Poradniki Eksperta

Czyszczenie pralki - jak wyczyścić pralkę szybko i skutecznie?


Pralka to sprzęt, którego używamy najczęściej. Dzięki niemu, nasze ubrania są czyste i pachnące. Skoro pralka dba o nasze ubrania, my musimy zadbać o nią, by bezawaryjnie służyła nam przez długi czas. Podstawową zasadą jest regularne czyszczenie pralki. Osadza się w niej dużo brudu, kamienia, a nawet pleśni. To może wpłynąć na efektywność działania tego sprzętu, jakość prania czy zapach w naszej łazience. Jak wyczyścić pralkę? Czy czyszczenie pralki octem jest skuteczne? Jak się do tego zabrać? Te i inne tematy poruszymy w poniższym poradniku, aby ułatwić Ci gruntowne i komfortowe wyczyszczenie pralki.czyszczenie pralkiJak wyczyścić pojemnik na proszek?


Pojemnik na proszek i płyn do płukania, to mała szufladka umieszczona w górnej części urządzenia. To do niej wsypujesz detergenty piorące. Niestety jest to element, w którym często odkłada się kamień i brud. Czyszczenie pralki zacznij więc od wysunięcia szufladki. Gdy zabrudzenie jest widoczne, namocz dozownik w wodzie z octem. To ułatwi Ci usunięcie osadu z kamienia. Możesz również użyć specjalnych środków czyszczących, które bez problemu poradzą sobie z zanieczyszczeniami w szufladzie. Wszelkie zacieki usuń za pomocą szorstkiej gąbki lub szczoteczki. Następnie dokładanie wypłucz szufladę pod bieżącą wodą i osusz. Nie zapomnij również o komorze, z której wyjąłeś dozownik. W niej często wskutek wilgoci pojawia się grzyb, który musisz bezwzględnie usunąć.


Pamiętaj, że zaniechanie czyszczenia pojemnika, może być przyczyną niedopranych ubrań, gdyż pralka nie będzie pobierać środków piorących. To ważny element pralki, o który powinieneś dbać, aby nie dopuścić do odkładania się w nim pozostałości po proszku do prania, czy płynie do płukania.Sprawdź również: Jak odkamienić pralkę w trakcie jednego prania?


Jak wyczyścić gumową uszczelkę przy drzwiach pralki?


Nieczystości zbierają się również w okrągłej uszczelce, umieszczonej dookoła drzwi pralki. Najczęściej jest to szlam, który powstaje wskutek częstego używania pralki, niskiej temperatury prania, czy stosowanych zmiękczaczy. Jest to częstą przyczyną nieprzyjemnego zapachu i zabrudzenia ubrań. Aby czyszczenie pralki było skuteczne, nie możesz zapominać o tym elemencie. 


Do mycia użyj wilgotnej ściereczki ze środkiem myjącym. Dokładnie oczyść gumowy kołnierz. Postaraj się dotrzeć do wszystkich zakamarków, aby nie pozostawić żadnych zanieczyszczeń. Wytrzyj element do sucha i zostaw otwarte drzwi pralki. Zapobiegnie to powstawaniu pleśni, która często występuje na gumowym kołnierzu.


czyszczenie pralki
czyszczenie pralki


Jak czyścić bęben w pralce?


Kolejnym elementem w procesie gruntownego czyszczenia pralki, jest bęben. To bardzo ważna część tego urządzenia, którą musisz regularnie czyścić. Tu również mogą pojawić się osady z detergentów, resztki z włókien, nitki i oczywiście kamień. Jak wyczyścić pralkę? Na początek usuń wszelkie pozostałości z bębna i przetrzyj wilgotną ściereczką. Domowymi sposobami czyszczenia wnętrza pralki są: mycie octem, sodą, czy też kwaskiem cytrynowym. Czyszczenie pralki octem jest niezwykle proste. Wlewasz mniej więcej dwie szklanki octu do bębna pralki i włączasz najdłuższy cykl prania w najwyższej temperaturze 90 stopni Celsjusza. Ocet zdezynfekuje bęben i usunie nieprzyjemny zapach z pralki. Podobnie działa soda i kwasek cytrynowy. Aby skorzystać z tych produktów, wsyp je do pojemnika na proszek do prania i ustaw cykl w najwyższej temperaturze. Możesz dodać odrobinę ulubionego olejku eterycznego, by zniwelować ostry zapach octu, czy kwasku cytrynowego.


Poza domowymi środkami są profesjonalne detergenty gwarantujące, że czyszczenie pralki będzie nad wyraz skuteczne. Niestety twarda woda powoduje, że kamień osadza się na wielu podzespołach pralki, takich jak: bęben, filtry, czy grzałka. Ważne jest używanie preparatów dedykowanych do tego właśnie urządzenia, takich marek jak np. Cleanfix, Miele, Electrolux, Calgon, Wpro. Usuwają one brud i kamień, skutecznie chroniąc pralkę przed uszkodzeniem. Sposób użytkowania produktu, znajdziesz w instrukcji obsługi. Po każdym czyszczeniu bębna, zostaw otwartą pralkę, by dokładnie się osuszył. Systematyczne mycie, odkamienianie tego istotnego elementu pralki jest konieczne, żeby zapewnić optymalne działanie pralki.


Jak oczyścić filtr pralki?


Na dole pralki znajduje się filtr. To również element pralki, który musisz oczyścić. W tym miejscu gromadzi się dużo zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do zapchania filtra. To z kolei, skutkuje m.in. nieprzyjemnym zapachem z pralki. Aby usunąć zabrudzenia, zdejmij przednią osłonę i wyjmij filtr. Następnie usuń wszelkie zanieczyszczenia i przemyj gąbką. Po umyciu, opłucz gąbkę pod bieżącą wodą. Po osuszeniu, zamontuj filtr ponownie. Czyszczenie tego elementu jest bardzo ważne, gdyż zapobiega cofaniu się zabrudzeń do wnętrza pralki.


Jak oczyścić wąż doprowadzający i odprowadzający wodę?


Podczas gruntownego czyszczenia pralki, sprawdź również wąż doprowadzający wodę. Wyczyść filtr siatkowy, w którym najczęściej odkłada się osad z kamienia. Możesz użyć do tego specjalnych środków do czyszczenia osadów z kamienia. Natomiast w wężu odprowadzającym wodę, gromadzi się szlam, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Po odkręceniu tego elementu, z jego końcówki mogą wypaść zanieczyszczenia, które nagromadziły się podczas pracy urządzenia. Po oczyszczeniu węża zamontuj go z powrotem.


Czyszczenie pralki zakończ wytarciem jej z zewnątrz. Użyj do tego wilgotnej ściereczki, usuń kurz i zabrudzenia. Regularne czyszczenie pralki zapewni jej sprawne działanie i wydłuży żywotność. Możesz to zrobić domowymi sposobami przy użyciu octu, sody lub kwasku cytrynowego. Warto jednak wybrać środki do czyszczenia pralek, które dają gwarancję skuteczności. Dbają one o stan techniczny urządzenia i zapobiegają awarii. Czyszczenie pralki nie jest trudną czynnością. Nie zapominaj jednak o poszczególnych jej elementach, które wymagają solidnego mycia, by zapewnić sprawne działanie całego urządzenia. Nie zwlekaj! Przystąp do działania, a Twoja pralka będzie lśniła czystością.

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert