Rodzaje okapów
Okap powinien być dopasowany do aranżacji kuchennego wnętrza. Wykorzystanie odpowiedniego typu urządzenia, często zdeterminowane jest przez meblową zabudowę i miejsce instalacji płyty grzejnej. Może ona znajdować się w ciągu meblowym lub zostać zainstalowana na kuchennej wyspie. Jakie są zatem podstawowe rodzaje okapów? W zależności od miejsca instalacji i konstrukcji okapu, możemy wyróżnić przede wszystkim modele przyścienne, szafkowe, wyspowe i sufitowe. Jedną z najbardziej nowoczesnych, a jednocześnie zaawansowanych technicznie grup okapów, są ponadto modele wysuwane z blatu.
Okapy przyścienne
Popularną grupą, są modele przyścienne, które instaluje się – zgodnie zresztą z ich nazwą – przy kuchennej ścianie. Czym charakteryzuje się tego typu okap? Rodzaje modeli przyściennych, jakie są dostępne na rynku, to przede wszystkim konstrukcje kominowe i ukośne.
Okap kominowy to bardzo często wybierany przez konsumentów rodzaj. Bardzo często tego typu urządzenia, przypominają swoim kształtem odwróconą literę „T”. Ich najważniejszą cechą, jest konieczność instalacji urządzenia bezpośrednio przy ścianie, w odpowiedniej odległości od płyty grzejnej (zależnie od tego, czy wykorzystujemy płytę gazową, czy elektryczną). Modele te mają w komplecie specjalny komin, z wykorzystaniem którego, możemy zamaskować podłączenie urządzenia do wentylacji pomieszczenia (tryb wyciągu). Oczywiście, jeśli model kominowy będzie zainstalowany jako pochłaniacz oparów (tryb recyrkulacji), wówczas wspomniany komin nie będzie potrzebny przy montażu. Okapy kominowe dostępne na rynku, mają różnorodne wzornictwo – od nowocześnie wyglądających konstrukcji ze szkła hartowanego, po stylizowane na retro urządzenia z drewnianymi akcentami.
Kolejną wspomnianą odmianą okapów przyściennych są modele ukośne (spotkać się możesz również z określeniem „wertykalne”). Nazwa ta wzięła się od charakterystycznego ustawienia frontu okapu względem ściany, do której mocowane jest urządzenie. Modele tego typu, są nie tylko łatwe w instalacji, ale też doskonale prezentują się w kuchennej aranżacji. Producenci do ich budowy – zwłaszcza na panele frontowe – wykorzystują rozmaite materiały, które zapewniają urządzeniu wyjątkowy wygląd. Podobnie jak modele kominowe, również okapy ukośne, mogą mieć w komplecie specjalny komin, który ułatwia podłączenie urządzenia do otworu wentylacyjnego. Nie ma jednak konieczności stosowania tego dodatku, jeśli okap ma pracować w trybie pochłaniacza.
Szczególną odmianą modeli kominowych, są okapy narożne, które instalowane są – jak sama nazwa wskazuje – w rogu pomieszczenia. Do poprawnego montażu wykorzystują one więc nie jedną, a dwie ściany. Zwykle zapewniają też większą powierzchnię pochłaniania. Modele te są doskonałym uzupełnieniem narożnej płyty grzewczej.