Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Poradniki Eksperta

Przypalony garnek – jak go wyczyścić?

Chwila nieuwagi, wiele obowiązków naraz i nagle może się okazać, że zdarzyło ci się przypalić garnek. Prawdopodobnie nawet w całym domu czy mieszkaniu odczuwalny będzie nieprzyjemny zapach. Czy w takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie garnka? Na szczęście nie. Możesz wypróbować kilka sposobów i być może przypalony garnek będzie nadawał się jeszcze do użytku.

 

Domowe sposoby na wyczyszczenie przypalonego garnka

 

Na samym początku, zanim sięgniemy po bardziej radykalne rozwiązania, warto wypróbować domowe metody na czyszczenie przypalonego garnka. To, jaki efekt uda się uzyskać, jest uzależnione m.in. od tego, jak bardzo jest on przypalony. Możliwe, że dotyczy to prawie całej jego powierzchni, a wówczas o uzyskanie pożądanego efektu może być trudno. Duże znaczenie ma również to, z jakiego materiału są one wykonane. Wśród najskuteczniejszych domowych sposobów na wyczyszczenie przypalonego garnka należy wymienić użycie: - sody oczyszczonej - jednym z najpopularniejszych domowych sposobów. Przy czym ten sposób nie sprawdzi się w przypadku garnków wykonanych z aluminium. Wystarczy wymieszać sodę z wodą, a następnie takim roztworem zalać garnek i pozostawić go na noc. Po tym czasie powinien dać się łatwo doczyścić, a jeśli nie, to zagotuj w nim wodę i dodaj do niej sody.- proszku do prania - warto skorzystać z papki z wody i proszku do prania. W tym przypadku również należy zalać garnek na noc. Ta metoda również nie sprawdzi się zbyt dobrze w przypadku garnków aluminiowych.- coca-coli - być może już wiesz, że tego popularnego napoju można użyć jako odrdzewiacza do rur, a sprawdzi się on również w przypadku przypalonego garnka. Nalej do niego napoju i gotuj przez kilkanaście minut. Po tym zabiegu prawdopodobnie bez problemów doczyścisz go z pomocą gąbeczki i płynu do mycia naczyń.- octu i soli - inną metodą jest nalanie do garnka wody oraz 4 szklanek octu i 3 łyżeczek soli. Następnie należy całość zagotować i tak pozostawić do rana – po tym czasie przypalony garnek powinien dać się łatwo doczyścić. Ta metoda nie sprawdzi się w przypadku garnków emaliowanych.- tabletki do zmywarki - należy wrzucić ją do garnka i zalać go gorącą wodą. Po nocy powinno dać się łatwo doprowadzić go do czystości.Przypalony garnek – jak go wyczyścić?

Czym wyczyścić garnek ze stali nierdzewnej?


Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie metody czyszczenia garnka do materiału, z jakiego jest on wykonany. Jeśli posiadamy bardzo dobrej jakościgarnki Tefal czy garnki Ambition wykonane ze stali nierdzewnej, nie powinniśmy korzystać z szorstkiej gąbki. W tym przypadku również znakomicie sprawdzą się domowe rozwiązania. Możemy zalać garnek wodą i wsypać do niego dużą ilość soli, tak aby pokryć dno. Możemy je również zalać octem lub zagotować w nim wodę z łyżeczką kwasu cytrynowego. Kolejnym sposobem może być wysmarowanie dna garnka masą składającą się z rozdrobnionego węgla aktywnego w tabletkach z kilkoma łyżeczkami wody. Co ciekawe, aktywny węgiel służył m.in. do wybielania zębów czy oczyszczania twarzy. Po zastosowaniu każdego z tych sposobów przypalone garnki powinno dać się łatwo doczyścić. Jak natomiast wyczyścićgarnki na indukcję? Najważniejsze jest to, z jakiego materiału zostały wykonane – powyżej opisaliśmy, jakie sposoby sprawdzą się w przypadku garnków ze stali nierdzewnej czy aluminiowych. Garnki mogą być również pokryte emalią – zwróć na to uwagę, zanim wybierzesz metodę doprowadzenia ich do czystości. Analogicznie wygląda to, jeśli chodzi o garnki do gotowania na parze. Kluczowe znaczenie ma zastosowany materiał i to od niego należy rozpocząć wybór metody czyszczenia.Przypalony garnek z zewnątrz – jak go wyczyścić?

 

Jeśli garnek jest przypalony od zewnątrz, to w dalszym ciągu metodę jego czyszczenia należy dobierać, biorąc pod uwagę materiał, z którego został wykonany. Nie należy używać noża czy drucika, gdyż to nie tylko nie przyniesie efektów, ale również może uszkodzić garnek – pojawić się mogą np. zarysowania. Skorzystaj z metod, które opisaliśmy wcześniej. Sprawdzić się mogą sól, ocet, proszek do prania, soda oczyszczona, a nawet piasek. W przypadku tego ostatniego wystarczy wyszorować nim przypaloną część garnka. Ta metoda nie sprawdza się jednak w przypadku bardzo delikatnych powierzchni, gdyż można je w ten sposób porysować. Szybki efekt możesz również uzyskać, korzystając z soku z cytryny. Wystarczy wycisnąć go na brudne miejsca, wyszorować je miękką szczoteczką, a następnie wypłukać. Ta metoda sprawdza się w wielu przypadkach i można ją przetestować od ręki. Ważne jest również niepozostawianie przypalonego garnka w takim stanie na dłuższy czas. Jeśli po dłuższym okresie przystąpisz do próby jego czyszczenia, to efekty mogą być zdecydowanie gorsze, a garnek może nawet nie nadawać się już do użytku. Zastosować można również delikatne mleczko do czyszczenia lub pasty przeznaczone do takich celów, ale należy zwrócić uwagę, czy nie zawierają one drobinek ściernych.Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną