Zdaniem eksperta
Zbyt zimna lub za gorąca woda pod prysznicem to częsty problem. Możesz go jednak łatwo rozwiązać, a pomoże w tym skutecznie bateria termostatyczna. Nasz poradnik wyjaśni Ci, czym jest i jakie ma zalety. Dowiesz się także, jak w praktyce działa bateria termostatyczna.
Częstym problemem w domach jest nieodpowiednia temperatura wody, np. pod prysznicem. Raz jest ona za zimna, innym razem zbyt gorąca. Różnice w temperaturze mogą wynikać z wielu sytuacji. Wpływać mogą na to np. domowe urządzenia, które aktualnie pracują lub nawet to, jak nasi sąsiedzi obecnie korzystają z wody. Mimo wszystko to, jak działa bateria termostatyczna, rozwiązuje ten problem. Termostat jest układem odpowiadającym za utrzymanie żądanej temperatury. Jest powszechnie wykorzystywany w domowych urządzeniach, np. piekarnikach, klimatyzatorach, a nawet w samochodach i wielu innych.
Termostat w baterii ma podobną funkcję. Z jego pomocą możesz ustawić konkretną temperaturę, która będzie stale utrzymana. Dzieje się tak dzięki zaworowi termostatycznemu, który ma specjalny mieszacz odpowiadający za regulację przepływu wody, zależnie od ciśnienia i temperatury. Wystarczy więc ustawić pożądaną temperaturę i będzie ona niezmienna. Ma to znaczenie nie tylko dla komfortu, ale i bezpieczeństwa. Nie musisz obawiać się np. poparzeń podczas kąpieli. Gorąca woda z sieci może mieć temperaturę nawet 60 stopni Celsjusza. Poza tym termostat w baterii pozwala oszczędzić wodę, ponieważ od razu uzyskujesz odpowiednią temperaturę, bez konieczności mieszania jej dużej ilości.
Użytkowanie tego rodzaju armatury jest naprawdę proste i poradzi sobie z nim praktycznie każdy. Termostat baterii prysznicowej, czy wannowej regulujesz za pomocą specjalnego pokrętła. Zaznaczony jest na nim zakres temperaturowy od zimnej do ciepłej wody, zazwyczaj z wyraźnym punktem ok. 40 stopni Celsjusza. Przekręcając pokrętło, regulujesz temperaturę w wybranym kierunku.
Dobrej jakości bateria termostatyczna szybko reaguje na zmiany ciśnienia i temperatury. Zazwyczaj może być ona regulowana w zakresie od 15 do nawet 60 stopni Celsjusza. Co ważne, bardzo często sprzęt jest wyposażony w zabezpieczenie przed przypadkową zmianą temperatury oraz blokadę komfortowej temperatury, np. w punkcie 38 stopni Celsjusza. Ma to szczególne znaczenie w domach z małymi dziećmi, które mogłyby przypadkiem ustawić zbyt gorącą wodę.
W eksploatacji baterii kluczowym elementem jest zapobieganie osadzaniu się kamienia, który może wpływać na funkcjonowanie mechanizmu termostatu. W przypadku twardej wody zaleca się stosowanie filtrów redukujących jej twardość lub okresowe używanie środków odkamieniających.
Baterie termostatyczne występują w kilku wariantach, różniących się przeznaczeniem i sposobem montażu. Wybór odpowiedniego modelu zależy od rodzaju instalacji, miejsca montażu oraz oczekiwań użytkownika. Warto zwrócić również uwagę na obecność dodatkowych funkcji, takich jak blokada temperatury czy systemy redukcji zużycia wody. Wiedząc, jak działa bateria termostatyczna, przyjrzyjmy się jej rodzajom.
Zobacz także: Ranking pralko-suszarek [TOP10]
Jak widać, dobra bateria termostatyczna ma wiele zalet. Warto podsumować najważniejsze z nich. Nie musisz martwić się zmianą temperatury wody podczas kąpieli, niezależnie od tego, jakie urządzenia pracują w domu. Jeśli do tej pory w Twojej łazience występowały wahania temperatury wody, to bateria termostatyczna poradzi sobie z tym problemem.
Poza tym zapewnia ona bezpieczeństwo, ponieważ zapobiega przypadkowym oparzeniom. Jako że termostat baterii prysznicowej sprawia, że temperatura wody jest stała, to unikniesz jej długiego mieszania. To sprawia, że zużywa się jej znacznie mniej, nawet do 40 proc. To oszczędne, ekologiczne i komfortowe rozwiązanie.
Bateria termostatyczna jest znacznie droższa niż tradycyjna bateria. Urządzając łazienkę, musisz być więc przygotowany na większy wydatek. Montaż jest również bardziej skomplikowany. Zwłaszcza w przypadku starszych instalacji hydraulicznych niezbędna może okazać się pomoc fachowca. Znaczenie ma również jakość wody, jak np. zbyt wysoka twardość. Kamień i zanieczyszczenia w instalacji wodnej mogą wpływać na to, jak działa termostat baterii prysznicowej. Dlatego ważne są regularne czyszczenie i konserwacja.
Montaż baterii termostatycznej nie jest zalecany w przypadku korzystania z przepływowych podgrzewaczy elektrycznych, gazowych lub kotłów dwufunkcyjnych. Po uruchomieniu strumienia termostat natychmiast otwiera dopływ gorącej wody, aby jak najszybciej osiągnąć wymaganą temperaturę. W efekcie urządzenie grzewcze zaczyna działać z maksymalną mocą, co powoduje, że temperatura wody przekracza oczekiwany poziom. Aby uniknąć oparzeń, termostat ogranicza dopływ gorącej wody, co prowadzi do wyłączenia płomienia w kotle lub podgrzewaczu.
Należy jednak podkreślić, że żadna z tych wad, poza ostatnią, nie jest dyskwalifikująca. Z kolei komfort, jaki przynosi korzystanie z baterii termostatycznej jest niepodważalny. Dlatego z pewnością warto zainwestować w tego rodzaju armaturę.