Poradniki Eksperta

Już na samym początku ważną czynnością jest kontrola sprzętu dostarczonego do domu lub wydanego na miejscu przez magazyn sklepowy. Zwróć uwagę, czy opakowanie produktu nie jest zniszczone. Uszkodzenia transportowe mogą zwiastować również uszkodzenie urządzenia. Niezgłoszenie tego faktu od razu przy zakupie czy też odbiorze sprzętu od dostawcy, może mieć przykre konsekwencje przy ewentualnej późniejszej reklamacji produktu. Nie należy więc bagatelizować już samego rozpakowywania urządzenia. Podczas tej czynności ostrożnie zdejmij wszystkie folie zabezpieczające i blokady, aby później nie było problemu z uruchomieniem urządzenia. Jak podłączyć zmywarkę do wody, aby działa cicho i sprawnie?

Gdzie podłączyć zmywarkę do wody?


Zabierając się za podłączenie zmywarki do wody, ustaw ją w pobliżu miejsca docelowego. Urządzenie powinno być zainstalowane tam, gdzie będziesz mieć łatwy dostęp do komory, a tym samym jej bezproblemowy załadunek i rozładunek. Jednocześnie nie jest zalecany montaż zmywarki tuż obok piekarnika czy płyty grzewczej, a także grzejnika, ponieważ generowana wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na pracę urządzenia. Oprócz tego, na górnej części obudowy zmywarki nie zaleca się też stawiania mniejszych sprzętów grzejnych np. kuchenki mikrofalowej.

Zmywarki w naszej ofercie:

Instalacja zmywarki


Podłącz odpowiednie elementy zmywarki do źródła wody, a także do odpływu. Wykorzystaj wąż zasilania wodą znajdujący się w komplecie z urządzeniem i dokręć go solidnie do zaworu instalacji hydraulicznej, który doprowadza wodę. Nie może być on zawinięty lub skręcony, tym bardziej, jeśli jest to elektrozawór. Zmywarki mogą mieć możliwość podłączenia nie tylko do wody zimnej, ale także ciepłej, ogrzanej do maksymalnie 60 °C. Wtedy oszczędzisz energię elektryczną, która byłaby konieczna do podgrzania wody. Skraca to także cykl zmywania, i to nawet o kilkanaście minut.


Zwróć uwagę na ciśnienie wody w instalacji hydraulicznej. Jeśli jest ono wyższe niż 1 MPa, wówczas należy zastosować dodatkowy zawór, który to ciśnienie zredukuje. Koniecznie po dokręceniu węża dopływowego sprawdź szczelność wykonanej instalacji. Pamiętaj też, że po każdym użyciu zmywarki zawór instalacji hydraulicznej odcinający dopływ wody powinno się zakręcać. Bardzo ważne jest również prawidłowe podłączenie węża odpływowego. Może on być zamocowany bezpośrednio do odpływu wody lub do specjalnego elementu wylotowego w zlewozmywaku.


 Rzadziej stosuje się specjalny uchwyt, dzięki któremu możliwe jest odprowadzenie wody bezpośrednio do komory zlewozmywaka. Odpływ wody, a dokładniej jego wlot, powinien znajdować się min. 50 cm, a maksymalnie 110 cm od podłoża. Co ważne, wąż odpływowy nie powinien być dłuży niż 3–4 m. Wykonując podłączenie zmywarki wolnostojącej nie zapomnij też o wypoziomowaniu urządzenia, kiedy już będzie znajdowało się na właściwym miejscu. W razie potrzeby, poziom wyregulujesz przy pomocy nóżek, w które wyposażona jest zmywarka. Zapewni to prawidłowe funkcjonowanie sprzętu podczas zmywania, a także bezproblemowe otwieranie i domykanie drzwi. Zmywarkę należy podłączyć do pobliskiego gniazda sieciowego (230 V), bez korzystania z dodatkowych przejściówek czy przedłużaczy. Zwróć uwagę, czy urządzenie nie zostało postawione na kablu sieciowym.

Kontrola twardości wody


Podłączenie zmywarki do wody to nie wszystko. Przed jej uruchomieniem warto jeszcze sprawdzić poziom twardości wody wodociągowej. To również od tego będzie zależała skuteczność działania urządzenia. Możesz wykorzystać specjalny pasek testowy i po prostu nalać na niego wodę prosto z kranu. Już po ok. 1 min, dzięki specjalnej skali naniesionej na pasku, odczytasz wskazania dotyczące zawartości wapnia w wodzie. Niektóre modele zmywarek wyposażone są w specjalny zawór regulujący twardość wody. Dzięki temu zmywarka podczas cyklu zmywania dostosuje parametry pracy do wprowadzonych ustawień.

Dobre podłączenie zmywarki a poziom hałasu


Dobrze zainstalowana i eksploatowana zmywarka powinna pracować stosunkowo cicho. Poziom hałasu wytwarzany podczas pracy, zależnie od modelu, może wynosić od ok. 40 do ok. 50 dB. Cicha praca zmywarki jest szczególnie ważna, jeśli została ona zainstalowana w kuchni otwartej na salon. Niektóre modele wyposażone są w tzw. program cichy, w trakcie którego hałas wytwarzany podczas pracy urządzenia jest jeszcze o kilka decybeli mniejszy, niż ten wytwarzany w trakcie cyklu zmywania w programie referencyjnym. Wówczas jeszcze ciszej i oszczędniej pracuje m.in. pompa, która odprowadza wodę do odpływu.

Zabezpieczenie przed zalaniem


Prawidłowe podłączenie zmywarki do wody zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wycieku wody. Bezpieczną eksploatację urządzenia zapewniają ponadto różnego typu systemy zabezpieczające przed zalaniem. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest AquaStop, czyli elektrozawór instalowany bezpośrednio przy kranie doprowadzającym wodę z instalacji wodociągowej. System ten stale kontroluje pobór wody, a po wykryciu wycieku – odcina jej dopływ. Niektórzy producenci oferują nawet na to rozwiązanie tzw. dożywotnią gwarancję, a więc obowiązującą przez cały okres użytkowania urządzenia. Jest ona uznawana, o ile  to jak podłączyliśmy zmywarkę do wody, zostało wykonane zgodnie instrukcją obsługi sprzętu.

Komfortowe użytkowanie podłączonej zmywarki


Ważne jest nie tylko stosowanie tabletek, żeli czy innych środków do zmywania, aplikowanych do odpowiednich dozowników. W trakcie eksploatacji urządzenia pamiętaj także o soli regeneracyjnej i kontrolowaniu jej poziomu. W zmywarkach nie wolno używać soli kuchennej! Sól do zmywarki ma znacznie grubsze ziarna, a do tego nie zawiera niektórych pierwiastków i związków chemicznych znajdujących się w popularnej soli, stosowanej choćby do przyprawiania potraw. Co warte podkreślenia, sól do zmywarek nie jest wykorzystywana w sposób bezpośredni do mycia naczyń, a jedynie do zmiękczania wody.


Zmywarka, zależnie od modelu, może w różny sposób sygnalizować niedobór soli. Jeśli nie ma wyraźnej sygnalizacji, przeciętnie raz na miesiąc warto samemu sprawdzić zawartość zbiornika i w razie potrzeby go uzupełnić. W zmywarce stosuje się również specjalne środki nabłyszczające. Nabłyszczacz do zmywarki wraz z zaaplikowaną solą dbają o to, by naczynia po zakończonym cyklu były nie tylko czyste, ale również wyjątkowo lśniące. Zastosowanie nabłyszczacza zabezpiecza ponadto przed osadzaniem się tłuszczu w podzespołach urządzenia, zapewniając mu prawidłowe i skuteczne działanie.

Koniec cyklu to nie koniec zmywania


O cały cykl zmywania należy dbać nie tylko przed jego rozpoczęciem, ale także już po zakończeniu. Postępy pracy zmywarki można śledzić na bieżąco – czas pozostały do końca cyklu prezentowany jest na wyświetlaczu urządzenia. Niektóre modele wyposażone są w specjalne projektory lub diody informujące o przebiegu całego procesu.


Zakończenie pracy zmywarki może być też sygnalizowane sygnałem dźwiękowym. W niektórych modelach drzwi otwierają się automatycznie po zakończonym cyklu lub trzeba je uchylić samemu, przynajmniej na kilka centymetrów. Pozwoli to na odprowadzenie wytworzonej pary i przyspieszy schnięcie naczyń. Producenci zalecają wyjmowanie zawartości komory zmywania po minimum 15 min od zakończenia cyklu i otwarcia drzwi urządzenia, ponieważ ciepłe, dopiero umyte naczynia mogą łatwiej ulegać uszkodzeniu.

Co można myć w zmywarce?


Podczas eksploatacji zmywarki pamiętaj o tych elementach, których nie należy w niej myć. Umieszczenie nieodpowiednich naczyń czy też akcesoriów w komorze urządzenia może spowodować jego uszkodzenie. Do zmywarki nie powinno się wkładać m.in. sztućców z drewnianym trzonkiem, a także naczyń z tworzywa sztucznego nieodpornych na działanie wysokiej temperatury. Zwróć uwagę na metal, z jakiego jest wykonany element, który chcesz pozmywać. Nie może być to np. miedziany pojemnik, natomiast elementy srebrne mogą ulec zmatowieniu. Uważaj również na ozdobne naczynia, np. z porcelany, które mogą ulec wyblaknięciu. Ostrożnie obchodź się także z delikatnym i cienkim szkłem, które poddane wysokiej temperaturze może pęknąć.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756