Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Poradniki Eksperta

TOP 10 zmywarek – którą z nich wybrać?

Posiadanie zmywarki wiąże się nie tylko z oszczędnością czasu, ale również z mniejszym zużyciem wody. Urządzenie to wykonuje za nas jedną z najbardziej nielubianych czynności domowych, czyli zmywanie naczyń. Wybór tego sprzętu wiąże się z koniecznością dopasowania jego rodzaju i parametrów do własnych oczekiwań i preferencji. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu wymarzonej zmywarki? 


Zmywarki stają się już powoli standardowym wyposażeniem w polskich domach. Korzystają z nich nie tylko rodziny, ale również single. Wybierając zmywarkę, masz do wyboru dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń zmywarkę do zabudowy i zmywarkę wolnostojącą. Zmywarka do zabudowy to sprzęt, który może wyglądać jak element zabudowy meblowej. Jej front jest zwykle dokładnie taki sam jak w przypadku pozostałych mebli. Takie rozwiązanie to dobry pomysł nie tylko w przypadku nowoczesnych kuchni, ale również tradycyjnych. Wygląda bardzo estetycznie i sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku małych pomieszczeń, których powierzchnię można w ten sposób perfekcyjnie wykorzystać. Firma, która przygotowuje projekt mebli, musi wcześniej otrzymać informacje o modelu i wymiarach urządzenia do zabudowy, żeby na tej podstawie powstała szafka, w której możliwe będzie zainstalowanie zmywarki.

Dodatkowo można wyodrębnić dwa rodzaje zmywarek do zabudowy, mianowicie urządzenia częściowo i całkowicie zintegrowane. Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych, to panel sterowania urządzeniem widoczny jest na frontowych drzwiach. Natomiast sprzęty całkowicie zintegrowane są niezauważalne. Panel sterowania urządzeniem jest ukryty za drzwiczkami szafki. Który rodzaj zmywarki do zabudowy warto wybrać? Musisz ocenić, czego oczekujesz. Wolisz, żeby urządzenie było całkowicie ukryte, czy jednak ma być widoczny panel sterowania? Wersja z ukrytym panelem wygląda na pewno elegancko, ale z drugiej strony, jeśli zależy Ci na możliwości śledzenia parametrów pracy urządzenia, to lepszym wyborem będzie widoczny panel. Warto sprawdzić przed zakupem sprzętu, jakie akcesoria do zabudowy są do niego dostępne.

Zmywarka wolnostojąca to urządzenie, które możesz umieścić w dowolnym miejscu w kuchni, gdzie ma ono dostęp do wody i sieci elektrycznej. Do zmywarki musi być doprowadzona woda, należy też zamontować odprowadzanie ścieków. Najczęściej górna część urządzenia może być zdjęta, dzięki czemu sprzęt da się umiejscowić pod kuchennym blatem, jednak w dalszym ciągu jego front będzie widoczny. Plusem zmywarki wolnostojącej jest to, że w przypadku awarii urządzenia masz do niego łatwiejszy dostęp.ZMYWARKI - Top 10

Posiadanie zmywarki wiąże się z wieloma korzyściami:


Oszczędność czasu – jest to szczególnie ważne w przypadku dużych gospodarstw domowych, w których każdego dnia do zmywania jest wiele naczyń. Przydaje się ona również w tych domach, gdzie często organizowane są imprezy. Wówczas po jednym spotkaniu ze znajomymi cały zlewozmywak może być wypełniony brudnymi naczyniami.
Mniejsze zużycie wody – nowoczesne zmywarki zużywają jej na jeden cykl pracy ok. 6-7 l, czyli zdecydowanie mniej niż podczas ręcznego zmywania takiej samej liczby naczyń pod bieżącą wodą.
Mniejsze zużycie energii elektrycznej – dotyczy to tych domów, gdzie woda jest podgrzewana przez elektryczny bojler. Zmywarki również korzystają z energii elektrycznej, ale są to urządzenia energooszczędne.
Mniejsze wydatki na środki czyszczące – wprawdzie sól do zmywarki czy tabletki do zmywarki są droższe niż płyn do mycia naczyń, ale nie trzeba ich kupować tak często. Dodatkowo w przypadku ręcznego zmywania należy również używać gąbeczek i ściereczek, które są siedliskiem bakterii i trzeba często je wymieniać.
Oszczędzamy swoje dłonie – ręczne zmywanie wpływa negatywnie na kondycję dłoni i paznokci.

Oczywiście zmywarka to nie tylko plusy. Przede wszystkim urządzenie to wymaga jednorazowego nakładu środków, zajmuje sporo miejsca w kuchni, a dodatkowo nie każde naczynia mogą być w nim zmywane. W tym przypadku chodzi o ceramikę, porcelanę, delikatne kryształy czy też zastawę zdobioną złotem. Jak sprawdzić, czy dana rzecz nadaje się do zmywarki? Upewnij się, czy ma ona odpowiednie oznaczenie. Może to być symbol zmywarki lub rowek na denku naczynia.


Na co zwracać uwagę podczas wyboru zmywarki?

 

Zakup odpowiedniego sprzętu warto poprzedzić porównaniem różnych modeli tych urządzeń i określeniem preferencji. Każda zmywarka charakteryzuje się innymi kosztami eksploatacji. Musisz również mieć pewność, że dla urządzenia o danych wymiarach znajdzie się miejsce w Twojej kuchni. Przed zakupem sprzętu zwróć uwagę na:

Klasę energetyczną – najwyższa to A+++, ale masz również do wyboru wiele urządzeń z A++ i A+. Czy warto postawić na najwyższą klasę energetyczną? Na przykład zakup urządzenia z A++ oznacza nawet 45 proc. oszczędności na energii elektrycznej w stosunku do klasy A. Wyższa klasa energetyczna to jednak również droższe urządzenie, dlatego biorąc pod uwagę oszczędności na energii, warto przeliczyć, po jakim czasie zwróci się nam zakup.

Producenta – w Media Expert znajdziesz wielu sprawdzonych producentów zmywarek. Wśród nich są marki Bosch, Electrolux, Beko, Whirlpool, Amica, Candy czy Indesit. Zwróć uwagę również na to, jaką opinię i ocenę wystawili danemu modelowi zmywarki nasi klienci.

Szerokość urządzenia – ma szczególne znaczenie zarówno z uwagi na określoną liczebność gospodarstwa domowego, jak i miejsce, które masz do wykorzystania na swoje urządzenie. Możesz wybrać zmywarkę, która ma do 45 cm szerokości, około 55, 60, a nawet 67,5. Sprzęt o szerokości 45 cm zmywa za jednym razem do 10 kompletów naczyń, a zmywarka mająca 60 cm pomieści nawet 15 kompletów. W przypadku kilkuosobowych gospodarstw domowych mniejsza wersja urządzenia może nie być wystarczająca.

Pojemność – czyli ile kompletów naczyń pomieści urządzenie. Co jednak oznacza taki komplet w rozumieniu producentów zmywarek? Otóż składa się on z talerza głębokiego, płaskiego, deserowego, filiżanki lub kubka i zestawu sztućców (łyżka, łyżeczka, widelec i nóż). Jak już wspominaliśmy, zmywarka o szerokości 45 cm pomieści od 8 do 10 kompletów.

Opcję zmywania z połową załadunku – urządzenie może dawać możliwość uruchomienia funkcji „połowa załadunku”, co oznacza, że zmywarka załadowana jest w połowie i jednocześnie do pracy będzie wykorzystywać mniej wody i energii elektrycznej.

Poziom hałasu – w opisach znajdziesz informację o maksymalnym poziomie głośności podczas używania urządzenia. Im sprzęt działa ciszej, tym lepiej. Na przykład pojazd osobowy generuje hałas 65-75 dB, a rozmowa 35-65 dB. Najcichsze zmywarki, jakie mamy w ofercie, generują maksymalnie 43 dB hałasu. W przypadku większości naszych urządzeń jest to wynik pomiędzy 44 a 49 dB.

Rodzaj panelu sterowania – w przypadku urządzeń wolnostojących również może być on ukryty, ale zdecydowana większość z nich ma ten panel zainstalowany na zewnątrz.

Temperaturę zmywania – najczęściej urządzenia oferują od 2 do 7 opcji. Najniższa spotykana temperatura w przypadku tych urządzeń to 30°C, a najwyższa 75°C. Z tej drugiej korzysta się jedynie w przypadku bardzo zabrudzonych naczyń.

Zużycie wody na cykl – określa, ile wody urządzenie zużyje podczas jednego cyklu pracy. Najoszczędniejsze sprzęty zużywają na jedno zmywanie około 6-7 l wody.

Wyświetlacz elektroniczny – zdecydowana większość dostępnych obecnie zmywarek wyposażona jest w wyświetlacze LCD lub LED. Z pomocą takiego wyświetlacza możesz ustawić program zmywania, sprawdzić czas jego trwania czy określić opóźnienie startu pracy urządzenia.

Zabezpieczenie przed zalaniem – to system, w który wyposażona jest większość zmywarek. W przypadku awarii ochroni cię on przed zalaniem kuchni. Może się znajdować na wężu dopływowym lub wewnątrz urządzenia – blokuje ono dopływ wody w przypadku nagłego spadku ciśnienia.

Zabezpieczenie przed zalaniem – to system, w który wyposażona jest większość zmywarek. W przypadku awarii ochroni cię on przed zalaniem kuchni. Może się znajdować na wężu dopływowym lub wewnątrz urządzenia – blokuje ono dopływ wody w przypadku nagłego spadku ciśnienia.

Przydatne funkcje zmywarki – urządzenie może być wyposażone w przeróżne funkcje. Ciekawym rozwiązaniem jest program ekonomiczny, w którym urządzenie pobiera mniej wody i prądu. Kolejny to program szybki, którego możesz użyć, jeśli zależy Ci na tym, aby naczynia były maksymalnie szybko wyczyszczone. Następnym rozwiązaniem jest funkcja opóźnionego startu, dzięki której urządzenie może rozpocząć pracę po pewnym czasie, a ty np. po powrocie z pracy masz gotowe do rozładowania, czyste naczynia. Ciekawą opcją jest również podział na strefy naczyń mocno i lekko zabrudzone, co pozwala umyć podczas jednej pracy wszystkie urządzenia. Inne dodatkowe funkcje to regulacja twardości wody, zmywanie naprzemienne, pomocnik dozowania i wymiennik ciepła.ZMYWARKI

Podczas użytkowania urządzenia mogą ci się przydać różneakcesoria do zmywarek. Konieczna może być ich wymiana na nowe. Warto zwrócić uwagę, czy są dostępne do urządzenia danej marki kosze, stojaki czy kasety, żeby nie pojawił się problem, kiedy zajdzie potrzeba ich wymiany. Jeśli interesuje Cię Warto również sprawdzić, jakie są dostępne akcesoria do zabudowy,  takie jak prowadnice czy listwy.

Wybrane modele zmywarek


Na rynku zmywarek dostępnych jest bardzo wiele urządzeń od różnych producentów. Trudno wskazać takie, które sprawdzą się w przypadku każdego zainteresowanego, gdyż jak pokazaliśmy, wybór sprzętu wymaga zwrócenia uwagi na wiele parametrów i funkcji. Poniżej przedstawiamy listę 10 zmywarek, które zostały bardzo pozytywnie ocenione przez naszych klientów:

 

ELECTROLUX ESF5542LOX – zmywarka o szerokości 60 cm, która pomieści do 13 kompletów naczyń. Urządzenie o klasie energetycznej A++, które zużywa na jeden cykl 9,9 l wody i generuje maksymalny hałas na poziomie 44 dB. Ciekawym programem, jaki oferuje ta zmywarka, jest QuickPlus, dzięki któremu brudne naczynia czy sztućce będą gotowe do użytku po 30 minutach pracy urządzenia. Sprzęt umożliwia ustawienie opóźnienia zmywania nawet o 24 godz.
AEG FFBM5261ZM – kolejna zmywarka o szerokości 60 cm i podobnych pozostałych parametrach. Pomieści do 13 kompletów naczyń, a zużywa 9,9 l na cykl pracy. Dzięki opcji TimeSaver można skrócić czas zmywania o 50 proc. – urządzenie daje taki efekt przez zwiększenie mocy i ciśnienia wody. Dzięki programowi AutoSense zmywarka sama ocenia poziom zabrudzenia naczyń i dopasowuje do niego program zmywania.
AMICA ZWM 668 IED – zmywarka firmy Amica ma nieznacznie większe zużycie wody na cykl (10 l) i pomieści maksymalnie o jeden komplet naczyń więcej. Klasa energetyczna urządzenia to A++. Dzięki opcji mycia strefowego sprzęt może myć wyłącznie naczynia znajdujące się w środkowym lub dolnym koszu. Urządzenie jest wyposażone w szufladę na sztućce, a dzięki technologii Zmywanie 3D woda dociera nawet w trudno dostępne miejsca zmywanych rzeczy.

HOTPOINT-ARISTON HFO3C21WCX – zmywarka pomieści na jeden cykl do 14 kompletów i zużywa podczas niego 9 l wody. Urządzenie jest ciche – maksymalny poziom hałasu wynosi w jego przypadku 41 dB. Jednym z ciekawszych rozwiązań w tej zmywarce jest program automatyczny, który dopasowuje temperaturę mycia, pobór wody i czas trwania pracy do poziomu zabrudzenia naczyń. Kolejne przydatne rozwiązania to kosz na sztućce oraz opcja połowy załadunku, dzięki której możesz załadować tylko jeden z koszy, co da oszczędność energii elektrycznej, wody i czasu.

AMICA ZWM 636WD – kolejna zmywarka marki Amica. Urządzenie pomieści do 12 kompletów naczyń i zużywa 11 l wody na cykl. Jego klasa energetyczna to A++, a maksymalny generowany hałas to 49 dB. Umożliwia skorzystanie z opóźnionego startu, a dzięki technologii Hot Air Drying proces suszenia naczyń jest szybki i dokładny. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest już wspomniana opcja połowy załadunku.

BEKO DFS28020W – w tym przypadku zmywarka o szerokości 44,8 cm, która pomieści do 10 kompletów naczyń. To kolejne urządzenie o klasie energetycznej A++. W przypadku tego sprzętu zużycie wody na jeden cykl wynosi 9 l, a zmywarka jest wyposażona w wyświetlacz LCD. Dzięki zastosowaniu cyklu Fast+ czas zmywania może być trzykrotnie krótszy niż przy standardowej pracy. Dzięki funkcji TurboWash urządzenie poradzi sobie nawet z bardzo odpornymi zabrudzeniami.
HOTPOINT-ARISTON LFD 11M121 CX EU – sprzęt o szerokości 60 cm na maksymalnie 14 kompletów naczyń, o klasie energetycznej A++, wykorzystujący do 9 l wody na cykl. Zużycie energii w jednym cyklu zmywania wynosi 0,93 kWh. Dzięki technologii Zone Wash możesz określić, na który z koszy w urządzeniu ma zostać skierowana cała moc zmywarki. Czujnik Sensor System automatycznie dopasowuje parametry działania do poziomu zabrudzenia naczyń.

CANDY CDP 2L949X – zmywarka mająca 44,8 cm szerokości pomieści do 9 kompletów naczyń i zużywa do 9 l wody. To kolejne urządzenie o klasie energetycznej A++. W trakcie jednego cyklu zużywa zaledwie 0,69 kWh. Możesz wybrać jedną z czterech temperatur zmywania oraz jeden z pięciu programów. Ciekawym rozwiązaniem jest opóźnienie startu pracy urządzenia o maksymalnie 9 godzin. Wewnątrz zmywarki znajduje się kosz, którego wysokość można regulować.Zmywarka CANDY CDP 2L949X

ELECTROLUX ESF5533LOW – sprzęt, który pomieści do 13 kompletów naczyń. To zmywarka o klasie energetycznej A++, która zużywa 9,9 l wody na cykl pracy. Dzięki Time Manager możesz skrócić czas zmywania zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz. Jeśli skorzystasz z programu QuickPlus, to twoje naczynia będą czyste już po 30 minutach pracy urządzenia. Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość opóźnienia startu pracy zmywarki nawet o 24 godz.

BOSCH SMS25AI03E – urządzenie o zbliżonych parametrach do kilku już wymienionych, klasie energetycznej A++, szerokości 60 cm, zdolne pomieścić 12 kompletów naczyń. Dzięki specjalnemu czujnikowi AquaSensor zmywarka dopasowuje zużycie wody do aktualnego poziomu zabrudzenia naczyń. Napęd EcoSilence Drive™ powoduje, że urządzenie jest zaskakująco ciche. Dzięki wymiennikowi ciepła temperatura wody zawsze będzie odpowiednia do tego, żeby jak najlepiej zadbać o twoje naczynia – również w przypadku kieliszków i porcelany.

W naszym zestawieniu znalazły się wybrane, dobrze oceniane przez naszych klientów urządzenia. Warto brać pod uwagę również inne sprzęty, które mamy w swojej ofercie. W przypadku wątpliwości odnośnie do wyboru odpowiedniej zmywarki możemy pomóc w dopasowaniu najlepszego rozwiązania do twoich preferencji.


 

Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną