, mięso chrupiące, a pizza bez zakalca należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Dania wkładamy zawsze do rozgrzanego piekarnika. Zanim więc włożysz swoje dzieło kulinarne do pieczenia musisz odczekać, aż temperatura w piekarniku uzyska właściwy poziom. Zazwyczaj w przepisach jest podane w jakiej temperaturze pieczesz, czy to np. 180 czy 220 stopni Celsjusza. Nieodpowiednio nagrzany piekarnik sprawia, że Twoje ciasto drożdżowe będzie niewyrośnięte, a dania mięsne nie będą soczyste. Warto pamiętać o tym, że wkładając blachę z przyrządzonym daniem do zimnej komory urządzenia nie skrócisz czasu pieczenia. Czas pieczenia liczysz od momentu jego nagrzania. Dobrze nagrzany piekarnik jest gwarancją udanego i smacznego wypieku.


Sprawdź również: Dlaczego piekarnik przypala?


Piekarniki w naszej ofercie:


Czas nagrzewania piekarnika


Jak długo nagrzewa się piekarnik? Czas nagrzewu urządzenia w dużej mierze zależy od rodzaju sprzętu. Krócej będzie nagrzewał się piekarnik elektryczny, nieco dłużej piekarnik gazowy. Ponadto w zależności od rodzaju potrawy możesz wybrać np. grzanie statyczne (góra-dół) lub grzanie z termoobiegiem. Dzięki cyrkulacji powietrza piekarnik z termoobiegiem szybciej się nagrzewa. Oczywiście szybciej nagrzeje się urządzenie w którym ustawisz temperaturę na poziomie 170 stopni Celsjusza, niż to, w którym ustawisz temperaturę na poziomie 220 stopni Celsjusza. Proces nagrzewania piekarnika w dużej mierze zależy więc od temperatury, którą chcesz uzyskać oraz od funkcji wybranej do pieczenia danej potrawy. Przystępując do uruchomienia nagrzewania piekarnika w pierwszej kolejności zaprogramuj funkcję grzania, a następnie za pomocą pokrętła lub panelu dotykowego ustaw odpowiednią temperaturę. Po tych czynnościach urządzenie rozpocznie proces nagrzewania, który może trwać od kilku do kilkunastu minut.


Szybki nagrzew w piekarniku


Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników producenci wyposażają swoje modele piekarników w wiele praktycznych i przydatnych funkcji. Jedną z nich niewątpliwie jest funkcja szybkiego nagrzewania, określana również jako Booster. Ile nagrzewa się piekarnik z funkcją Booster? Dzięki tej technologii urządzenie błyskawicznie nagrzewa się nawet do najwyższej temperatury. Jeśli więc chcesz skrócić czas przyrządzania szybkiego obiadu dla rodziny, piekarnik z funkcją Booster będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dla przykładu piekarnik Amica do 150 stopni Celsjusza rozgrzewa się zaledwie w 3 minuty, piekarnik Samsung do 200 stopni Celsjusza rozgrzewa się w około 5 minut. Natomiast w piekarniku Bosch z funkcją szybkiego nagrzewania czas nagrzewu skraca się o około 30 procent do zaledwie kilku minut. To niewątpliwie rozwiązania, które przyspieszają pracę w kuchni.


Generalnie wszystkie piekarniki z funkcją Booster są w stanie w znacznie szybszym czasie osiągnąć określoną temperaturę pieczenia. Po wyborze tej funkcji piekarnik wykorzystując źródła mocy ekspresowo nagrzeje komorę pieczenia. Tryb szybkiego nagrzewania oznaczony jest symbolem wentylatora w kółku, nad którym widoczna jest ostra fala w kształcie trójkątów.


Informacja o nagrzaniu piekarnika


Przyrządzając potrawy masz dużo pracy. Producenci wyposażyli więc swoje piekarniki w specjalne udogodnienia, by łatwiej było Ci sprawdzić czy Twój piekarnik osiągnął już określoną temperaturę. W zależności od marki i modelu stosowane są różne rozwiązania. Bardzo popularna jest lampka kontrolna, która zapala się lub gaśnie po osiągnięciu wymaganej temperatury. Niekiedy na wyświetlaczu widoczna jest informacja o tym, że komora jest już nagrzana. W wielu modelach piekarników podczas nagrzewania może migać znaczek temperatury. Gdy osiągnie ona odpowiednią wysokość miganie ustaje. Może być również na odwrót, że w momencie nagrzania się piekarnika znaczek temperatury zacznie migać.


Proces nagrzewania piekarnika w niektórych modelach możesz również kontrolować za pomocą pokazującej się na wyświetlaczu linii lub słupka. Praktycznym rozwiązaniem jest również sygnał dźwiękowy, który włącza się, gdy piekarnik się nagrzeje. Nie musisz więc być blisko urządzenia, by sprawdzić stan nagrzewu. Zatem, ile nagrzewa się piekarnik? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas nagrzewu uzależniony jest od temperatury, którą chcesz osiągnąć i wybranej funkcji piekarnika.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756