Zdaniem eksperta
Kleszcze są dla psów bardzo niebezpieczne. Do niedawna najwięcej przypadków chorób odkleszczowych ujawnianych było wiosną i jesienią, ale globalne ocieplenie klimatu sprawiło, że te niebezpieczne pasożyty atakują teraz niemal przez cały rok. Jak skutecznie zapobiegać chorobom odkleszczowym i co na kleszcze dla psów stosować? Podpowiadamy w naszym poradniku.
W artykule znajdziesz:
1. Skuteczne preparaty przeciwkleszczowe
2. Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne dla psów?
3. Śmiertelna babeszjoza – co to za choroba?
4. Ważny dla psiego zdrowia i życia czas reakcji
7. Tabletki czy aerozol przeciw kleszczom?
8. Inne pasożyty skórne, na które działają środki przeciwkleszczowe
Wybierając metodę zapobiegania kleszczom u naszego pupila, nierzadko zadajemy sobie pytanie, co najlepsze na kleszcze dla psa? Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych preparatów na kleszcze oraz ich zalet czy też niedogodności, np. w stosowaniu, sprawdźmy, dlaczego tak ważna jest ta ochrona.
W wypadku jakichkolwiek wątpliwości, co na kleszcze dla psów będzie lepsze w wypadku naszego zwierzaka, możemy skonsultować nasze obawy z lekarzem weterynarii. Środki przeciwkleszczowe, w zależności oraz rodzaju i dawki, należy bezwzględnie dobrać do wielkości i rasy psa. W tym wypadku weterynarz zawsze najpierw zważy naszego pupila, a dopiero potem zaproponuje rozwiązanie przeciwkleszczowe.
Kleszcze są pasożytami, które mogą być niebezpiecznie nie tylko dla psów, ale również dla ludzi. Ten niepozorny pajęczak żerujący na zewnątrz żywiciela, odżywia się krwią. Robi to poprzez wwiercenie swojego aparatu gębowego w skórę psa, kota lub człowieka, a następnie wysysanie takiej ilości krwi, jakiej potrzebuje. Żerowanie trwa do kilku dni i w tym samym czasie organizm żywiciela jest systematycznie zatruwany. Kleszcz pobierając krew, jednocześnie oddaje do organizmu zwierzęcia toksyny. Są to substancje zabezpieczające przed krzepnięciem krwi i znieczulające, aby żywiciel nie zorientował się o obecności pasożyta.
Ukąszenie kleszcza i systematycznie wpuszczanie przez niego rozmaitych toksyn, to ogromne ryzyko przeniesienia na żywiciela wielu rozmaitych chorób. Dotyczy to tak samo psów, jak i kotów, czy ludzi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie, a jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy jak najszybciej udać się do lekarza lub odpowiednio weterynarza i podać specjalne leki przeciwdziałające tym toksynom.
Najgroźniejszą dla psów chorobą odkleszczową jest babeszjoza. W zależności od czasu reakcji, może zagrażać ona zarówno zdrowiu, jak i życiu psa. Czynnikami mającymi wpływ na skuteczne wyleczenie jest też wiek psa oraz jego ogólna kondycja. Warto wiedzieć, że babeszjoza to nie to samo, co borelioza. Obie te choroby są co prawda przenoszone przez kleszcze, ale borelioza wywołana przez szczególną bakterię rzadko występuje u psów. Jest za to niebezpieczna dla ludzi i warto się na nią zaszczepić.
Babeszjoza jest chorobą występującą na całym świecie. Wywoływana jest przez bakterie występujące w gruczołach ślinowych kleszcza. Zwie się je babeszjami. Atakują one czerwone krwinki, w których przez kilka dni namnażają się, aby następnie je wyniszczyć i przejść do kolejnych. Konsekwencją tego procesu jest szybko postępująca anemia. Na tym jednak nie koniec, bowiem babeszje działając destrukcyjnie na czerwone krwinki, jednocześnie wydalają do psiego krwiobiegu rozmaite produkty przemiany materii, które uszkadzają wątrobę, nerki, trzustkę, a w skrajnych wypadkach nawet mózg. Niezależnie od tego, co na kleszcze dla psów zastosujemy, chronimy naszego pupila przed tą bardzo niebezpieczną chorobą.
Zobacz także: Jakie witaminy dla psa?
Profilaktyka pasożytnicza jest tym, co na kleszcze dla psów jest najlepsze. Jednak w wypadku ukąszenia przez kleszcza, nie należy lekceważyć żadnych objawów. Tym bardziej babeszjozy, która bez interwencji lekarza weterynarii w większości wypadków jest śmiertelna. Tutaj liczy się czas, co jest tym bardziej trudne, ponieważ babeszjoza nierzadko przebiega bezobjawowo lub jej objawy są tak znikome, że wielu właścicieli psów późno je dostrzega.
Pierwszymi oznakami, które powinny zaniepokoić właściciela są posmutnienie oraz osłabienie zwierzęcia. Nierzadko pies jest apatyczny, osowiały, nie wykazuje zainteresowania zabawą czy spacerem i nawet ulubione smaczki go nie kuszą. Kolejnym ważnym symptomem jest bardzo wysoka temperatura ciała, a przy tym bóle mięśni. Psią reakcją na to jest częsty odpoczynek, a nawet długi sen. Nasz pupil nie będzie chciał się przemieszczać, z trudem podchodził będzie do miski z wodą czy nawet układał się w legowisku. Dodatkowo mogą też wystąpić wymioty lub biegunka, a także odmawianie jedzenia. Najczęstszym objawem, który niepokoi właścicieli psów jest zmiana koloru moczu. W wypadku zakażenia babeszją mocz staje się bardzo ciemny, aż do koloru ciemnoczerwonego. To znak, że należy udać się do weterynarza natychmiast, ponieważ każda, nawet godzina zwłoki, może skończyć się śmiercią naszego pupila.
Zatem co na kleszcze dla psów działa skutecznie? Będzie to na pewno obroża, która może być używana nawet przez okres do 8 miesięcy. W zależności od producenta i modelu, a także materiału wykonania, obroże przeciwkleszczowe mogą być odporne na warunki atmosferyczne, a także wodoodporne.
Obroże te nierzadko posiadają drugą funkcjonalność, jaką jest ochrona przed pchłami. Do jej szczególnych zalet warto zaliczyć także to, że kleszcz nie musi ukąsić psa, aby został skutecznie wyeliminowany z ekosystemu. Wśród niedogodności warto wymienić np. taką, że obroża może nie sprawdzić się u psa, który nie przywykł do jej noszenia.
Co na kleszcze dla psów, które nie są przyzwyczajone do noszenia obroży? W tym wypadku warto sięgnąć po specjalne krople. Większość tego typu preparatów ma tak opracowany skład, że kleszcz zostanie skutecznie unieszkodliwiony, bez konieczności ukąszenia psa. Krople są bardzo łatwe w aplikacji. Umieszcza się je na karku, skąd rozchodzą się po całej skórze. Ich działanie jest szybkie i skuteczne.
W wypadku stosowania kropli przeciw kleszczom, niezwykle ważne jest zachowanie pewnych środków ostrożności. Po pierwsze właściciel czworonoga powinien zapoznać się z ulotką preparatu i sprawdzić, jaka dawka będzie odpowiednia dla jego zwierzaka. To ważne, aby nie podać większej dawki, niż jest zalecana, co może spowodować zatrucie. Inną równie ważną kwestią jest systematyczne podawanie kropli, których działanie, w zależności od ich rodzaju, może być skuteczne od 1 do nawet 3 miesięcy.
Producenci preparatów przeciwkleszczowych oferują rozmaite produkty, dlatego warto wiedzieć, co na kleszcze dla psów będzie najwygodniejsze do stosowania w wypadku naszego pupila. Tabletki przeciwkleszczowe są łatwe w podawaniu, jeśli nasz pies jest do tego przyzwyczajony. Nie są duże i można je z powodzeniem umieścić w smakowitym, np. mięsnym kąsku. Należy jednak uważać, aby pies ich nie zwymiotował. Jeśli chodzi o niedogodności, to w wypadku tabletek trzeba pamiętać o ich regularnym i cyklicznym podawaniu. Z kolei jeśli chodzi o kleszcza, aby go skutecznie wyeliminować, musi on ugryźć psa.
Popularnymi środkami przeciwkleszczowymi są także preparaty w aerozolu. Ich aplikacja jest bardzo łatwa i odbywa się poprzez spryskanie psa na całej jego sierści. Należy zachować środki ostrożności w wypadku szczeniąt, które matka np. wylizuje. Aerozol może być dla niej niebezpieczny. Co ważne, środki w aerozolu należą do działających najszybciej, jednak ryzyko błędu ze strony właściciela jest również znaczące.
Preparaty na kleszcze nierzadko mają szerokie spektrum działania. Oznacza to, że chronią naszego psiego pupila nie tylko przed niebezpiecznymi kleszczami, ale również np. przed uciążliwymi do zwalczenia pchłami. Nawet psy domowe, które wychodzą na codzienne spacery, a nie biegają po podwórku, czy w przydomowym ogrodzie, są narażone na pchły. Mogą się one przemieścić z innego psa, z którym nasz pupil będzie miał styczność. Dotyczy to również spotkań z zapchlonymi kotami, czy innymi zwierzętami.
Pchły utrudniają psie życie, a dodatkowo są bardzo trudne do wytępienia. Dlatego też lepiej im zapobiegać, niż potem się ich pozbywać. Co na pchły u psa będzie najbardziej skuteczne? Producenci preparatów na psie pasożyty zalecają w tym wypadku rozmaite obroże przeciwpchelne, jak również spraye oraz preparaty w kroplach. Preparat na pchły dla szczeniaka należy dobrać odpowiednio do jego wagi. To bardzo ważne, aby nie zaszkodzić szczenięciu. W tym wypadku można skorzystać z konsultacji u weterynarza lub tabeli dawek, którą producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu danego preparatu.