Zdaniem eksperta
Czkawka u psa, podobnie jak u ludzi, wynika z mimowolnych skurczów przepony, czyli mięśnia odpowiedzialnego za oddychanie. Czy czkawka u psa jest niebezpieczna i jak pomóc psiemu pupilowi? Na te inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.
W artykule znajdziesz:
2. Czy pies może mieć czkawkę?
3. Skąd się bierze czkawka u psa?
Czkawka, znana również jako singultus to mimowolne, powtarzające się skurcze przepony, która jest głównym mięśniem odpowiedzialnym za oddychanie. Skurcze te powodują nagłe zamknięcie strun głosowych, co wywołuje charakterystyczny dźwięk „hik”.
Czkawka jest zwykle nieszkodliwa i trwa krótko, choć czasami może być uciążliwa, zwłaszcza jeśli się przeciąga. Mechanizm czkawki wynika z podrażnienia nerwu przeponowego lub błędnego, które kontrolują przeponę. Przyczyny mogą być rozmaite, a do najczęstszych zaliczane są szybkie jedzenie, spożycie gazowanych napojów, zmiany temperatury otoczenia, przejedzenie, a nawet stres.
Jeśli zastanawiacie się, czy pies może mieć czkawkę, odpowiadamy, że może występować tak samo, jak u człowieka. Nie różnimy się zbytnio pod tym względem. Czkawka u psa, tak samo jak u innych ssaków, jest wynikiem mimowolnych skurczów przepony.
Najczęściej występuje u szczeniąt, których układy nerwowy i mięśniowy wciąż się rozwijają. Przyczyną może być zbyt szybkie jedzenie, połykanie powietrza, stres, ekscytacja lub nagłe zmiany temperatury. Zazwyczaj jest ona nieszkodliwa i ustępuje samoistnie. Jeśli jednak trwa długo lub towarzyszą jej inne objawy, warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy.
Czkawka u psa jest najczęściej zjawiskiem przejściowym i nieszkodliwym, szczególnie u szczeniąt, które mają jeszcze niedojrzały układ nerwowy i oddechowy. W ich wypadku czkawka jest często związana z nadmierną ekscytacją, szybkim jedzeniem lub połykaniem dużych ilości powietrza podczas posiłku.
Inne przyczyny, których konsekwencją jest czkawka u psa to stres, nagłe zmiany temperatury, jak np. zjedzenie zimnego jedzenia lub nagła ekspozycja na zimne powietrze, a także przejedzenie lub spożycie gazowanych napojów, jeśli pies przypadkowo sięgnie po nieodpowiednie produkty. Rzadziej może wskazywać na podrażnienie nerwu przeponowego, refluks, infekcje układu oddechowego lub obecność pasożytów, ale nie można tego wykluczyć.
Zobacz także: Jakie owoce może jeść pies, a jakich mu nie podawać?
Jeśli nasz pies ma czkawkę, nie powinien być to dla nas powód do nadmiernych obaw, jednak warto wtedy go obserwować. Przewlekła może być oznaką problemów zdrowotnych takich jak podrażnienie żołądka, refluks żołądkowy, a w rzadkich przypadkach także schorzeń neurologicznych.
Czkawka u psa zazwyczaj nie powinna być powodem do niepokoju i trwa krótko. Można spróbować pomóc psu np, delikatnie masując jego brzuch. Warto się upewnić, że znajduje się w spokojnym miejscu, z dala od hałasu czy innych bodźców, które mogą nasilać stres lub ekscytację, która to będzie pogłębiała trwającą czkawkę. Innym sposobem na czkawkę jest podanie psu wody. Warto zachęcić go do wypicia małych ilości świeżej wody, której spożywanie w wolnym tempie może pomóc uspokoić przeponę. Jeśli jednak trwa długo, występuje regularnie lub towarzyszą jej inne objawy takie jak wymioty, brak apetytu czy apatia, warto skonsultować to z weterynarzem.
Czkawka jest także często ściśle związania ze sposobem jedzenia. Tutaj przyczyny są podobne, jak u ludzi, a zwłaszcza niemowląt i małych dzieci. Jeśli zaobserwujemy prawidłowość, że występuje u pupila po zjedzeniu posiłku, wtedy możemy mieć pewność.
Należy wprowadzić środki zaradcze. Producenci psich akcesoriów pomyśleli również o tym, oferując psim opiekunom np. specjalne miseczki spowalniające pochłanianie posiłków przez psy. Jako opiekunowie możemy również spróbować karmić psa mniejszymi porcjami karmy, co także może spowodować zwolnienie tempa jedzenia.
Na co dzień możemy zapobiegać czkawce u psa, zapewniając mu spokojne warunki jedzenia i picia, unikając podawania zbyt zimnych lub trudnych do strawienia pokarmów oraz dbając o jego ogólną kondycję i spokój.