Poradniki Eksperta

Ranking zmywarek – najlepsze modele [TOP 10] 2022


Kiedy mamy zamiar kupić zmywarkę – czy to w sklepie stacjonarnym, czy też w internetowym – powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Trzeba się zastanowić m.in. jak często gotujemy, a co za tym idzie, ile naczyń mamy do zmywania i jakie są to naczynia, czy wszystkie można włożyć do urządzenia. W przeciwnym razie staniemy przed bardzo trudnym wyborem, bo oferta modeli zmywarek jest niezmiernie szeroka i trudno będzie zdecydować się na wybór tej jednej, konkretnej. Dlatego też, aby ułatwić Wam wybór, prezentujemy ranking zmywarek.


ranking zmywarek


Jaką zmywarkę wybrać?


Zmywarki stają się już powoli standardowym wyposażeniem w polskich domach. Korzystają z nich nie tylko rodziny, ale również single. Wybierając zmywarkę, masz do wyboru dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń zmywarkę do zabudowy i zmywarkę wolnostojącą. Zmywarka do zabudowy to sprzęt, który może wyglądać jak element zabudowy meblowej. Jej front jest zwykle dokładnie taki sam jak w przypadku pozostałych mebli. Takie rozwiązanie to dobry pomysł nie tylko w przypadku nowoczesnych kuchni, ale również tradycyjnych. Wygląda bardzo estetycznie i sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku małych pomieszczeń, których powierzchnię można w ten sposób perfekcyjnie wykorzystać. Firma, która przygotowuje projekt mebli, musi wcześniej otrzymać informacje o modelu i wymiarach urządzenia do zabudowy, żeby na tej podstawie powstała szafka, w której możliwe będzie zainstalowanie zmywarki.


Dodatkowo można wyodrębnić dwa rodzaje zmywarek do zabudowy, mianowicie urządzenia częściowo i całkowicie zintegrowane. Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych, to panel sterowania urządzeniem widoczny jest na frontowych drzwiach. Natomiast sprzęty całkowicie zintegrowane są niezauważalne. Panel sterowania urządzeniem jest ukryty za drzwiczkami szafki. Który rodzaj zmywarki do zabudowy warto wybrać? Musisz ocenić, czego oczekujesz. Wolisz, żeby urządzenie było całkowicie ukryte, czy jednak ma być widoczny panel sterowania? Wersja z ukrytym panelem wygląda na pewno elegancko, ale z drugiej strony, jeśli zależy Ci na możliwości śledzenia parametrów pracy urządzenia, to lepszym wyborem będzie widoczny panel. Warto sprawdzić przed zakupem sprzętu, jakie akcesoria do zabudowy są do niego dostępne.Zmywarka wolnostojąca to urządzenie, które możesz umieścić w dowolnym miejscu w kuchni, gdzie ma ono dostęp do wody i sieci elektrycznej. Do zmywarki musi być doprowadzona woda, należy też zamontować odprowadzanie ścieków. Najczęściej górna część urządzenia może być zdjęta, dzięki czemu sprzęt da się umiejscowić pod kuchennym blatem, jednak w dalszym ciągu jego front będzie widoczny. Plusem zmywarki wolnostojącej jest to, że w przypadku awarii urządzenia masz do niego łatwiejszy dostęp.
Posiadanie zmywarki wiąże się z wieloma korzyściami:Oszczędność czasu – jest to szczególnie ważne w przypadku dużych gospodarstw domowych, w których każdego dnia do zmywania jest wiele naczyń. Przydaje się ona również w tych domach, gdzie często organizowane są imprezy. Wówczas po jednym spotkaniu ze znajomymi cały zlewozmywak może być wypełniony brudnymi naczyniami.Mniejsze zużycie wody – nowoczesne zmywarki zużywają jej na jeden cykl pracy ok. 6-7 l, czyli zdecydowanie mniej niż podczas ręcznego zmywania takiej samej liczby naczyń pod bieżącą wodą.


Mniejsze zużycie energii elektrycznej – dotyczy to tych domów, gdzie woda jest podgrzewana przez elektryczny bojler. Zmywarki również korzystają z energii elektrycznej, ale są to urządzenia energooszczędne.


Mniejsze wydatki na środki czyszczące – wprawdzie sól do zmywarki czy tabletki do zmywarki i inne środki do zmywarki są droższe niż płyn do mycia naczyń, ale nie trzeba ich kupować tak często. Dodatkowo w przypadku ręcznego zmywania należy również używać gąbeczek i ściereczek, które są siedliskiem bakterii i trzeba często je wymieniać.


Oszczędzamy swoje dłonie – ręczne zmywanie wpływa negatywnie na kondycję dłoni i paznokci.


Oczywiście zmywarka to nie tylko plusy. Przede wszystkim urządzenie to wymaga jednorazowego nakładu środków, zajmuje sporo miejsca w kuchni, a dodatkowo nie każde naczynia mogą być w nim zmywane. W tym przypadku chodzi o ceramikę, porcelanę, delikatne kryształy czy też zastawę zdobioną złotem. Jak sprawdzić, czy dana rzecz nadaje się do zmywarki? Upewnij się, czy ma ona odpowiednie oznaczenie. Może to być symbol zmywarki lub rowek na denku naczynia.


Sprawdź również: Jaką zmywarkę wybrać? 5 kroków do zakupu zmywarki


Na co zwracać uwagę podczas wyboru zmywarki?

 

Zakup odpowiedniego sprzętu warto poprzedzić porównaniem różnych modeli tych urządzeń i określeniem preferencji. Każda zmywarka charakteryzuje się innymi kosztami eksploatacji. Musisz również mieć pewność, że dla urządzenia o danych wymiarach znajdzie się miejsce w Twojej kuchni. Przed zakupem sprzętu zwróć uwagę na:

Klasę energetyczną – najwyższa klasa to zmywarki A+++, ale masz również do wyboru wiele urządzeń z A++ i A+. Czy warto postawić na najwyższą klasę energetyczną? Na przykład zakup urządzenia z A++ oznacza nawet 45 proc. oszczędności na energii elektrycznej w stosunku do klasy A. Wyższa klasa energetyczna to jednak również droższe urządzenie, dlatego biorąc pod uwagę oszczędności na energii, warto przeliczyć, po jakim czasie zwróci się nam zakup.


Producenta – w Media Expert znajdziesz wielu sprawdzonych producentów zmywarek. Wśród nich są zmywarki Bosch, zmywarki Electrolux, Beko, Whirlpool, Amica, Candy czy Indesit. Zwróć uwagę również na to, jaką opinię i ocenę wystawili danemu modelowi zmywarki nasi klienci.


Szerokość urządzenia – ma szczególne znaczenie zarówno z uwagi na określoną liczebność gospodarstwa domowego, jak i miejsce, które masz do wykorzystania na swoje urządzenie. Możesz wybrać zmywarkę, która ma do 45 cm szerokości, około 55, 60, a nawet 67,5. Sprzęt o szerokości 45 cm zmywa za jednym razem do 10 kompletów naczyń, a zmywarka mająca 60 cm pomieści nawet 15 kompletów. W przypadku kilkuosobowych gospodarstw domowych mniejsza wersja urządzenia może nie być wystarczająca.


Pojemność – czyli ile kompletów naczyń pomieści urządzenie. Co jednak oznacza taki komplet w rozumieniu producentów zmywarek? Otóż składa się on z talerza głębokiego, płaskiego, deserowego, filiżanki lub kubka i zestawu sztućców (łyżka, łyżeczka, widelec i nóż). Jak już wspominaliśmy, zmywarka o szerokości 45 cm pomieści od 8 do 10 kompletów.


Opcję zmywania z połową załadunku – urządzenie może dawać możliwość uruchomienia funkcji „połowa załadunku”, co oznacza, że zmywarka załadowana jest w połowie i jednocześnie do pracy będzie wykorzystywać mniej wody i energii elektrycznej.


Poziom hałasu – w opisach znajdziesz informację o maksymalnym poziomie głośności podczas używania urządzenia. Im sprzęt działa ciszej, tym lepiej. Na przykład pojazd osobowy generuje hałas 65-75 dB, a rozmowa 35-65 dB. Najcichsze zmywarki, jakie mamy w ofercie, generują maksymalnie 43 dB hałasu. W przypadku większości naszych urządzeń jest to wynik pomiędzy 44 a 49 dB.


Rodzaj panelu sterowania – w przypadku urządzeń wolnostojących również może być on ukryty, ale zdecydowana większość z nich ma ten panel zainstalowany na zewnątrz.


Temperaturę zmywania – najczęściej urządzenia oferują od 2 do 7 opcji. Najniższa spotykana temperatura w przypadku tych urządzeń to 30°C, a najwyższa 75°C. Z tej drugiej korzysta się jedynie w przypadku bardzo zabrudzonych naczyń.


Zużycie wody na cykl – określa, ile wody urządzenie zużyje podczas jednego cyklu pracy. Najoszczędniejsze sprzęty zużywają na jedno zmywanie około 6-7 l wody.


Wyświetlacz elektroniczny – zdecydowana większość dostępnych obecnie zmywarek wyposażona jest w wyświetlacze LCD lub LED. Z pomocą takiego wyświetlacza możesz ustawić program zmywania, sprawdzić czas jego trwania czy określić opóźnienie startu pracy urządzenia.


Zabezpieczenie przed zalaniem – to system, w który wyposażona jest większość zmywarek. W przypadku awarii ochroni cię on przed zalaniem kuchni. Może się znajdować na wężu dopływowym lub wewnątrz urządzenia – blokuje ono dopływ wody w przypadku nagłego spadku ciśnienia.


Przydatne funkcje zmywarki – urządzenie może być wyposażone w przeróżne funkcje. Ciekawym rozwiązaniem jest program ekonomiczny, w którym urządzenie pobiera mniej wody i prądu. Kolejny to program szybki, którego możesz użyć, jeśli zależy Ci na tym, aby naczynia były maksymalnie szybko wyczyszczone. Następnym rozwiązaniem jest funkcja opóźnionego startu, dzięki której urządzenie może rozpocząć pracę po pewnym czasie, a ty np. po powrocie z pracy masz gotowe do rozładowania, czyste naczynia. Ciekawą opcją jest również podział na strefy naczyń mocno i lekko zabrudzone, co pozwala umyć podczas jednej pracy wszystkie urządzenia. Inne dodatkowe funkcje to regulacja twardości wody, zmywanie naprzemienne, pomocnik dozowania i wymiennik ciepła.


Sprawdź również: 

Nowoczesna kuchnia jest miejscem stworzonym w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczyć czas, który będziemy w niej spędzać. Chodzi tutaj nie tylko o gotowanie przy pomocy zaawansowanych robotów kuchennych, płyt indukcyjnych czy piekarników. Głównym problemem, który pochłania najwięcej naszej uwagi, jest sprzątanie. Gotowanie i pieczenie mogą dawać nam dużo przyjemności, ale nie da się ukryć, że generuje spory bałagan. Znacząco może nam z tym problemem pomóc zmywarka, która niemal w całości zdejmie z nas nieprzyjemny obowiązek czyszczenia talerzy, kubków, garnków i sztućców. Dlatego też stworzyliśmy dla was ranking zmywarek, które są najlepszym wyborem do każdej kuchni.


Zmywarka BOSCH SGS4HVI33E


Ranking zmywarek otwieramy urządzeniem, które zostało przystosowane do jak najdokładniejszej i najwydajniejszej pracy. Zużycie wody w trybie EKO wynosi zaledwie 9, litrów przy zużyciu prądu 84 kWh, co pozwoli na niemałe oszczędności i poczucie dbania o ekologię. Zmywarka Bosch wyposażona została w funkcję ExtraDry, która pozwala na wydłużenie czasu suszenia, co eliminuje wszelkie ślady wody, które mogą generować nieprzyjemne dla oka zacieki. Asystent Dozowania zadba o to, aby tabletka włożona do zmywarki rozpuszczała się w odpowiednim czasie, co również ma duży wpływ na jakość mycia. AquaSensor to system, który samodzielnie dobiera potrzebną ilość wody, w zależności od poziomu zabrudzenia naczyń.BOSCH SGS4HVI33E Dane techniczne:


Wymiary 60 x 84,5 x 60 cm

Pojemność 13 kompletów

Poziom hałasu: 46 dBUdogodnienia:


Funkcja ExtraDry

Funkcja AquaSensor

Asystent dozowaniaZmywarka HOTPOINT ARISTON HSFO3T223WCX


Zmywarka Hotpoint Ariston to urządzenie, którego zadaniem jest sprowadzenie do minimum obsługi przez użytkowników. Posiada wiele wbudowanych funkcji i programów, które sprawiają, że spora część jej pracy została zautomatyzowana. Zmywarka sama dostosuje temperaturę, czas trwania cyklu i potrzebną do tego ilość wody, w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń. Dodatkowo zdezynfekuje całą zawartość, która może wynieść aż do 10 kompletów. W razie wykrycia zabrudzeń powstałych w wyniku pracy, zmywarka może uruchomić autoczyszczenie gorącą wodą. Funkcja Aqua Stop odetnie dopływ wody, jeśli urządzenie ulegnie awarii. Zone Wash 3D pozwala na oszczędzenie nawet 40 procent energii elektrycznej.HOTPOINT ARISTON HSFO3T223WCX Dane techniczne:


Wymiary 45 x 85 x 59 cm

Pojemność 10 kompletów

Poziom hałasu 43 dBUdogodnienia:


Zone Wash 3D

Funkcja autoczyszczenia

Funkcja Aqua StopZmywarka AMICA DFM46C8EOIBD


Najczęstszą niedogodnością, na którą narzekają osoby posiadające zmywarkę, jest długi czas jej pracy. Amica postanowiła zatem wyjść naprzeciw tym potrzebom, tworząc zmywarkę wyposażoną w krótki, ale efektywny program czyszczący. Dzięki temu całość cyklu nie potrwa dłużej niż jedną godzinę. Dodatkowe funkcje SteamPower (czyszczenie parą) i OpenDry (automatyczne otwieranie drzwi w celu przyśpieszenia suszenia) sprawiają, że naczynia są gotowe do ponownego użycia bez potrzeby długiego czekania na ich wyschnięcie. Zmywarka poinformuje nas, jeśli zapomnimy umieścić w odpowiednim zbiorniku nabłyszczacza. Funkcja Higiena+ i AntiBacteria Filter sprawią, że cały wsad będzie sterylnie czysty. Funkcja autoczyszczenia dodatkowo zdezynfekuje wnętrze zmywarki, a AquaStop odetnie dopływ wody w razie awarii.AMICA DFM46C8EOIBD Dane techniczne:


Wymiary 44,8 x 84.5 x 60 cm

Pojemność 10 kompletów

Poziom hałasu 44 dBUdogodnienia:


Funkcja SteamPower

Funkcja OpenDry

Funkcja Higiena+Zmywarka WHIRLPOOL WFO 3T141 PX


Nasz ranking zmywarek nie może się obejść bez urządzenia przeznaczonego do wysokiej eksploatacji. Dużym problemem większości zmywarek jest za mało miejsca na brudne naczynia, dlatego ten model powinien trafić do osób borykających się z tym wyzwaniem. Zmywarka może pomieścić aż 14 kompletów naczyń, co czyni ją jedną z najbardziej pojemnych na rynku. Istotne jest, że nie przełożyło się to na jej większe rozmiary, dlatego nadal będzie pasować do każdej kuchni. Cichy tryb pracy (41 dB) oraz niskie zużycie wody (9,5 l w trybie EKO), świetnie sprawdzą się dla osób ceniących ciszę i oszczędności. Funkcja 6. Zmysł odpowiada za automatyczny wybór odpowiedniego programu czyszczącego. Power Clean Pro Poradzi sobie natomiast nawet z największymi zabrudzeniami i zaschniętym resztkami.WHIRLPOOL WFO 3T141 PX Dane techniczne:


Wymiary 60 x 85 x 59 cm

Pojemność 14 kompletów

Poziom hałasu 41 dBUdogodnienia:


Funkcja 6. Zmysł

Power Clean Pro

NaturalDry System (osuszanie naczyń)Zmywarka BOSCH SPS4EKI28E


Zmywarki z funkcją sterowania smartfonem nie są jeszcze standardem, ale warto pomyśleć o takim rozwiązaniu i tym, co nam oferuje. Dzięki dedykowanej aplikacji będziemy mogli kontrolować pracę zmywarki, jeśli opuściliśmy dom po jej włączeniu. Nie będziemy musieli się również martwić tym, że nie możemy odszukać instrukcji obsługi, wszystko będzie dostępne w naszym telefonie. Jeszcze więcej ułatwień da nam funkcja Favourite, która zapamiętuje nasze ulubione programy czyszczące. Silent on demand pozwoli nam z poziomu telefonu wyciszyć zmywarkę. Zastosowanie technologii ActiveWater pozwolą zmywarce na mniejszy pobór wody (8,5 litra w trybie EKO), a funkcja EfficentDry poprzez automatyczne otwarcie drzwi skraca czas suszenia naczyń.BOSCH SPS4EKI28E Dane techniczne:


Wymiary 45 x 84,5 x 60 cm

Pojemność 9 kompletów

Poziom hałasu 44 dBUdogodnienia:


Home Connect (sterowanie smartfonem)

Silent on demand

ActiveWaterZmywarka HISENSE HS661C60X


Najlepsze zmywarki to oczywiście te, które spełnią nasze wszystkie oczekiwania, ale także te, które potrafią nas zaskoczyć swoimi funkcjami i programami. Dokładnie taka jest zmywarka firmy Hisense, posiadająca kilka cech stawiających ją na pozycji lidera na rynku. Pierwsze, co się rzuca w oczy, to wyjątkowo pojemne wnętrze, pozwalające na umieszczenie w nim aż 16 kompletów naczyń. Jest to możliwe dzięki trzeciej szufladzie. Niskie zużycie energii (76 kWh na 100 cykli w trybie EKO) i wody (9,6 l w trybie EKO) to kolejna duża zaleta tego modelu. Automatyczne otwieranie się drzwi po skończonym cyklu pomaga w szybszym suszeniu naczyń. Dla lekko zabrudzonych naczyń możemy użyć programu, który umyje je w 15 minut. Program odkażanie pozbędzie się wszystkich bakterii i zarazków, dzięki użyciu wysokiej (75 stopni) temperatury. Zmywarka nie wymaga od nas zbyt wiele uwagi, ponieważ korzysta z programu samoczyszczącego.HISENSE HS661C60X Dane techniczne:


Wymiary 60 x 84,8 x 59,6 cm

Pojemność 16 kompletów

Poziom hałasu 44 dBUdogodnienia:


Trzecia szuflada

Funkcja samoczyszczenia

Funkcja Speedwash (15 minut)Zmywarka BEKO DFN28432X


Dokładne umycie nawet najbardziej zabrudzonych naczyń często wymaga od nas i naszego sprzętu sporo pracy i zastosowania dodatkowych środków chemicznych. Zmywarka firmy Beko zamiast tego postawiła na zmiany w konstrukcji ramion czyszczących. W tym modelu zamontowano w środku jedno dodatkowe ramię, które pozwala na bardziej intensywne i dokładne mycie wkładu. Funkcja GlassShield zapewnia jednocześnie ochronę wszystkich szklanych naczyń, sprawiając, że ich żywotność wydłuża się 20-krotnie. Kosze w zmywarce możemy wyjmować i dostosowywać ich położenie do rodzaju wkładu. Przydatną funkcją jest Fast+, która pozwala na skrócenie czasu zmywania trzykrotnie.BEKO DFN28432X Dane techniczne:


Wymiary 59,8 x 85 x 60 cm

Pojemność 14 kompletów

Poziom hałasu 44 dBBEKO DFN28432X Dane techniczne:


Wymiary 59,8 x 85 x 60 cm

Pojemność 14 kompletów

Poziom hałasu 44 dBZmywarka ELECTROLUX ESM23100SX MaxiFlex


Zmywarki o mniejszych rozmiarach mogą wyczyścić jednocześnie mniej kompletów naczyń, ale za to w wielu przypadkach nadrabiają to funkcjami dodatkowymi. Model od firmy Electrolux jest tego doskonałym przykładem. Posiada dodatkowy zraszacz sufitowy (Waterfall), a także Dual Spray Arms, czyli dwa ramiona rotacyjne, które zadbają o to, aby woda dotarła w każdy zakamarek zmywarki. Mycie delikatnych szklanych naczyń, jak np. kieliszki do wina nie będzie już więcej problemem. Program GlassCare używa niskiej temperatury (45 stopni), dzięki temu szkło ma dłuższą żywotność. AirDry automatycznie otworzy drzwi po zakończonym cyklu, co przyśpieszy proces suszenia.ELECTROLUX ESM23100SX MaxiFlex Dane techniczne:


Wymiary 44,6 x 85 x 61,5

Pojemność 10 kompletów

Poziom hałasu 49 dBUdogodnienia:


Waterfall (zraszacz sufitowy)

Funkcja Glass Care

Funkcja AirDryZmywarka SHARP QW-NS1CF49ES-EU


Dopasowanie zmywarki do naszej kuchni nie zawsze jest proste i czasami wymaga od nas niemałej gimnastyki. Znalezienie urządzenia, które będzie pasować do małych przestrzeni nie jest na szczęście problemem. Zmywarka firmy Sharp przeznaczona jest dokładnie do wnętrz, w których liczy się każdy centymetr. Jej niewielkie rozmiary skrywają wiele pomocnych programów. Funkcja Active Dry skraca czas schnięcia naczyń po zakończonym cyklu, dzięki temu szybciej możemy je ułożyć w szafkach. Zmywarka może zostać uruchomiona z połową wsadu. Filtr antybakteryjny zadba o to, aby żadne bakterie i zarazki nie pozostały na naczyniach.SHARP QW-NS1CF49ES-EU Dane techniczne:


Wymiary 45 x 85 x 60

Pojemność 10 kompletów

Poziom hałasu 49 dBUdogodnienia:


Funkcja Active Dry

Filtr antybakteryjny

Regulacja wysokościZmywarka SAMSUNG DW50R4050FS


Nasz ranking zmywarek zamyka urządzenie od firmy Samsung, które jest chyba jednym z najwygodniejszych w obsłudze. Zmywarka posiada program krótki, pozwalający na umycie mniej zabrudzonych naczyń w ciągu zaledwie jednej godziny. System Aqua Stop dopilnuje, aby w razie awarii zmywarki woda znajdująca się w jej wnętrzu nie zalała naszego domu lub mieszkania. Sami możemy ustawić odległości pomiędzy trzema koszami tak, aby zmieścić każdy rodzaj naczyń i garnków. Zmywarka posiada ponadto specjalny program antybakteryjny.SAMSUNG DW50R4050FS Dane techniczne:


Wymiary 44,9 x 84,5 x 60

Pojemność 10 kompletów

Poziom hałasu 46 dBUdogodnienia:


System Aqua Stop

Program krótki (60 minut)

Program antybakteryjny


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756