Jak ogrzać taras?

Daria Woźniak
Data dodania: 03-04-2025
ogrzewacz tarasowy

Ogrzewanie na taras to praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko wtedy, gdy nadchodzą chłodniejsze dni. Także wiosną, ale i latem zdarzają się momenty, kiedy sprzęt grzewczy okazuje się nieodzowny podczas spotkań ze znajomymi czy rodzinnych grilli na zewnątrz. Jakie ogrzewanie tarasowe wybrać, by zapewnić sobie ciepło, bezpieczeństwo, a także komfortową obsługę? W poradniku przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Gazowe ogrzewanie tarasów

Wśród dostępnych na rynku urządzeń wyróżniamy dwa główne typy ogrzewaczy tarasowych. Pierwszymi z nich są modele gazowe, nazywane niekiedy parasolami grzewczymi. Są one często spotykane w ogródkach gastronomicznych i restauracyjnych, ale stają się też coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które spotykamy na prywatnych posesjach. Sprzęty te świetnie sprawdzają się podczas ogrzewania nawet większych przestrzeni, dzięki czemu będą idealne na taras czy werandę. Ich wydajność wynosi nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych.


Ogrzewanie gazowe na taras ma wiele zalet. Główną z nich jest mobilność sprzętu. Ponieważ jest on zasilany gazem z butli, można go ustawić niemal w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby łatwo zmienić jego lokalizację. Większość dużych ogrzewaczy gazowych ma wbudowane kółka, które umożliwiają bezproblemową zmianę położenia urządzenia. Sprzęty te wyposażone są w liczne rozwiązania i funkcje, które sprawiają, że użytkowanie jest komfortowe. Podstawą jest zintegrowany zapalnik piezoelektryczny, dzięki któremu nie trzeba nosić przy sobie zapalniczki czy zapałek. Jednym dotknięciem palca uzyskujemy płomień, który natychmiast zaczyna ogrzewać przestrzeń wokół.


Warto tu podkreślić, że ogrzewanie tarasowe gazowe cechuje się skutecznością nagrzewania: szybko osiągają pożądaną temperaturę. Obsługa jest bardzo łatwa, bo zwykle sprzęt sterowany jest jednym pokrętłem, którym zmniejsza się lub zwiększa wypływ gazu. Duże ogrzewacze na gaz mają schowek na butlę, co poprawia wrażenia estetyczne, a także sprawia, że użytkowanie jest bezpieczne. Przydatnym rozwiązaniem jest wtedy umieszczenie w ogrzewaczu okienka, które pozwala bez wyjmowania butli ze środka od razu zakręcić gaz.


Podczas ogrzewania tarasów sprzętem gazowym bardzo ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ elementy grzejne nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Z tego powodu stosowane są osłony z krat, które z jednej strony chronią przed przypadkowym dotknięciem gorących części, a z drugiej strony pozostawiają ogień widocznym, dając specyficzny klimat. Ważnym rozwiązaniem w tym zakresie jest także zawór antyprzechyłowy, który w momencie gwałtownego przechylenia natychmiast odcina dopływ gazu, gasząc płomień.


Ogrzewacze gazowe, choć są stosunkowo wąską grupą sprzętów, to jednak mogą różnić się zarówno pod względem wyglądu, wielkości, mocy grzania, jak i zastosowanych materiałów. Zwykle są one wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium i mają kolor stali. Są jednak modele, które mają elementy szklane, a także imitujące drewno. W zakresie mocy można spotkać zarówno modele mające kilka tysięcy kW, jak i takie, które mają znacznie większą moc, na przykład 13 000 kW.

Ogrzewacze tarasowe ze stali nierdzewnej dostępne w naszej ofercie:

Elektryczne ogrzewacze na taras

Drugą grupą ogrzewaczy na taras są sprzęty na prąd. Ich zaletą jest łatwość korzystania, bowiem wystarczy tylko podłączyć urządzenie do prądu i już można z niego korzystać. Modele te są też zwykle lżejsze niż te gazowe, jednak w przypadku gdy na tarasie czy w ogrodzie nie mamy kontaktu, wówczas modele gazowe są praktyczniejsze.

Ogrzewanie tarasowe na prąd to rozwiązanie, które sprawdzi się raczej na mniejszej przestrzeni. Urządzenia te mają zwykle moc od kilkuset, to około 2-3 tys. kW. Sprzęty te najczęściej zbudowane są ze stali nierdzewnej oraz elementów z tworzywa sztucznego. Mają niewielkie rozmiary, więc nie wymagają dużo miejsca, by je ustawić. Są też lekkie, co sprawia, że łatwo je przenieść i ustawić.


Ich dużą zaletą jest spotykane często sterowanie przy pomocy pilota. W ten sposób nie trzeba wstawać z fotela by zmniejszyć lub zwiększyć moc sprzętu. Plusem tych sprzętów, w porównaniu z modelami gazowymi, jest fakt, iż nie ma obaw o to, że w kluczowym momencie zabraknie nam paliwa. Podczas ogrzewania modele elektryczne emitują też ciepłe światło o bursztynowym odcieniu, co daje atmosferę przytulności.

Jak wybrać odpowiedni ogrzewacz na taras?

Przy wyborze ogrzewacza tarasowego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze istotna jest moc sprzętu i zasięg działania. Wszystko zależy od tego, jak duża jest przestrzeń, którą chcemy ogrzać. Duże modele gazowe pozwalają na ogrzanie tarasu o wielkości około 25-50 m kw., zależnie od modelu, podczas gdy sprzęty elektryczne będą raczej sposobem na dogrzanie znacznie mniejszych przestrzeni.


Druga ważna sprawa, o której należy pamiętać, to źródło zasilania. Jeśli nie mamy gniazdka elektrycznego na tarasie, to musimy je najpierw o nie zadbać, albo wybrać sprzęt na gaz. W ten sposób nie będziemy uzależnieni od źródła prądu, a sprzęt w razie potrzeb zabierzemy w dowolne miejsce – nie tylko na taras czy do ogrodu, ale nawet na wypad za miasto itp.


Ogrzewacze gazowe i elektryczne różnią się istotnie kosztami eksploatacji. Modele elektryczne przy częstym i długotrwałym użytkowaniu mogą generować spore opłaty za prąd. Z drugiej strony mamy nieograniczony dostęp do zasilania, a przy sprzęcie gazowym po prostu musimy pamiętać o tym, by mieć butlę na zmianę.

Ogrzewanie tarasów gazowe zwykle potrzebuje dość sporo miejsca na to, by móc je bezpiecznie ustawić. Warto wcześniej rozważyć, gdzie sprzęt mógłby stać, by równomiernie ogrzewać taras, a przy tym na przykład nie zagradzać przejścia. Wybierając ogrzewanie tarasowe należy zwrócić uwagę na to, czy dany sprzęt ma niezbędne certyfikaty i zabezpieczenia, które będą gwarancją komfortowego użytkowania.


Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na przydatne dodatki. Jeśli rozważasz zakup ogrzewacza gazowego, sprawdź, czy dany model jest wyposażony w specjalny pokrowiec. Część producentów daje go w zestawie ze sprzętem. Pokrowiec ułatwia przechowywanie poza sezonem, chroniąc sprzęt przed zabrudzeniem, czy zakurzeniem. Z kolei w przypadku modeli na prąd, sprawdź, czy dany sprzęt jest wyposażony w pilot zdalnego sterowania, co zagwarantuje wygodę i łatwość zmiany ustawień z dowolnego miejsca w zasięgu sprzętu.

Pozostała architektura ogrodowa dostępna w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756