Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Montaż zlewu w blacie – jak zamontować zlew?

 2023-10-04 

Jeśli mamy zamiar wymienić stary zlewozmywak na nowy, to sprawa jest prosta. Nowy wstawimy w miejsce pierwszego i po kłopocie. Może się jednak zdarzyć, że się dopiero urządzamy i zaczynamy wszystko od zera, albo przechodzimy remont generalny i chcemy, by zlew znalazł się we właściwej strefie, zgodnie z zasadami ergonomii w kuchni. Jeśli tak, to zgodnie ze strefami kuchennymi, zmywanie przewidziane jest w trzeciej strefie. W pierwszej jest lodówka, a w drugiej mamy szafki przeznaczone na naczynia oraz produkty niewymagające chłodzenia. Następnie docieramy do strefy trzeciej, czyli do strefy zmywania i w niej powinien znaleźć się zlewozmywak oraz zmywarka. Tak czy inaczej, zlewozmywak powinien się znajdować między strefą przechowywania a przygotowywania. To jaki zlewozmywak wybierzemy, zależy od nas samych, ale montaż zlewu w blacie, zależy od wielu czynników, na które nie mamy wpływu.

Ważna jest instalacja

Tak naprawdę, dla każdego typu zlewozmywaka, także gdy jest niezbędny montaż zlewu w blacie, istotne jest, gdzie i jak przebiega instalacja wodno-kanalizacyjna. Powód jest prosty – im bliżej doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków umieścimy zlewozmywak, tym lepiej, gdyż nie będziemy musieli „ciągnąć” instalacji, co przecież podwyższa koszty nawet wtedy, gdy robimy to sami (potrzebne mogą się okazać dodatkowe materiały). Skoro zatem wiemy gdzie, opowiemy o tym, jak to się robi w przypadku różnego typu zlewozmywaków.

Mocowanie według wzoru

Wbudowanie zlewozmywaka w blat, to jeden z częściej stosowanych typów montażu. Przeznaczone są do tego zlewozmywaki i komory o wypukłych krawędziach. Wyprofilowana krawędź, zapewnia bowiem dodatkową stabilność zlewozmywaka. Mocowany jest on klamrami w wyciętym blacie i może współpracować z baterią ścienną, jak i stojącą. Ten sposób montażu, nadaje się do blatów wykonanych z dowolnego materiału. Na montaż zlewu w blacie, mogą pozwolić sobie te osoby, które decydują się na określony typ urządzenia, bez względu na to, z jakiego jest zrobione materiału (stal, konglomerat, itp.). W ten sposób montuje się zlewozmywaki najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez kupujących, czyli wbudowywane (wpuszczane w blat). W tym celu, trzeba wyciąć w blacie roboczym specjalny otwór (schemat dołącza producent), który musi odpowiadać wymiarom sprzętu, a następnie w tym miejscu umieścić zlewozmywak. Przed umieszczeniem go w otworze, na całym obrzeżu trzeba zamontować uszczelkę, chroniącą przed zaciekaniem wody pod obrzeże komory. Tak przygotowany zlewozmywak, wkłada się do otworu i przykręca uchwytami montażowymi do blatu. 


Zaletą tego rodzaju montażu, jest brak wystających krawędzi oraz kantów. Tak zamontowany zlewozmywak, niejako stapia się z blatem, tworząc z jednolitą całość, zwłaszcza gdy blat kuchenny oraz zlew, są w podobnych kolorach. Dzieje się tak dzięki temu, że brzegi zlewu ściśle przylegają do blatu, a między powierzchnią blatu, a urządzeniem nie ma szpar. Nie gromadzą się, więc w nich np. resztki żywności. Jest to rozwiązanie bardzo higieniczne.

Zlewozmywaki w naszej ofercie:

Rodzaje krawędzi

Wyróżnia się dwa typy krawędzi, zlewozmywaków wbudowywanych. Pierwszy z nich, to wypukłe, których wyprofilowanie gwarantuje lepszą stabilność zlewozmywaka. Takie urządzenia mocuje się za pomocą klamer w wyciętym blacie i jest to rodzaj montażu odpowiedni do blatów wykonanych z każdego materiału. Drugi rodzaj, to krawędzie płaskie. W tym przypadku komora przylega do blatu kuchennego, a krawędź wystaje tylko na grubość materiału. Tu również stosuje się do mocowania specjalne klamry i można montować takie zlewozmywaki w blatach z różnych materiałów.

Inne wpuszczanie w blat

Dotyczy ono zlewów podwieszanych. Jeśli ktoś ma wątpliwości, jak zamontować zlew, tym razem podwieszany, to śpieszymy z wyjaśnieniem. Montuje się go bardzo podobnie, jak zlewozmywak wpuszczany. Przy montażu należy także wyciąć odpowiedni otwór w blacie na podbudowie (czyli szafce kuchennej), według schematu producenta. Różnica polega na tym, że ten sprzęt wbudowuje się od dołu. Trzeba przyznać, że ten rodzaj montażu jest nieco bardziej skomplikowany, ale stwarza możliwość łączenia komór o różnych wielkościach, a także kształtach (np. dwie komory w niewielkiej odległości jedna obok drugiej), np. mogą to być dwa jednokomorowe zlewozmywaki, wykonane z różnorakich materiałów. Do tego typu urządzeń, najczęściej kompletuje się baterie stojące, montowane w blacie. Jednak do zlewów tego typu, stosuje się blaty z fabrycznie wyciętym i zabezpieczonym otworem. Jest to istotne, by wyznaczyć z drugiej strony blatu otwory montażowe do uchwytów. W tym celu, należy blat odwrócić i za pomocą szablonu odrysować krawędź komory zlewozmywakowej. Teraz trzeba jeszcze wyznaczyć (w czterech miejscach) miejsca pod zaczepy, wiercąc w nich otwory o średnicy kołka montażowego i głębokości nie większej niż 1/2 grubości blatu. Na koniec smaruje się krawędź zlewozmywaka bezbarwnym silikonem, przykłada go do blatu i przykręca.

Inny sposób mocowania

W tym przypadku, chodzi o montaż zlewozmywaka nakładanego. I tu mamy do czynienia z zadaniem najprostszym, bo dotyczy zlewów nakładanych (zwanych też nasadowymi, czy naszafkowymi). Wszystko polega na tym, by nałożyć na szafkę przystosowany do tego zlew, a zwykle ma on kształt prostokąta (czasem kwadratu). Znaczenie ma tu dokładne uszczelnienie przestrzeni między ścianą, a zlewem. Nieszczelność jest bowiem pułapką, czyhającą na osoby niedoświadczone, a może też być jedną z przyczyn późniejszych usterek. Dlatego też, w celu wyeliminowania tej niedogodności, producenci projektują zlewozmywaki nakładane ze specjalnym kołnierzem, który ma zapobiegać nieszczelności.

Rodzaj materiału, a montaż zlewu w blacie

W zasadzie nie ma przeciwskazań do tego, by np. montaż zlewu granitowego były przypisany do jednego tylko sposobu mocowania. To, z czego wykonany jest zlewozmywak, nie ma wpływu na rodzaj mocowania. To raczej typ urządzenia (podwieszany, wpuszczany w blat, itp.), może się z tym wiązać. Podobnie jak blat roboczy (zwany kuchennym), w którym trzeba wyciąć otwór aby zamocować zlewozmywak.

Zlewozmywaki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756