Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wybrać nowoczesne legowisko dla psa?

 2023-09-19 

Wybierając legowisko dla naszego psiego pupila, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Wśród nich istotne będą nie tylko jego wielkość czy dostosowanie do rasy. Ważne jest również odpowiedzenie na potrzeby i przyzwyczajenia naszego zwierzęcia. Warto zaobserwować, jakie miejsca wybiera do odpoczynku i czy te powierzchnie są twarde, czy miękkie. Pies odpoczywający pod drzwiami wejściowymi, z pewnością doceni legowisko z matą chłodzącą. Z kolei kanapowiec lub taki, który wybiera do odpoczynku dywaniki, lubi ciepło i miękkie podłoże. Oprócz tego, niemniej ważny będzie również zewnętrzny materiał wykonania oraz wypełnienie. Muszą być one bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości, a także odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Jakie legowisko dla psa wybrać, aby jak najpełniej spełnić jego potrzeby, a przy tym zachować należytą higienę psiego posłania? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Czy każdy pies musi mieć legowisko?

Zanim przejdziemy do poradnika, jakie legowisko dla psa wybrać, warto wyjaśnić, czy każdy pies powinien mieć swoje legowisko i dlaczego. Wielu właścicieli pupili, zwłaszcza mniejszych ras, choć nie jest to regułą, pozwala spać swoim psom razem z nimi w łóżku. Nie ma w tym nic złego, ale warto wtedy zadbać o szczególną higienę, zarówno naszego pupila, jak i pościeli. To częste zjawisko, że zwierzęta domowe śpią razem z nami w łóżkach. Świadczy to o przywiązaniu, a także poczuciu bezpieczeństwa i jest dobre dla psychiki obu gatunków. Niemniej warto, aby pies, bez względu na rasę, wielkość czy wiek, posiadał własne legowisko. To miejsce, które powinno kojarzyć się z wyciszeniem, spokojem i bezpieczeństwem.


Psie legowisko przyda się w szczególności, gdy np. właścicieli nie będzie w domu, podczas ich wyjścia do pracy, czy do sklepu. Legowisko staje się wtedy dla psa bezpieczną przystanią, w której może spokojnie zaczekać na powrót domowników.

Dobór legowiska do wielkości pupila

Stojąc przed dylematem, jakie legowisko dla psa wybrać, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego wielkość. Chodzi o wszystkie wymiary, a zatem nie tylko o szerokość, ale również wysokość i głębokość. Oczywistym faktem jest, że dla dużego zwierzęcia wybieramy duże legowisko dla psa, a dla mniejszego, małe. Legowisko powinno nie tylko pomieścić zwierzę, ale również być dla niego przytulne. Nierzadko zdarza się też, zwłaszcza jeśli mamy dwa lub więcej psów małych ras, że wyposażamy je w duże, wspólne legowisko. Zwierzęta lubią razem przebywać, a także spać. Ciekawym rozwiązaniem jest również legowisko dla psa z daszkiem. Tego typu akcesorium dostępne jest zwłaszcza w mniejszych rozmiarach dla psów małych ras. Daszek i możliwość schowania się wewnątrz legowiska, to kolejny argument dla odczuwania bezpieczeństwa, np. podczas nieobecności domowników.

Łatwość utrzymania w czystości

Nowoczesne legowisko dla psa, niezależnie od jego wielkości czy elementów dodatkowych, powinno być przede wszystkim łatwe do utrzymania w czystości. Akcesoria dla zwierząt należy okresowo czyścić, prać, a w razie potrzeby również dezynfekować. Wielu producentów, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, oferuje legowiska, które można prać w pralce w bardzo wysokich temperaturach.


Dodatkowo niektóre z modeli legowisk można również wirować, a także automatycznie suszyć. Wpływ na to ma zarówno materiał zewnętrzny, jak i wypełnienie. Legowiska wymagają czyszczenia ze względów higienicznych. Psy wychodzą na zewnątrz w rozmaitych warunkach pogodowych i nawet, jeśli zadbamy o czystość łap, podczas deszczowej pogody legowisko może się zabrudzić. Wiele psów ma również tendencję do zjadania lub też ukrywania smaczków, czy kości dentystycznych w legowisku. Te czynności również pozostawiają ślady, np. śliny. Czyste legowisko to nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne dla wszystkich domowników.

Materiał wykonania

Jednym z parametrów, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru, jakie legowisko dla psa będzie najlepsze, jest materiał jego wykonania. Jak już wcześniej wspominaliśmy, musi on być łatwy do utrzymania w czystości. Warto też żeby był miły w dotyku i nie podrażniał skóry zwierzęcia, w wypadku pupili z bardzo krótką sierścią lub bez niej, czyli tak zwanych nagich lub częściowo nagich ras. Powinien być na tyle miękki, aby nie powodował również otarć czy odparzeń. Producenci oferują legowiska wykonane z rozmaitych materiałów, które nie tylko łatwo się czyszczą, piorą czy dezynfekują, ale dodatkowo są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Do takich uszkodzeń zaliczamy drapanie pazurami, czy gryzienie oraz rozrywanie. Wśród najpopularniejszych materiałów należy wymienić poliester, filc oraz mikrofibrę. Praktycznym pokryciem legowisk dla psów jest również tkanina o nazwie cordura, która nie tylko nie wchłania wilgoci, ale dodatkowo można ją doraźnie wyczyścić wilgotną ściereczką.

Wypełnienie legowiska

Podobnie, jak materiał wykonania legowiska, tak samo jego wypełnienie będzie miało wpływ na użytkowanie tego akcesorium. Jakie legowisko dla psa będzie praktyczne, trwałe i bezpieczne biorąc pod uwagę ten parametr? Najważniejsze, aby wypełnienie było bezpieczne dla naszego pupila. Bardzo często podczas zabawy dochodzi do uszkodzeń mechanicznych zewnętrznego materiału legowiska, a wtedy pies ma dostęp do jego wnętrza. Zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy, mogą być zaciekawione wypełnieniem i próbować je zjeść, a wtedy, w zależności od zjedzonego wypełnienia, może dojść do rozmaitych konsekwencji zdrowotnych.

Legowiska specjalistyczne

Producenci legowisk dla psów oferują rozmaite rodzaje tych akcesoriów. Wśród nich jest również legowisko specjalistyczne, zwane ortopedycznym. W szczególności przeznaczone jest dla psów po wszelkiego rodzaju kontuzjach, urazach czy operacjach, ale nie tylko. Legowisko ortopedyczne docenią również nasi zwierzęcy seniorzy. Korzystanie z tego akcesorium odciąża stawy i rozluźnia mięśnie, co jest szczególnie pożądane w wypadku starszych psów. Warto też wyposażyć się w tego rodzaju legowisko, jeśli jesteśmy właścicielem psa rasy, która jest genetycznie obciążona rozmaitymi chorobami stawów, czy układu kostnego.


Do najczęstszych schorzeń tego typu należy dysplazja. W takim wypadku nie czekajmy, aż pies osiągnie wiek senioralny, ale stosujmy takie legowisko jak najwcześniej. Szczególną cechą tego legowiska jest wypełnienie, które zapamiętuje kształt psa. Oznacza to, że dostosowuje się do kształtu jego ciała i tym samym doskonale do niego przylega we wszystkich punktach mających z nim styczność.

Alternatywa dla legowiska

Alternatywą dla legowiska, zwłaszcza dla psa, który potrzebuje odrębnego miejsca do wyciszenia się, może być np. kojec dla psa w domu. To akcesorium ma wiele zastosowań i jest polecane zarówno dla szczeniąt, jak i psich seniorów. Może być wykorzystywane podczas nieobecności domowników, aby pies bezpiecznie spędził w nim czas samotności i przy okazji nie zniszczył niczego w mieszkaniu, jeśli ma do tego tendencję. Domowe kojce zalecają również behawioryści. Nie jest to odosobniony czy szczególny przypadek wykorzystania tego praktycznego akcesorium. Polecany jest szczególnie psom, które wykazują nadpobudliwość czy nie panują nad emocjami, gdy np. odwiedzają nas goście. Tego rodzaju kojec może być również przydatny podczas rekonwalescencji naszego pupila, np. po rozmaitych zabiegach, zwłaszcza ortopedycznych, kiedy jednym z zaleceń jest czasowe ograniczenie przestrzeni dla psiego pacjenta. Domowy kojec powinien być dostosowany do rozmiarów psa, aby czuł się w nim swobodnie i nie miał zanadto ograniczonych ruchów. Wyposażeniem kojca mogą być zabawki, kocyki, poduszki, a także mata chłodząca dla psa.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756