Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak działa agregat prądotwórczy?

 2022-07-22 

Tam gdzie zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej, bardzo przydatny będzie agregat prądotwórczy. Urządzenie to znajdzie szerokie zastosowanie także w pracach na budowie, na działce, kempingu oraz w innych miejscach. Warto wiedzieć, jak działa agregat prądotwórczy, ponieważ ułatwi to wybór modelu dopasowanego do Twoich potrzeb.

Po co mi agregat prądotwórczy?


Rozwiązania takie jak agregat prądotwórczy, przede wszystkim pełnią funkcję zasilania awaryjnego i są użytkowane głównie w systemach zasilania rezerwowego. Jeśli w jakimś miejscu występuje ryzyko awarii i odcięcia dostępu do zasilania, to właśnie jego zadaniem jest podtrzymanie działania urządzeń. Systemy takie są wykorzystywane np. w szpitalach czy serwerowniach, jednak oczywiście są one bardzo rozbudowane i zapewniają dużą moc. W ofercie Media Expert, znajdziesz modele o zróżnicowanym poziomie mocy ciągłej przeznaczone do użytku domowego jak i profesjonalnego, np. na budowie. Są to urządzenia przenośne, chociaż jak to zwykle bywa, jest to określenie względne. Najmniejsze agregaty oferujące moc ok. 1 kW, gdyż ważą ok. 10 kg, podczas, gdy te najcięższe o mocy np. ponad 5 kW, osiągają masę ponad 80 kg. Ich transport ułatwiają uchwyty oraz duże koła.


Agregaty prądotwórcze w naszej ofercie:

Zasada działania generatora

Przyjrzyjmy się zatem, jak działa agregat prądotwórczy. Jego zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej, dlatego jest on wyposażony w silnik spalinowy oraz prądnicę jednofazową lub trójfazową i układ chłodzenia, najczęściej powietrznego lub wodnego. W trakcie pracy silnika spalinowego, powstała energia mechaniczna napędza prądnicę wytwarzającą prąd zmienny. Powszechnie stosowane są silniki benzynowe dwusuwowe lub czterosuwowe. Wynika to przede wszystkim z ich zalet. Mają stosunkowo niewielkie rozmiary oraz prostą konstrukcję i wytwarzają dużą moc. Najprostsze modele z silnikami dwusuwowymi, powinny być zasilane mieszanką benzyny oraz odpowiedniego oleju w propozycji zalecanej przez producenta. W przypadku silników czterosuwowych, wystarczy sama benzyna, a poziom oleju powinien być regularnie kontrolowany. Serwisowanie takich maszyn nie jest trudne i poradzi sobie z tym większość osób, które do tej pory użytkowały np. kosiarki spalinowej.


Większość przystępnych cenowo generatorów, wyposażona została w rozrusznik linkowy. To proste rozwiązanie i do tego mało awaryjne. Większe modele o dużej mocy, mogą zaś mieć rozrusznik elektroniczny zasilany z akumulatora, tak jak w samochodzie. Oczywiście dokonując zakupu, możesz w zależności od potrzeb zdecydować się na jednofazowy lub trójfazowy agregat prądotwórczy. Jak działa ten drugi? W podobny sposób, poza tym, że ma trzy osobne uzwojenia, które generują prąd.


Na rynku znajdziemy także generatory prądotwórcze z silnikami diesla. Mają one większą masę oraz ich budowa jest bardziej skomplikowana. Oferują także dużą wydajność, stabilną pracę oraz trwałość. Zazwyczaj są wyposażone w rozruszniki elektryczne. Emitują także więcej szkodliwych spalin, choć stosuje się w nich filtry. Do niedawna ich zaletą był także stosunkowo niski koszt paliwa. Przy obecnych cenach oleju napędowego, jest to jednak kwestia dyskusyjna. Warto mimo to uwzględnić warunki, w jakich będzie użytkowany sprzęt, np. w gospodarstwie rolnym agregat z silnikiem wysokoprężnym może być tańszy w eksploatacji. W ofercie Media Expert znajdziesz agregaty prądotwórcze głównie z benzynowymi silnikami spalinowymi.


Generator jednofazowy, a trójfazowy

Choć nie ma wielkich różnić między tym jak działa agregat prądotwórczy jednofazowy, a trójfazowy, to są one przeznaczone dla różnych użytkowników. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu, jaki będziesz zasilał. Dobry generator jednofazowy przeznaczony jest do urządzeń małej mocy, wykorzystujących napięcie 230 V. Sprawdzi się więc w przypadku większości elektronarzędzi, np. wiertarek czy szlifierek kątowych, które nie wymagają dobrej jakości napięcia w sieci zasilającej. W przypadku bardziej wymagających urządzeń, warto zdecydować się na agregat prądotwórczy, wyposażony w układ stabilizacji napięcia np. inwerter lub AVR. Dotyczy to sytuacji, gdy agregat ma zasilać np. sprzęt AGD, telewizor czy komputer, a nawet ładowarkę do akumulatorów elektronarzędzi.


Akumulatory trójfazowe oprócz wcześniej wspominanych urządzeń, zasilić mogą te wymagające napięcia 400 V, popularnie zwanego siłą. Mogą to być np. betoniarki, szlifierki, spawarki, przecinarki plazmowe, pilarki i inne maszyny. W praktyce taki agregat prądotwórczy sprawdzi się jako zasilanie awaryjne, jeśli w mniejszym zakładzie występują przerwy w dostawie energii. Urządzenia 230 V i 400 V różnią się typem gniazdek, a na obudowie znajdują się odpowiednie oznaczenia, więc nie ma ryzyka, że podłączysz je niewłaściwie. W przypadku, gdybyś chciał zasilać jednocześnie urządzenia 230 V i 400 V, zalecamy wybór generatora z regulatorem z prądnicą SDI. Są one wyposażone w cyfrowy układ regulacji napięcia. Eliminuje to ryzyko wystąpienia zjawiska tzw. asymetrii, czyli wzrostu napięcia na fazach niedociążonych i jego spadku na fazach przeciążonych.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756