Poradniki Eksperta

Okap podszafkowy – montaż [INSTRUKCJA]


Okap podszafkowy to rozwiązanie idealne do niewielkiej kuchni, w której każdy centymetr powierzchni musi być dobrze zaplanowany. Dziś wyjaśnimy jak zainstalować okap podszafkowy. Montaż nie jest trudny i możesz to zrobić samodzielnie.Okap podszafkowy – montaż


Okap podszafkowy – montaż krok po kroku


Jak wskazuje sama nazwa urządzenia, okap podszafkowy montowany jest pod spodem szafki podwieszanej, znajdującej się nad płytą grzewczą lub kuchenką wolnostojącą. Urządzenie mogą zainstalować nasi specjaliści lub monterzy mebli kuchennych. Możesz to również zrobić samodzielnie, gdyż nie jest tu potrzebna fachowa wiedza, ani profesjonalne narzędzia.


Przygotuj wkrętarkę z kompletem bitów (końcowek) oraz wiertło do drewna o niewielkiej średnicy. Może się także przydać śrubokręt i ołówek. Montaż okapu podszafkowego będzie różnił się w zależności od trybu pracy. Omówimy instalację w przypadku układu otwartego oraz zamkniętego. Czym różnią się te dwa systemy? Układ otwarty to taki, który korzysta z szybu wentylacyjnego i wyprowadza zasysane powietrze poza mieszkanie. W tym celu potrzebna jest rura PCV, którą wpina się do komina. Nie wszędzie taki montaż jest jednak możliwy. Dotyczy to głównie mieszkań w starych blokach, gdzie ciąg wentylacyjny jest wspólny dla wielu rodzin. O wiele prostszym układem jest system zamknięty. W takim wypadku okap pracuje jako pochłaniacz, gromadząc wilgoć i tłuszcz w filtrze, który wymienia się co jakiś czas.


Okapy podszafkowe w naszej ofercie:


Jak zamontować okap podszafkowy w układzie zamkniętym?


Jeśli zdecydowałeś się na wykorzystywanie okapu jako pochłaniacza, montaż jest najprostszy. Przede wszystkim, zapoznaj się z instrukcją, którą producent dołączył do urządzenia. Znajdziesz tam najważniejsze informacje na temat instalacji oraz cenne porady, które ułatwią cały proces. Przed montażem musisz zamontować filtry oraz przygotować okap do pracy w układzie zamkniętym. Bardzo często wiąże się to z koniecznością zaklejenia otworu wentylacyjnego. Producent na pewno opisał to dokładnie w instrukcji. W zestawie zazwyczaj znaleźć można także specjalną naklejkę, służącą do zakrycia wspomnianego otworu.


Jeśli sprzęt jest już gotowy, możesz przystąpić do montażu. Warto poprosić kogoś z domowników o pomoc. Przyłóż okap do szafki i ustaw go tak, jak miałby zostać zainstalowany. Druga osoba niech zaznaczy ołówkiem miejsce otworów montażowych. Kiedy znaki będą już gotowe, możesz odłożyć okap. W zaznaczonych miejscach musisz wywiercić otwory. Dzięki temu nie uszkodzisz płyty meblowej, podczas przykręcania urządzenia. Otwory gotowe? Jeśli tak, to poproś kogoś o przytrzymanie okapu, abyś mógł go zamontować wkrętami. Płyta meblowa jest zazwyczaj dość miękka, więc rób to zdecydowanie, ale nie ze zbyt dużą siłą. Nie dojdzie wtedy do uszkodzenia (rozwarstwienia lub pęknięcia) materiału, z którego wykonana jest szafka. To wszystko!


Oczywiście przed montażem musisz wiedzieć, do którego gniazdka elektrycznego podłączysz okap. Możesz jeszcze zaplanować zamaskowanie przewodu, na przykład prowadząc go za meblami kuchennymi.Okap podszafkowy – montaż w układzie otwartym


Sam proces montażu okapu do szafki wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku układu zamkniętego. Podstawową różnicą w instalacji, jest przygotowanie urządzenia do pracy jako wyciąg. W takim wypadku konieczne jest dodatkowo poprowadzenie rury PCV, która będzie wchodzić do szybu wentylacyjnego przez kratkę. Kupisz ją w naszym sklepie. W trakcie zakupu okapu, dopytaj sprzedawcę o to jaką średnicę powinna mieć rura. Pomoże on dobrać właściwy produkt. Musisz tylko znać docelową długość rury. W tym celu powinieneś zmierzyć odległość od miejsca montażu okapu do kratki wentylacyjnej.


Okap podszafkowy montaż


Pamiętaj, aby nie stosować kątów prostych. Staraj się poprowadzić rurę możliwie jak najprościej. Przygotuj okap według informacji zawartych w instrukcji obsługi przygotowanej przez producenta, a następnie zamontuj go na szafce. W kolejnym kroku poprowadź rurę do kratki. Jeśli szafka nie była przygotowana do montażu okapu w układzie otwartym, może okazać się potrzebne jej przerobienie. W tym celu przyda się otwornica, dzięki której przygotujesz otwór do wyprowadzenia rury PCV.


Okap teleskopowy – montaż będzie wyglądał podobnie


Wiesz już, jak zamontować okap podszafkowy. Teleskopowy zainstalujesz niemalże identycznie. Co prawda urządzenia różnią się trochę budową, jednak zasada jest taka sama. Montaż ma miejsce pod szafką kuchenną. Proces wygląda bardzo podobnie i niezbędne są te same narzędzia. Na pewno sobie z tym poradzisz. Jeśli dopiero szukasz okapu do swojej kuchni, poproś o pomoc naszych specjalistów. Czekają na Twoje pytania!


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert