Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Kiedy kosić trawę? Zasady pielęgnacji trawnika

 2024-01-03 

Ładnie utrzymany trawnik na posesji potrafi zrobić wrażenie i z pewnością jest marzeniem niejednej osoby. Dla uzyskania zadowalającego efektu są jednak niezbędne zabiegi pielęgnacyjne i regularne podlewanie oraz nawożenie. Warto wiedzieć, kiedy kosić trawę, aby uzyskać jak najlepszy wygląd i zapewnić jej prawidłowy wzrost. Dowiesz się tego z przygotowanego przez nas poradnika. Zawarliśmy w nim kilka rad, które pomogą Ci w zadbaniu o trawnik, aby wyglądał zdrowo i okazale. Podpowiemy w nim także, do kiedy kosić trawę i zacząć pozimową pielęgnację.

Jak wysoko kosić trawę?

Wydawałoby się, że koszenie trawnika to bardzo prosta czynność, i faktycznie tak jest. Nie wymaga ona wielkich umiejętności, ale należy stosować się do określonych zasad. Dlatego warto wiedzieć nie tylko kiedy kosić trawę, ale również na jaką wysokość, a ta będzie różnić się w zależności od pory roku oraz sposobu użytkowania murawy. Na polach golfowych stosowana długość to czasem tylko 2 cm, jednak w warunkach domowych tak drastyczne cięcie nie zda egzaminu. Nawet przy trawnikach dekoracyjnych zaleca się wysokość przynajmniej 3 cm. Zazwyczaj jednak murawa jest intensywnie eksploatowana, bawiące się dzieci, biegające zwierzęta wszystko to sprawia, że za niska trawa będzie się szybko przerzedzać. Dlatego zalecana wysokość to ok. 4-6 cm, w zależności od Twoich upodobań.


Dotyczy to takiej pory jak wiosna lub jesień. Lato rządzi się swoimi prawami, przede wszystkim ze względu na coraz częstsze upały. W takich warunkach do wspomnianej wcześniej wartości warto dodać 1-2 cm. Przy dłuższej trawie gleba magazynuje więcej wody. Zaleca się, aby maksymalna wysokość trawnika wynosiła 8 cm.

Kosiarki spalinowe w naszej ofercie:

Jak często i kiedy kosić trawę?

Piękny trawnik wymaga częstego koszenia, w praktyce bowiem, gdy chcesz uzyskać pożądaną wysokość, lepiej wykonać dwa cięcia niewielkiej części źdźbeł trawy niż jedno i od razu przystrzyc ją o dużą wysokość. Zaleca się, żeby nie skracać trawy niżej niż w połowie jej wysokości, a najlepiej, aby była to maksymalnie jedna trzecia. Jeśli będziesz zbyt nisko przycinał trawę, to może ona wyschnąć, zwłaszcza gdy nie będzie regularnie podlewana. W sezonie warto kosić trawnik przynajmniej raz w tygodniu. Częste koszenie ma wiele zalet. Przede wszystkim pobudza wzrost trawy, a jednocześnie hamuje chwasty, które mniej się rozprzestrzeniają.


Skoro wiesz już jak często, to czas dowiedzieć się, użyć kosiarki do trawy. Przede wszystkim pamiętaj, że musi być ona sucha. Dobrymi porami są poranek, późne popołudnie lub wieczór, pod warunkiem, że nie ma dużej ilości rosy. W przeciwnym wypadku należy poczekać, aż trawa obeschnie. Taka pora jest zalecana, ponieważ wtedy trawnik ma najlepszą kondycję w ciągu dnia. Wiosną czy jesienią pod warunkiem dobrej pogody możesz kosić w zasadzie cały dzień, jednak unikaj ciepłego południa. Latem najlepiej kosić wczesnym rankiem, zwłaszcza w okresie dużych upałów. Wynika to nie tylko z dbania o trawnik, ale również Twoje zdrowie. Wbrew pozorom pod względem fizycznym koszenie jest całkiem wymagającym zajęciem, dlatego nie powinniśmy niepotrzebnie obciążać organizmu. Pamiętaj również o najważniejszej zasadzie, aby podlewać trawnik po zakończonym koszeniu, jest to niezbędne, jeśli ma się prawidłowo rozwijać.

Kiedy kosić nowy trawnik?

Po kilku sezonach w można już nabrać pewnej praktyki w pielęgnacji trawy. Jednak dla wielu osób prawdziwym problemem jest to, kiedy zacząć kosić trawnik, który został niedawno założony. Najczęściej powtarzającą się radą jest to, aby pierwsze koszenie zaplanować na moment, gdy źdźbła będą miały wysokość 8-10 cm. Można je wtedy przyciąć do długości ok. 6 cm i po kilku dniach wykonać kolejne cięcie do już docelowej wysokości trawnika.

Koszenie mokrej trawy

Nawet jeśli brakuje Ci czasu lub pogoda jest bardzo kapryśna to pamiętaj, że koszenie mokrej trawy jest złym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że powinien to być zabieg pielęgnacyjny, a w praktyce może pogorszyć stan murawy. Źdźbła, które są mokre pochylają się, a przez to koszony mokry trawnik po wyschnięciu będzie nierówny. Oprócz tego mokra trawa jest narażona na działanie szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów, które przy dużej wilgotności rozwijają się najlepiej. Dodatkowo, jeśli korzystasz ze sprzętu elektrycznego, to koszenie mokrej trawy może być po prostu niebezpieczne. Oprócz tego samo czyszczenie kosiarki po pracy zajmie Ci więcej czasu, ponieważ mokra trawa jest bardzo lepka, a jej usunięcie to prawdziwe wyzwanie.

Kiedy kosić trawę po zimie

Niezwykle ważne jest odpowiednie otwarcie sezonu, dlatego na pewno zastanawiasz się, kiedy kosić trawę po zimie. Często zaleca się, aby pierwsze prace przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. W praktyce powinieneś przede wszystkim zdać się na obserwację pogody. Pomóc w tym może np. stacja pogodowa z zewnętrznymi czujnikami. Kiedy przestaną występować przymrozki możesz śmiało ruszać z koszeniem. Pamiętaj, że lepiej trochę opóźnić prace, niż pospieszyć się z nimi i doprowadzić do tego, żeby zbyt niska temperatura przemroziła Twój trawnik. Oczywiście może być zupełnie odwrotnie, jeśli wiosna zacznie się wcześnie i będzie wyjątkowo ciepła, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś szybciej wziął się za pierwsze prace z trawnikiem lub skorzystał z pomocy robota koszącego.

Kiedy ostatni raz kosić trawę?

Praktycznie tak samo jak początek sezonu, ważny jest jego koniec. Dlatego warto wiedzieć, kiedy ostatni raz kosić trawę. Oczywiście w tym wypadku jest podobnie i daty stanowią jedynie orientacyjne zalecenie, a w praktyce należy zdać się na własne obserwacje pogodowe. Jesienią trawa powinna przygotowywać się do spoczynku, dlatego rośnie wolniej. W zależności od tego jakie panują warunki, termin na ostatnie koszenie przypada od połowy października do nawet początku listopada, jeśli jest wyjątkowo ciepło. Pamiętaj o tym, aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami, by po ostatnich pracach trawa zdążyła lekko „odbić”. Zaleca się, aby na zimę trawa miała długość ok. 4-5 cm. Uchroni to ją przed przemarzaniem korzeni, które pojawia się, gdy jest zbyt krótka lub gniciem, jeśli byłaby zbyt wysoka.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756