Poradniki Eksperta

Jak usunąć plamy z krwi w domu?

Plamy z krwi są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia. Nie oznacza to jednak, że poplamione ubrania czy tapicerkę należy skazać na straty. Podpowiadamy, co zrobić, kiedy w naszym domu pojawi się takie zabrudzenie.


Jak usunąć plamy z krwi w domu?Jak sprać krew? Czas jest Twoim sprzymierzeńcem


Plamy z krwi wbrew pozorom nie zdarzają się bardzo rzadko. Drobne skaleczenie w kuchni w trakcie gotowania czy niewielkich napraw, upadek dziecka i rozcięta warga – to sytuacje znane każdej pani (i panu) domu. Niestety, nawet niewielka plamka na jasnym materiale jest bardzo widoczna. Dlatego wiedza, jak sprać krew, przyda się każdej osobie.


Przede wszystkim trzeba pamiętać, że liczy się czas. Jeśli to możliwe, plamę jak najszybciej należy umieścić pod strumieniem zimnej wody i zaprać. Temperatura wody jest tutaj niebywale istotna: im chłodniejsza, tym większa szansa na powodzenie. Letnia, ciepła, a tym bardziej gorąca woda doprowadzi do utrwalenia się plamy i zniszczenia ulubionego ubrania.


Pranie ręczne lepsze od pralki?


Niestety, ale w przypadku plam z krwi, wrzucenie tkaniny do pralki niewiele pomoże, a może jedynie pogorszyć sytuację. Większość urządzeń pierze w minimum 30 stopniach, co jest zdecydowanie zbyt wysoką temperaturą, prowadzącą do denaturacji białek znajdujących się w krwi i ich wniknięcia na trwałe w tkaninę. 


O tym, jak usunąć plamy z krwi, doskonale wiedziały nasze prababcie. W tym celu stosowały sodę oczyszczoną, alkohol, wodę utlenioną lub sok z cytryny. Niektóre osoby polecają również rozpuszczoną w wodzie aspirynę. Wszystkie te sposoby są warte wypróbowania w przypadku utrwalonych zabrudzeń, które nie zostały zaprane na czas. 


Jak usunąć utrwalone plamy z krwi?


Najlepszym sposobem na to, jak usunąć utrwalone plamy z krwi, jest uzbrojenie się w… cierpliwość. Takie zabrudzenia najpierw wykruszamy, pozbywając się skrzepów i ewentualnego brudu, który jest wtarty w powierzchnię plamy (błota, trawy etc.). Następnie przygotowujemy roztwór amoniaku i wody, sody oczyszczonej i wody lub sok z cytryny. Wybraną miksturę wcieramy za pomocą wacika w plamę i płuczemy pod bieżącą, zimną wodą. Nigdy nie zostawiamy zabrudzonej tkaniny w zimnej wodzie - np. w misce - może to prowadzić do powstawania dalszych zabrudzeń, ponieważ rozpuszczona w wodzie krew będzie miała kontakt z czystymi fragmentami ubrania. 


W przypadku niewielkich plam dobre efekty można osiągnąć, pocierając kostką lodu zabrudzenie potraktowane uprzednio jednym ze wspomnianych preparatów. Nowoczesne sposoby na to, jak wywabić plamy z krwi


Na rynku nowością są ultrasoniczne odplamiacze, które emitują mikrodrgania przenikające do włókien tkaniny i rozbijające cząsteczki zabrudzeń. Urządzenia wykorzystują wodę i bezbarwne detergenty do usuwania nawet wyjątkowo opornych plam, jak te z wina, kawy, czekolady czy właśnie krwi. Plusem stosowania ultrasonicznych odplamiaczy jest również fakt, że nie wymagają pocierania tkaniny, co może prowadzić do jej mechacenia. Gwarantują również wygodę użytkowania w przypadku tapicerek, jakimi pokryte są kanapy, siedziska i krzesła.


Warto jednak pamiętać, że bardzo stare lub rozległe plamy z krwi mogą nie poddać się próbom usunięcia ich w żaden sposób. W takim przypadku niestety pozostaje się pogodzić z ich obecnością lub wyrzucić zabrudzoną odzież. 


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert