Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rodzaje okapów kuchennych – na jaki się zdecydować?

 2023-05-01 

Okapy to wyjątkowo różnorodna grupa produktów, zarówno pod względem wzornictwa, sposobu montażu, jak i miejsca instalacji. Przed wyborem urządzenia do kuchennej zabudowy, warto zapoznać się z oferowanymi przez producentów modelami, aby zapewnić sobie maksymalny komfort użytkowania i skuteczne pochłanianie oparów kuchennych. W tym poradniku podpowiadamy, jakie są rodzaje okapów i czym się charakteryzują poszczególne konstrukcje.

Rodzaje okapów

Okap powinien być dopasowany do aranżacji kuchennego wnętrza. Wykorzystanie odpowiedniego typu urządzenia, często zdeterminowane jest przez meblową zabudowę i miejsce instalacji płyty grzejnej. Może ona znajdować się w ciągu meblowym lub zostać zainstalowana na kuchennej wyspie. Jakie są zatem podstawowe rodzaje okapów? W zależności od miejsca instalacji i konstrukcji okapu, możemy wyróżnić przede wszystkim modele przyścienne, szafkowe, wyspowe i sufitowe. Jedną z najbardziej nowoczesnych, a jednocześnie zaawansowanych technicznie grup okapów, są ponadto modele wysuwane z blatu.

Okapy przyścienne

Popularną grupą, są modele przyścienne, które instaluje się – zgodnie zresztą z ich nazwą – przy kuchennej ścianie. Czym charakteryzuje się tego typu okap? Rodzaje modeli przyściennych, jakie są dostępne na rynku, to przede wszystkim konstrukcje kominowe i ukośne.


Okap kominowy to bardzo często wybierany przez konsumentów rodzaj. Bardzo często tego typu urządzenia, przypominają swoim kształtem odwróconą literę „T”. Ich najważniejszą cechą, jest konieczność instalacji urządzenia bezpośrednio przy ścianie, w odpowiedniej odległości od płyty grzejnej (zależnie od tego, czy wykorzystujemy płytę gazową, czy elektryczną). Modele te mają w komplecie specjalny komin, z wykorzystaniem którego, możemy zamaskować podłączenie urządzenia do wentylacji pomieszczenia (tryb wyciągu). Oczywiście, jeśli model kominowy będzie zainstalowany jako pochłaniacz oparów (tryb recyrkulacji), wówczas wspomniany komin nie będzie potrzebny przy montażu. Okapy kominowe dostępne na rynku, mają różnorodne wzornictwo – od nowocześnie wyglądających konstrukcji ze szkła hartowanego, po stylizowane na retro urządzenia z drewnianymi akcentami.


Kolejną wspomnianą odmianą okapów przyściennych są modele ukośne (spotkać się możesz również z określeniem „wertykalne”). Nazwa ta wzięła się od charakterystycznego ustawienia frontu okapu względem ściany, do której mocowane jest urządzenie. Modele tego typu, są nie tylko łatwe w instalacji, ale też doskonale prezentują się w kuchennej aranżacji. Producenci do ich budowy – zwłaszcza na panele frontowe – wykorzystują rozmaite materiały, które zapewniają urządzeniu wyjątkowy wygląd. Podobnie jak modele kominowe, również okapy ukośne, mogą mieć w komplecie specjalny komin, który ułatwia podłączenie urządzenia do otworu wentylacyjnego. Nie ma jednak konieczności stosowania tego dodatku, jeśli okap ma pracować w trybie pochłaniacza.


Szczególną odmianą modeli kominowych, są okapy narożne, które instalowane są – jak sama nazwa wskazuje – w rogu pomieszczenia. Do poprawnego montażu wykorzystują one więc nie jedną, a dwie ściany. Zwykle zapewniają też większą powierzchnię pochłaniania. Modele te są doskonałym uzupełnieniem narożnej płyty grzewczej.

Okapy kominowe w naszej ofercie;

Okap GÖTZE & JENSEN VH260KM Czarny
549 99
Cena z kodem
629,99 złCena przed kodem
599,00 złNajniższa cena

Okapy szafkowe

Okapem szafkowym możemy nazwać urządzenie, które do poprawnej instalacji wymaga wykorzystania szafki kuchennej, nad płytą grzewczą. W zależności od rodzaju okapu szafkowego, jest on montowany nieco inaczej. Jakie są rodzaje okapów kuchennych, a zwłaszcza szafkowych? Możemy wyróżnić modele podszafkowe, teleskopowe oraz tzw. wkłady. Niezależnie od tego, jaki model szafkowy wybierzesz, musi on być dopasowany do wymiarów szafki, przy której będzie mocowany.


Okap podszafkowy, to jedna z najpopularniejszych, a jednocześnie najtańszych i najprostszych konstrukcji szafkowych. Jeśli więc nie zamierzasz wydawać zbyt wiele pieniędzy lub nie masz miejsca na inny model, a jednocześnie chcesz zapewnić skuteczne pochłanianie kuchennych oparów, wówczas okap podwieszany może być dobrym wyborem. Cechuje się ponadto prostą instalacją, która nie sprawi problemów. Model pracujący w trybie recyrkulacji, wystarczy zamocować pod kuchenną szafką, za pomocą zaledwie kilku wkrętów do drewna.

Okapy teleskopowe – nazywane również wysuwanymi lub szufladowymi – to bardzo popularna grupa modeli. Po zainstalowaniu, są niemal niewidoczne w kuchennej zabudowie. Ich charakterystyczną częścią, widoczną od frontu, jest ruchomy, wysuwany element przypominający szufladę. Jego wysunięcie może powodować automatyczne uruchomienie okapu na ustawionym wcześniej poziomie prędkości pochłaniania i jednoczesne włączenie oświetlenia. Przy instalacji pamiętaj, że okap teleskopowy wymaga zabudowy części szafki. Ważne będzie więc zapewnienie miejsca na jego montaż. Przy wyborze modelu teleskopowego, zwróć uwagę na wymiary urządzenia – nie tylko jego szerokość (która musi być dopasowana do szerokości szafki), ale też wysokość i głębokość montażową.

Jednymi z najmniej widocznych okapów w kuchennej zabudowie, są tzw. wkłady. Instaluje się je podobnie jak modele teleskopowe, przy czym nie mają one „szuflady” – niemal w całości są wbudowywane w kuchenną szafkę. Dostępna dla użytkownika pozostaje jedynie część robocza – spód okapu znajdujący się w odpowiedniej odległości nad płytą grzewczą. Wadą wkładów jest to, że zajmują znaczną część szafki, podobnie zresztą jak okapy teleskopowe. Wybierając tego typu model, warto więc zwrócić uwagę na jego gabaryty.

Okapy wyspowe

Są to jedne z najbardziej efektownych, ale i efektywnych konstrukcji okapów, jakie wykorzystuje się w kuchennej zabudowie. Standardowo instaluje się je nad wyspą kuchenną, jak podpowiada zresztą ich nazwa, i umieszcza nad zamontowaną na wyspie płytą grzewczą. Okapy wyspowe przyjmują rozmaite kształty i dostępne są w różnorodnych kolorach – od standardowych, takich jak czarny czy biały, po nietypowe – np. złoty, srebrny, miedziany. Mogą być matowe lub wykończone na wysoki połysk. Mają np. walcowatą formę, która montowana jest do sufitu (ewentualnie z opcją przedłużenia konstrukcji za pomocą dodatkowych elementów dołączonych do zestawu). Popularne są również modele wykorzystujące cienkie, niemal niewidoczne linki, na których okap zwisa z sufitu, przymocowany do niego za pomocą niewielkiej platformy montażowej. Modele wyspowe mogą być prawdziwym dziełem sztuki, co potwierdzają rozmaite nagrody za design, przyznawane tego typu urządzeniom.

Okapy sufitowe

Wśród różnorodnych typów okapów, osobną grupę stanowią modele sufitowe, które doskonale wpisują się w najnowsze trendy projektowania wnętrz. Wyróżniają się płaską, i zwykle dość dużą powierzchnią pochłaniania. Mogą mieć od 60 cm do nawet ponad 1 m szerokości. Zwykle mechanizm wentylujący zabudowywany jest w podwieszanym suficie. Dzięki temu, okap przypomina dużą lampę, a nie klasyczny pochłaniacz oparów. Energooszczędne oświetlenie wbudowane w tego typu modele, doskonale oświetla przestrzeń roboczą w kuchni. Zawieszone wysoko urządzenie, możemy obsługiwać za pomocą pilota zdalnego sterowania, który zwykle dołączony jest do zestawu. Niektóre okapy sufitowe współpracują z płytą grzewczą i automatycznie dostosowują prędkość pochłaniania oparów, do poziomu grzania ustawionego na płycie i liczby zajętych na niej pól grzewczych.

Okapy wyspowe w naszej ofercie:

Okap AMICA OWC4441IO
2 008 00
Cena z kodem
2 599,00 złCena przed kodem
2 009,00 złNajniższa cena

Okapy wysuwane z blatu

Opisaliśmy różne rodzaje okapów, w zależności od techniki ich montażu, budowy czy też sposobu pracy, ale co jakiś czas powstają coraz to nowsze ich formy i rodzaje. Okapu wysuwanego z blatu, jeszcze kilka lat temu nikt się nie spodziewał. Dziś, jest to innowacyjny, choć wciąż jeszcze mało popularny model, który z uwagi na miejsce montażu, zwany jest również blatowym. Instalacja tego typu modeli wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności, m.in. z uwagi na konieczność właściwego poprowadzenia duktu powietrznego od okapu do wentylacji (jeśli urządzenie ma skutecznie pracować w trybie wyciągu).


Okapy blatowe montuje się tuż przy płycie grzewczej, a więc bardzo blisko źródła kuchennych oparów. W razie potrzeby okap wysuwany jest automatycznie z blatu na odpowiednią wysokość, a opary są przez niego szybko i skutecznie pochłaniane. Model blatowy, kiedy jest niewykorzystywany, może pozostać niemal niewidoczny w kuchennej zabudowie.

Okapy w naszej ofercie:

Okap GÖTZE & JENSEN VH260KM Czarny
549 99
Cena z kodem
629,99 złCena przed kodem
599,00 złNajniższa cena
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756