Poradniki Eksperta

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez pralki. To urządzenie, z którego korzystamy bardzo często. Nie można więc zapomnieć, o regularnym czyszczeniu pralki. Odpowiednie dbanie o ten sprzęt, zagwarantuje Ci długą jego żywotność oraz idealnie czyste i pachnące pranie. Nie wystarczy powierzchowne czyszczenie pralki. Bardzo ważne jest, aby pozbyć się brudu z najbardziej zabrudzonych miejsc, takich jak filtr, bęben, czy gumowe uszczelki. Sprawdzają się do tego zarówno domowe sposoby na czyszczenie pralki, jak i sprzątanie przy użyciu profesjonalnych środków do czyszczenia. Zatem, jak wyczyścić pralkę, by służyła jak najdłużej? Jakie są domowe sposoby, by skutecznie pozbyć się brudu? Jak poradzić sobie ze szlamem zalegającym w uszczelkach? Oto kilka porad, które mogą Ci pomóc w utrzymaniu pralki w czystości.

Skutki nieregularnego czyszczenia pralki


Nieregularne czyszczenie pralki, może przyczynić się do usterek uniemożliwiających korzystanie z tego sprzętu. Odkładający się w urządzeniu kamień, grozi zatkaniem układu hydrostatycznego, uszkodzeniem grzałki czy głośniejszą pracą pralki. Sprzęt nie będzie więc efektywnie spełniał swoich funkcji. Ponadto odkładający się w pralce brud, jest siedliskiem bakterii i grzybów, które wytwarzają nieprzyjemny zapach. Ubrania wyjęte z nieczyszczonej i zaniedbanej pralki, nie będą idealnie czyste, a ich zapach będzie pozostawiał wiele do życzenia. Nie można dopuszczać do tego, aby w fartuchu pralki umieszczonym po wewnętrznej części drzwi, zbierał się szlam. Również szuflada na proszek nie powinna zawierać zaschniętego osadu, powstałego z resztek nierozpuszczonego proszku. Regularne czyszczenie pralki zapobiega nagromadzeniu się zanieczyszczeń, które w efekcie mogą doprowadzić do awarii urządzenia.

Pralki w naszej ofercie:

Czyszczenie pralki octem i sodą

Jakie są domowe sposoby na czyszczenie pralki? Jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów, jest czyszczenie pralki octem. To sprawdzony sposób stosowany od lat. Ocet doskonale poradzi sobie z usunięciem kamienia osadzającego się w urządzeniu. Wystarczy wlać szklankę octu do bębna pralki lub szuflady na proszek i uruchomić cykl prania w możliwie najwyższej temperaturze np. 90 stopni Celsjusza. Ze względu na intensywny zapach octu, do prania można dodać odrobinę olejku eterycznego o ulubionym zapachu, aby zniwelować intensywną woń. Po zakończeniu cyklu prania, pamiętaj o otworzeniu drzwi, aby pralka mogła wyschnąć. Ocet skutecznie usunie brud zalegający w szufladzie.

Wyjmij szufladę i zanurz ją w wodzie z octem. Następnie pozostaw na kilka minut. Gdy zabrudzenie namięknie, wystarczy wyczyścić je ściereczką i opłukać pod bieżącą ciepłą wodą. Pamiętaj jednak, o wytarciu szuflady do sucha. Naturalnym produktem do czyszczenia pralki, jest również soda. Czyszczenie tym produktem, przynosi również zadowalający efekt. Wystarczy wsypać 1 szklankę sody oczyszczonej do wysuwanego pojemnika na proszek i włączyć puste pranie. W ten sposób zdezynfekujesz pralkę i pozbędziesz się niebezpiecznego dla pralki kamienia.

Pralka nie wypompowuje wody

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Tabletki do zmywarki to bardzo dobry, profesjonalny sposób na szybkie i skuteczne czyszczenie pralki. Pralka i zmywarka to urządzenia, które działają w podobny sposób. Dlatego tabletki do zmywarki, bez problemu poradzą sobie również z usunięciem zanieczyszczeń z wnętrza pralki. Preparat ten usunie nagromadzony kamień oraz zalegające we wnętrzu pralki bakterie i nieprzyjemny zapach.


Jak wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki? Jest to niezwykle proste, a osiągnięty efekt może być zadowalający. Wystarczy jedną tabletkę umieścić w bębnie pralki, zaś drugą w szufladzie na proszek. Następnie należy wybrać program prania z temperaturą 60 stopni Celsjusza lub 90 stopni Celsjusza. Po zakończeniu cyklu prania, warto włączyć dodatkowe płukanie. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i zarazków, a Twój sprzęt będzie idealnie czysty. Pamiętaj, aby po zakończeniu pracy urządzenia, zostawić otwarte drzwi i wysuniętą szufladę, aż do wyschnięcia. Zapobiegnie to powstawaniu uciążliwych grzybów i pleśni.

Czyszczenie szlamu w pralce

Szlam to nic innego, jak szara maź, która zbiera się zwłaszcza w gumowych uszczelkach pralki, rurach odpływowych oraz w szufladzie na proszek. Powstaje zazwyczaj wskutek prania w zbyt niskich temperaturach oraz wskutek używanych zmiękczaczy, czy płynów do płukania. Szlam zbierający się w fartuchu powoduje, że Twoje pranie nie jest idealnie czyste, a z bębna pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach. Warto więc regularnie czyścic pralkę ze szlamu, by zapobiec tym negatywnym skutkom. Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Domowym sposobem jest użycie sody oczyszczonej, która doskonale radzi sobie z wieloma zanieczyszczeniami powstającymi w gospodarstwie domowym. Należy lekko uchylić gumowy kołnierz i rozsypać w nim sodę. Następnie skropić ją wodą, by powstała miękka papka i pozostawić na kilka lub kilkanaście minut. Warto użyć małej szczoteczki, by dokładnie wyczyścić zanieczyszczenia zalegające w gumowym fartuchu. Kolejnym krokiem jest wytarcie wszelkich pozostałości ciepłą wodą i pozostawienie do wyschnięcia.

Pralka nie wypuszcza wody

Profesjonalne środki do czyszczenia pralki

Jak wyczyścić pralkę profesjonalnymi płynami do mycia? Czyszczenie pralki specjalnie dedykowanymi do tego środkami, daje stuprocentową gwarancję czystej pralki. W ofercie naszego sklepu znajdziesz preparaty czyszczące, takie jak np. płyn do czyszczenia pralki,  odkamieniacz, czy inne środki czyszczące. Płyn do czyszczenia pralki pomoże Ci zadbać o Twoje urządzenie. Z pomocą tych profesjonalnych płynów usuniesz uciążliwy brud i resztki detergentów pozostałych po praniu oraz osad. Bez problemu dotrą one do trudno dostępnych miejsc i oczyszczą je z zalegającego brudu. Wystarczy niewielką ilość płynu wlać do dozownika i ustawić puste pranie w temperaturze np. 60 stopni Celsjusza (wysokość temperatury zależy od rodzaju płynu). Po zakończeniu czyszczenia, często płyn pozostawia przyjemny np. cytrusowy, czy kwiatowy zapach.


W zależności od rodzaju produktu, może on być stosowany np. raz w miesiącu. W kompleksowym czyszczeniu pralki, sprawdza się również środek czyszczący firmy Electrolux, który spełnia jednocześnie trzy funkcje: odkamienia, odtłuszcza i dezynfekuje. To uniwersalny i skuteczny preparat, który usunie bakterie i nieprzyjemny zapach. Wystarczy wsypać środek do bębna i ustawić tzw. puste pranie w wysokiej temperaturze.


Możesz wybrać również zestaw środków czystości Electrolux, który zawiera odkamieniacz, odtłuszczacz i specjalne worki do prania delikatnej odzieży. Nie musisz już martwić się o osad na uszczelkach drzwiowych, czy przewodach. Te preparaty doskonale sobie z tym poradzą.


Warto również stosować środki odkamieniające które nie tylko usuwają zalegający w urządzeniu kamień, ale również zapobiegają jego osadzaniu się. Ich stosowanie zaleca się np. raz na 6 miesięcy. Dzięki takim działaniom, możesz uniknąć awarii sprzętu i wydłużyć jego żywotność. Warto stosować profesjonalne środki, które dzięki odpowiedniemu składowi idealnie spełniają swoją rolę. Warto także pamiętać o zasadzie, że co (minimum) dziesiąte pranie, powinno odbywać się w zaawansowanym cyklu 90 stopni z podwójnym, a nawet potrójnym odwirowaniem.

Jak wyczyścić pojemnik na proszek?

Pojemnik na proszek i płyn do płukania, to mała szufladka umieszczona w górnej części urządzenia. To do niej wsypujesz detergenty piorące. Niestety jest to element, w którym często odkłada się kamień i brud. Czyszczenie pralki zacznij więc od wysunięcia szufladki. Gdy zabrudzenie jest widoczne, namocz dozownik w wodzie z octem. To ułatwi Ci usunięcie osadu z kamienia. Możesz również użyć specjalnych środków czyszczących, które bez problemu poradzą sobie z zanieczyszczeniami w szufladzie. Wszelkie zacieki usuń za pomocą szorstkiej gąbki lub szczoteczki. Następnie dokładanie wypłucz szufladę pod bieżącą wodą i osusz. Nie zapomnij również o komorze, z której wyjąłeś dozownik. W niej często wskutek wilgoci pojawia się grzyb, który musisz bezwzględnie usunąć.


Pamiętaj, że zaniechanie czyszczenia pojemnika, może być przyczyną niedopranych ubrań, gdyż pralka nie będzie pobierać środków piorących. To ważny element pralki, o który powinieneś dbać, aby nie dopuścić do odkładania się w nim pozostałości po proszku do prania, czy płynie do płukania.

Płyny do czyszczenia pralki w naszej ofercie:

Jak wyczyścić gumową uszczelkę przy drzwiach pralki?Nieczystości zbierają się również w okrągłej uszczelce, umieszczonej dookoła drzwi pralki. Najczęściej jest to szlam, który powstaje wskutek częstego używania pralki, niskiej temperatury prania, czy stosowanych zmiękczaczy. Jest to częstą przyczyną nieprzyjemnego zapachu i zabrudzenia ubrań. Aby czyszczenie pralki było skuteczne, nie możesz zapominać o tym elemencie. 

czyszczenie pralki

Do mycia użyj wilgotnej ściereczki ze środkiem myjącym. Dokładnie oczyść gumowy kołnierz. Postaraj się dotrzeć do wszystkich zakamarków, aby nie pozostawić żadnych zanieczyszczeń. Wytrzyj element do sucha i zostaw otwarte drzwi pralki. Zapobiegnie to powstawaniu pleśni, która często występuje na gumowym kołnierzu.

Jak czyścić bęben w pralce?

Kolejnym elementem w procesie gruntownego czyszczenia pralki, jest bęben. To bardzo ważna część tego urządzenia, którą musisz regularnie czyścić. Tu również mogą pojawić się osady z detergentów, resztki z włókien, nitki i oczywiście kamień. Jak wyczyścić pralkę? Na początek usuń wszelkie pozostałości z bębna i przetrzyj wilgotną ściereczką. Domowymi sposobami czyszczenia wnętrza pralki są: mycie octem, sodą, czy też kwaskiem cytrynowym. Czyszczenie pralki octem jest niezwykle proste. Wlewasz mniej więcej dwie szklanki octu do bębna pralki i włączasz najdłuższy cykl prania w najwyższej temperaturze 90 stopni Celsjusza. Ocet zdezynfekuje bęben i usunie nieprzyjemny zapach z pralki. Podobnie działa soda i kwasek cytrynowy. Aby skorzystać z tych produktów, wsyp je do pojemnika na proszek do prania i ustaw cykl w najwyższej temperaturze. Możesz dodać odrobinę ulubionego olejku eterycznego, by zniwelować ostry zapach octu, czy kwasku cytrynowego.


Poza domowymi środkami są profesjonalne detergenty gwarantujące, że czyszczenie pralki będzie nad wyraz skuteczne. Niestety twarda woda powoduje, że kamień osadza się na wielu podzespołach pralki, takich jak: bęben, filtry, czy grzałka. Ważne jest używanie preparatów dedykowanych do tego właśnie urządzenia, takich marek jak np. Cleanfix, Miele, Electrolux, Calgon, Wpro. Usuwają one brud i kamień, skutecznie chroniąc pralkę przed uszkodzeniem. Sposób użytkowania produktu, znajdziesz w instrukcji obsługi. Po każdym czyszczeniu bębna, zostaw otwartą pralkę, by dokładnie się osuszył. Systematyczne mycie, odkamienianie tego istotnego elementu pralki jest konieczne, żeby zapewnić optymalne działanie pralki.

Jak oczyścić filtr pralki?

Na dole pralki znajduje się filtr. To również element pralki, który musisz oczyścić. W tym miejscu gromadzi się dużo zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do zapchania filtra. To z kolei, skutkuje m.in. nieprzyjemnym zapachem z pralki. Aby usunąć zabrudzenia, zdejmij przednią osłonę i wyjmij filtr. Następnie usuń wszelkie zanieczyszczenia i przemyj gąbką. Po umyciu, opłucz gąbkę pod bieżącą wodą. Po osuszeniu, zamontuj filtr ponownie. Czyszczenie tego elementu jest bardzo ważne, gdyż zapobiega cofaniu się zabrudzeń do wnętrza pralki.

Jak oczyścić wąż doprowadzający i odprowadzający wodę?

Podczas gruntownego czyszczenia pralki, sprawdź również wąż doprowadzający wodę. Wyczyść filtr siatkowy, w którym najczęściej odkłada się osad z kamienia. Możesz użyć do tego specjalnych środków do czyszczenia osadów z kamienia. Natomiast w wężu odprowadzającym wodę, gromadzi się szlam, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Po odkręceniu tego elementu, z jego końcówki mogą wypaść zanieczyszczenia, które nagromadziły się podczas pracy urządzenia. Po oczyszczeniu węża zamontuj go z powrotem.


Czyszczenie pralki zakończ wytarciem jej z zewnątrz. Użyj do tego wilgotnej ściereczki, usuń kurz i zabrudzenia. Regularne czyszczenie pralki zapewni jej sprawne działanie i wydłuży żywotność. Możesz to zrobić domowymi sposobami przy użyciu octu, sody lub kwasku cytrynowego. Warto jednak wybrać środki do czyszczenia pralek, które dają gwarancję skuteczności. Dbają one o stan techniczny urządzenia i zapobiegają awarii. Czyszczenie pralki nie jest trudną czynnością. Nie zapominaj jednak o poszczególnych jej elementach, które wymagają solidnego mycia, by zapewnić sprawne działanie całego urządzenia. Nie zwlekaj! Przystąp do działania, a Twoja pralka będzie lśniła czystością.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756