Poradniki Eksperta

Jak kosić trawę? Najważniejsze zasady


Gęsto porośnięty trawnik, z równo przystrzyżonymi źdźbłami może być powodem do dumy. Nie jest jednak łatwo osiągnąć taki efekt. Przede wszystkim wymaga to wiele pracy, warto stosować odpowiednie nawozy, znacznie ma również prawidłowa pielęgnacja. Dlatego w naszym poradniku skupimy się na tym jak kosić trawę, aby miała ona możliwość prawidłowego rozwoju. Nasz poradnik zbiera najważniejsze zasady, którymi powinieneś się kierować.jak kosić trawę


Jak często kosić trawę?


Odpowiadając na pytanie jak często kosić trawę możemy stwierdzić, że przede wszystkim regularnie. Cotygodniowa pielęgnacja jest dobrym nawykiem, jeśli chcesz utrzymać murawę w dobrej kondycji. Ewentualnie odstępy można wydłużyć do ok. 10 dni, gdy brakuje Ci wolnego czasu. Wbrew pozorom, w środku sezonu, zwłaszcza, jeśli stosujesz dobrej jakości nawozy i regularnie podlewasz trawnik, to odrasta on całkiem szybko. Pamiętaj, że już kilka dodatkowych centymetrów wysokości może znacząco zmienić oblicze Twojej murawy. Nie możesz również dopuszczać do sytuacji, gdy trawa urośnie za wysoka, ponieważ doprowadzenie jej do poprzedniego stanu zajmie dużo wysiłku. Wykonując kolejne koszenia możesz także zmieniać ich kierunek. Jeśli np. ostatnio przycinałeś trawę wzdłuż trawnika, to następnym razem możesz to robić wszerz. To pozwoli uzyskać lepszą skuteczność.


Kosiarki w naszej ofercie:


Jak wysoko kosić trawę?


Jeśli zastanawiasz się jak wysoko kosić trawę, to przede wszystkim powinieneś określić przeznaczenie trawnika. Gdy pełni on funkcję typowo ozdobną i nie jest użytkowany, to wystarczające będą już 3 cm. W pozostałych sytuacjach, czyli, gdy chodzimy po trawniku, to jego wysokość powinna wynosić od 4 do maksymalnie 8 cm, w zależności od Twoich upodobań i pory roku. Większą długość warto zachować szczególnie latem, ponieważ dzięki niej gleba magazynuje więcej wody. Pamiętaj, że w trakcie jednego koszenia nie powinieneś skracać trawy o więcej niż połowę, gdyż ta może przez to wyschnąć. W praktyce najlepiej, aby była ścinana jedna trzecia źdźbła. To gwarantuje utrzymanie najlepszej kondycji trawnika. Jeśli więc zależy Ci na uzyskaniu pewnej docelowej wysokości, a Twoja trawa jest już dosyć duża, będziesz musiał wykonać przynajmniej dwa cięcia. Oczywiście pamiętaj o tym, aby nie kosić raz za razem. Po pierwszej sesji trawa powinna „odpocząć”, np. dwa dni, zanim przystąpisz do kolejnych prac. Gdy zajdzie taka konieczność, warto wykonać jeszcze jedno koszenie, w krótkim odstępie czasu.


Kiedy kosić trawę?


Oprócz tego jak kosić trawę, ważne jest również, kiedy należy to robić. Przede wszystkim zanim zaczniesz pracę, źdźbła powinny być suche. Cięcie mokrej trawy sprawia, że jest ona bardziej podatna na choroby oraz nierówna, ponieważ pod ciężarem wody pochyla się. Oprócz tego wlot kosza może zapychać się, a czyszczenie sprzętu jest trudniejsze. Dlatego właśnie trawę należy kosić, gdy jest sucha. Idealnymi porami dnia są poranek lub późne popołudnie, kiedy jest ona jędrna i sprężysta. Unikaj koszenia w pełnym słońcu, ponieważ upały powodują osłabienie trawnika


Sprawdź również: 

Kiedy kosić trawę?

Koszenie mokrej trawy – czy jest prawidłowe?


 

Koszenie przy obrzeżach


Choćby układ Twojego trawnika był bardzo prosty, to zawsze znajdą się miejsca, w które kosiarka nie dojedzie. Są to przede wszystkim krawędzie, czy otoczenie wszelkich kwietników, skalników czy ogrodowych ozdób. Jak kosić trawę przy obrzeżach? Cóż, skoro w takich miejscach nie poradzi sobie kosiarka, to trzeba skorzystać z innego sprzętu. Mogą to być np. nożyce do trawy. Są lekkie i niewielkie, a w zestawie mają często specjalny pałąk, abyś nie musiał schylać się do poziomu gruntu. Za zasilanie odpowiada wbudowany akumulator. Jednak, jeśli trudnodostępnych miejsc jest więcej, to warto zastanowić się nad podkaszarką lub nawet kosą mechaniczną. Urządzenia te są wyposażone w specjalną głowicę z elastyczną żyłką tnąca. Idealnie ścina ona trawę, a przy tym nie uszkadza twardszych obiektów. Dodatkowo kosę spalinową możesz wykorzystać do koszenia naprawdę wysokiej trawy, drobnych krzewów i innych roślin ogrodowych.


Jak kosić wysoką trawę?


Prawdziwym problemem może być to, jak kosić trawę, gdy jest ona bardzo wysoka. Wtedy nie obejdzie się bez kosy mechanicznej. Gdy przez lata działka została zaniedbana, musisz uporać się z wysoką oraz gęstą trawą. Dlatego przy pomocy kosy możesz skrócić trawę do wysokości, z którą poradzi sobie Twoja kosiarka. Po tym powinieneś odczekać przynajmniej jeden dzień, aby zacząć kolejne prace. Trawę możesz skrócić już do wysokości ok. 10 cm, a po kilku dniach możesz wykonać następne koszenia, aby uzyskać już docelową wysokość.


Co po koszeniu?


Jeśli Twoja kosiarka jest wyposażona w kosz, to jesteś szczęściarzem i nie musisz zbierać pokosu. Zgromadzoną w nim trawę możesz przeznaczyć na kompost. Jednak, gdy Twoja kosiarka nie ma kosza lub worka na trawę, to będziesz musiał samodzielnie zebrać pokos. Jeśli tego nie zrobisz, to z czasem przekształci się on w warstwę filcu, która będzie ograniczać trawie dostęp do tlenu, a tym samym hamować jej wzrost. To także idealne środowisko do rozwoju grzybów i bakterii. Alternatywę dla zbierania trawy stanowi jej mulczowanie. Niektóre modele kosiarek są wyposażone w specjalny nóż, który mieli pokos na drobne ścinki. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że stanowią one również naturalny nawóz i wzbogacają Twój trawnik o cenne składniki odżywcze.


Jakość sprzętu


Oprócz wspomnianych wcześniej zasad, ważne jest jeszcze jedno. Odpowiadając na pytanie z naszego tytułu – „Jak kosić trawę?”, otóż przy użyciu dobrego sprzętu. Na nic zda się poranne wstawanie i stosowanie wydajnych nawozów, gdy korzystasz z kosiarki ze stępionym nożem, który zamiast ciąć trawę, będzie ją rozszarpywał, a nawet wyrywał z korzeniami. Właściwy stan urządzeń ogrodowych powinien być absolutnym priorytetem, jeśli marzy Ci się dobry trawnik, dlatego regularnie kontroluj ostrość noży i ich wyważenie.


Powinieneś również dobrać kosiarkę odpowiednią do rozmiarów Twojego ogrodu. Na niewielkich obszarach, gdzie nie ma problemu z dostępem do prądu, sprawdzą się kosiarki elektryczne. Jednak, jeśli ważna jest dla Ciebie swoboda warto sięgnąć po sprzęt akumulatorowy. Pamiętaj, że jedną baterią możesz zazwyczaj zasilić inne ogrodowe urządzenia, np. pilarkę lub nożyce do żywopłotu. Gdy trawnik jest bardzo duży, pozostaje zdecydować się na kosiarkę spalinową. Taki sprzęt poradzi sobie z obszarem nawet 2000 m. kw.


Pamiętaj, że duże nie zawsze znaczy lepsze. To samo dotyczy kosiarki. Wybierając kosiarkę zwróć uwagę na obszar pracy. Oczywiście modele oferujące szerokość roboczą np. 50 cm, kuszą szybką pracą. Jednak w praktyce korzystanie z nich w małym ogrodzie może okazać się trudne, chociażby ze względu na konieczność lawirowania pomiędzy kwietnikami, krzewami czy drzewkami. W takich warunkach lepiej zdecydować się na mniejszą maszynę. Jeśli jednak pracujesz na dużych obszarach, a liczba przeszkód jest znikoma, to warto kupić większy model, który pracuje szybciej. Zastosowanie się do naszych rad oraz wybór odpowiedniego urządzenia sprawią, że nie będziesz się już zastanawiał jak kosić trawę, tylko z zapałem przystąpisz do pracy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756