Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki okap podszafkowy wybrać? O czym musisz wiedzieć

Data dodania: 01-05-2023

Idealnie sprawdza się w małych kuchniach, w zależności od wielkości i modelu – może być niemal niewidocznym, acz funkcjonalnym sprzętem, dbającym o czystość powietrza w naszej kuchni. Mowa o okapie podszafkowym, który chętnie instalujemy w szafce kuchennej, co ważne – możemy to zrobić nawet bez podłączenia do przewodu. Konsumenci często wybierają go właśnie ze względu na tę możliwość, która w trybie zamkniętym, czyli jako tzw. pochłaniacz, pozwala oczyścić powietrze z oparów kuchennych. Okapy te mogą też pracować w trybie recyrkulacji, czyli jako znany wyciąg – wówczas urządzenie należy podłączyć do wentylacji, aby opary trafiały bezpośrednio na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli więc nie wiesz jaki okap podszafkowy kupić – w naszym poradniku postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej kuchni.

Konstrukcje okapów podszafkowych 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okapów nazywanych podszafkowymi. W teorii – jak sama nazwa wskazuje – sprzęt ten jest montowany, a dokładniej podwieszany pod szafką. Takie urządzenia to najpopularniejsza, ale i najprostsza technicznie grupa okapów, co wpływa na swobodę instalacji przez klienta. Możemy montować je zaledwie kilkoma wkrętami, pod niemal każdą szafką meblową. 


Z drugiej jednak strony, na rynku znajdziemy też nieco bardziej zaawansowane modele szafkowe, tzw. wkłady lub szufladowe (nazywane też okapami wysuwanymi czy teleskopowymi). Oba, nieco różne, jednak nadal mało widoczne w kuchennej przestrzeni modele, wyróżniają się montażem całego modułu w dopasowanej szafce. Niezależnie od tego jaki okap podszafkowy (teleskopowy lub szufladowy) wybierzesz, z pewnością docenisz ich prostotę konstrukcji oraz piękne doświetlenie płyty do zabudowy, o czym za chwilę.

Okapy podszafkowe w naszej ofercie:

Zwróć uwagę na najważniejsze parametry

Stojąc przed decyzją jaki okap podszafkowy kupić, w pierwszej kolejności musisz zmierzyć przestrzeń przeznaczoną na montaż urządzenia – szczególnie w kontekście szerokości okapu. Należy jednak pamiętać, że okap podszafkowy będzie o tyle skuteczny, o ile dobrze dobierzemy go do szerokości płyty kuchennej (okap nie powinien być nigdy mniejszy niż szerokość urządzenia grzewczego). Standardowo, modele podszafkowe i szafkowe mają ok. 50-60 cm szerokości, jednak na rynku występują też modele szersze – nawet 90-centrymetrowe.


Kolejnym, równie ważnym parametrem, jest dostosowanie wydajności okapu do kubatury pomieszczenia. W praktyce, im większa kuchnia (lub kuchnia z salonem), tym większą wydajność powinien mieć okap podszafkowy. Jaki wybrać więc model, kiedy na rynku dostępne są dziesiątki wydajnych sprzętów z równie mocnym silnikiem? Na to pytanie może pomóc odpowiedzieć kolejny parametr, jakim jest klasa efektywności energetycznej. Im jest ona wyższa – tym tańsza eksploatacja sprzętu w praktyce. Szukaj więc urządzeń ekonomicznych (dziś okapy pracują w klasach od A do D, z czego modele pracujące w parametrach klasy D, są urządzeniami najmniej ekonomicznymi).

Emisja hałasu podczas pracy okapu. Czy należy brać ją pod uwagę?

Tak i właśnie ten parametr, nie bez przyczyny, także znalazł się na etykiecie efektywności energetycznej. Hałas emitowany przez okap w trybie najniższym, może nie jest zbyt uciążliwy – jednak w trybie maksymalnym, tak chętnie aktywowanym podczas intensywnego gotowania, dźwięk wzrasta już do ponad 70 dB(A). W kuchniach otwartych na salon ma to istotne znaczenie i warto postawić na cichy okap podszafkowy, który nie będzie przeszkadzał w codziennej pracy, oglądaniu telewizji czy rozmowie członków rodziny.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na intuicyjną obsługę okapu. Producenci oferują zarówno modele sterowane dotykowo, mechanicznie, ale i zdalnie, z wykorzystaniem dołączonego pilota (kiedyś prestiżowe rozwiązanie, dziś niemal standard wyposażenia). To, która z metod pasuje Tobie najbardziej – zależy tylko od Twoich potrzeb. Z doświadczenia wiemy, że osoby starsze szukają rozwiązań tradycyjnych, wybierając okapy z dużymi, praktycznymi guzikami. Osoby młodsze zaś, chętniej stawiają na nowoczesne panele sterowania z wyświetlaczem, przyciskami „+/-„ lub tzw. sliderami zwiększającymi moc urządzenia, poprzez delikatne, dotykowe przesuwanie palcem po panelu sterowania.


Kolejną funkcjonalnością, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze jest oświetlenie. Najlepiej szukać urządzeń z energooszczędnymi diodami LED. Zużywają one znacznie mniej energii elektrycznej niż standardowe oświetlenie, a dodatkowo pozwalają, m.in. na regulację intensywności światła. Warto zwracać uwagę na intensywność i rodzaj koloru światła – czy jest ono ciepłe (żółte) czy zimne (białe).


Na rynku nadal jednak dużą popularnością cieszą się tradycyjne żarówki, które nie tylko skutecznie i efektownie doświetlą płytę, ale także rozjaśnią kuchenny kącik wieczorową porą (wpływają też na niższą cenę okapu). Jeśli szukasz rozwiązań nader inteligentnych, a nie wiesz jaki okap podszafkowy wybrać – postaw na tryb automatyczny. Kilka modeli oferuje funkcję automatycznego dostosowania parametrów pracy, wykorzystując czujniki wykrywające stopień zanieczyszczenia powietrza. Są także funkcję turbo (pracy intensywnej) oraz wskaźniki, m.in. informujące o konieczności wymiany lub wyczyszczenia filtrów.

Okapy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756