Zdaniem eksperta
Okap kuchenny to bardzo praktyczne urządzenie. Usuwa z powietrza parę wodną oraz tłuszcz, powstały podczas przygotowywania potraw. Dodatkowo może pełnić rolę wyciągu i wtedy usuwa również nieprzyjemne zapachy, drobnoustroje czy alergeny. Podczas pracy emituje dźwięk, który przy silnym natężeniu, może okazać się uciążliwy. Zdarza się nawet, że mając najlepszy możliwy model, świadomie rezygnujemy z jego używania, co w konsekwencji może doprowadzić do szybszego niszczenia się mebli kuchennych, braku odpowiedniej wentylacji i zżółkniętego sufitu. Na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć, jeśli chcemy mieć cichy okap kuchenny? Sprawdź, jaki wybrać korzystając z naszych podpowiedzi.
Cichy okap czyli jaki?
Przyjmuje się, że najcichszy okap na rynku to taki, który pracując na początkowych funkcjach, zwanych biegami, czyli np. na pierwszym i drugim, emituje hałas o natężeniu mniejszym niż 50 dB. Przy czym, zachowuje wydajność oczyszczania na poziomie 200 metrów sześciennych powietrza na godzinę. Im większa będzie wydajność sprzętu, tym będzie on głośniejszy. Warto zaznaczyć, że z wyższych biegów korzysta się bardzo rzadko. Na przykład wtedy, gdy smażymy potrawy o bardzo intensywnym zapachu, jak ryby, albo gdy coś przypalimy. Wybierając cichy okap kuchenny, należy się sugerować głównie głośnością początkowych biegów.
Od czego zależy głośność pracy okapu
Głośność okapu w dużej mierze zależy od materiałów z jakich został wykonany. Nowoczesne okapy wykonywane są wysokiej jakości, lakierowanej stali nierdzewnej lub szkła hartowanego. Powodem są ich właściwości, które absorbują hałas. Ściślej mówiąc – tłumią dźwięki pracy silnika i nie rozprzestrzeniają ich po pomieszczeniu. Modele wykonane z blachy nie posiadają takich właściwości. Oznacza to, że nawet cichy okap kuchenny podszafkowy będzie droższy, ale komfort jego użytkowania zdecydowanie nam to zrekompensuje.
Inną ważną kwestią jest praca okapu, w tak zwanym trybie wyciągu, czyli wtedy gdy jest podłączony do kanału wentylacyjnego. Taki okap, zawsze będzie ciszej pracował niż pochłaniacz.
Równie istotny dla cichej pracy będzie prawidłowy montaż okapu. Nieprawidłowo zamocowany sprzęt, będzie emitował dodatkowe drgania, które przeniosą się na ścianę lub sufit, co w konsekwencji będzie generować jeszcze większy hałas.
Sposoby na wyciszenie okapu
Jak już wcześniej wspominaliśmy, każdy okap będzie emitował dźwięk, ponieważ do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje pracy silnika. O głośności okapu, będzie decydowała moc zamontowanego w nim silnika. Im wyższa, tym okap będzie bardziej słyszalny. Są jednak sposoby na to, aby okap pracował ciszej i emitował mniej hałasu. Poniżej podpowiadamy kilka ważnych kwestii.
Wyciąg cichszy niż pochłaniacz
Decydując się na sprzęt i mając na uwadze, że chcemy mieć cichy okap kuchenny, podłączmy go do wentylacji zewnętrznej. Urządzenia pracujące w trybie wyciągu, emitują mniej hałasu niż te, które pracują w trybie pochłaniacza.
Umiejscowienie a cichy okap
W zależności od modelu, wystroju naszej kuchni oraz jej powierzchni, wybierzemy okap, który będzie spełniał parametry funkcjonalne względem wielkości pomieszczenia. Dodatkowo, niezależnie od tego, czy powiesimy go na ścianie, czy pod sufitem, ważne jest, aby został umiejscowiony na stabilnym, pełnym podłożu. Pustak, cegła czy beton, będą absorbowały hałas. Jeśli zamontujemy sprzęt na płycie gipsowo-kartonowej, hałas będzie jeszcze większy, ponieważ pusta przestrzeń między płytami a właściwym podłożem, będzie rezonować dźwięk. Dużym zainteresowaniem cieszy się w ostatnim czasie tak zwany „wkład”. To również jest okap podszafkowy. Cichy, jeśli zastosujemy wyżej wymienione porady praktyczne oraz w zasadzie niewidoczny, co dodatkowo wpływa na ogólny wygląd kuchni.
Rura
Ważnym parametrem z punktu widzenia głośności okapu, jest średnica rury, która powinna być maksymalnie dostosowana do średnicy wylotu z silnika. Ta druga najczęściej wynosi fi 150 mm. Przykładowo, jeśli wylot z silnika okapu ma średnicę fi 100 mm, należy zastosować słabszy okap, by uniknąć zwiększonego hałasu. Rury powinny być gładkie i wykonane z PVC. Mogą być okrągłe lub płaskie. Poprowadzenie wielu zakrętów i kątów, również może powodować hałas, dlatego fachowcy rekomendują połącznia rur w możliwe długich, prostych odcinkach lub z delikatnymi łukami.
Silnik zewnętrzny
To bardzo prosty zabieg techniczny, polegający na wyjęciu silnika z okapu i zamontowaniu zamiast niego zewnętrznej turbiny. To urządzenie można zainstalować w zupełnie innym pomieszczeniu, poza kuchnią. Taki zabieg sprawi, że praca okapu nie będzie słyszalna, a to, co będzie emitować dźwięk podczas jego pracy, to jedynie szum zasysanego powietrza.
Cichy okap podszafkowy
Popularne okapy podszafkowe, choć bardzo praktyczne, z uwagi na ich konstrukcję emitują dość dużo hałasu. Przy odrobinie pomysłowości, również ten rodzaj sprzętu można spróbować nieco wygłuszyć. Producenci deklarują, że cichy okap podszafkowy, lub też cichy okap teleskopowy to taki, który emituje hałas na poziomie poniżej 50 dB, przy wydajności osiągającej 200 metrów sześciennych na godzinę. To tyle, ile mniej więcej wynosi szum w otartym biurze, gdzie pracuje kilka osób. Dwa proste sposoby na wyciszenie takiego okapu, oprócz wyżej już wspomnianych, to: umiejscowienie go w szafce, która wisi na stabilnym podłożu oraz odpowiednio dobrane gabaryty. Stabilne podłoże to takie, które jest wykonane z betonu, pustaka lub cegły. Z kolei gabaryty, to taki dobór urządzenia, aby z jednej strony sprostał naszym oczekiwaniom, a z drugiej rozmiarami pasował do zabudowy.